Porównaj dwie szkoły — która ma lepsze wyniki?

Porównaj wyniki matur 2026 w szkołach PUBLICZNE LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE NR III Z ODDZIAŁAMI DWUJĘZYCZNYMI IM. MARII SKŁODOWSKIEJ - CURIE W OPOLU i PUBLICZNE LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE NR V W OPOLU — przedmiot po przedmiocie, wraz ze zdawalnością oraz pozycją każdej szkoły w rankingu ogólnopolskim i gminnym.

SZKOŁA B (RSPO: 31220)

PUBLICZNE LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE NR V W OPOLU

📍 Opole | Zdawalność: 100%

Przedmiot maturalny Szkoła A Szkoła B
Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina
biologia poziom rozszerzony (M) 43 57,6% 🏆 Me: 57% · σ: 16,4% · Mo: 57% 258 2 58 56,0% Me: 57% · σ: 16,4% · Mo: 57% 292 3
chemia poziom rozszerzony (M) 13 35,6% Me: 23% · σ: 29,4% · Mo: -% 640 5 28 60,2% 🏆 Me: 61% · σ: 17,3% · Mo: 58% 117 1
fizyka poziom rozszerzony (M) 8 61% 🏆 Me: 65,5% · σ: 23,7% · Mo: 87% 121 1 12 39,2% Me: 40% · σ: 14,4% · Mo: 33% 444 4
geografia poziom rozszerzony (M) 14 58% Me: 63% · σ: 22,4% · Mo: 63% 350 3 42 68,9% 🏆 Me: 71% · σ: 18,4% · Mo: 57% 135 1
historia poziom rozszerzony (M) 11 37,5% Me: 32% · σ: 26,7% · Mo: 32% 887 8 20 65,5% 🏆 Me: 64% · σ: 16,7% · Mo: 43% 156 1
informatyka poziom rozszerzony (M) 21 46,4% 🏆 Me: 50% · σ: 16,5% · Mo: 32% 169 2 7 43,7% Me: 38% · σ: 22,0% · Mo: -% 200 4
język angielski poziom podstawowy (M) 93 92,2% Me: 95% · σ: 6,8% · Mo: 97% 338 3 153 93,1% 🏆 Me: 97% · σ: 8,9% · Mo: 97% 264 2
język angielski poziom rozszerzony (M) 75 81,6% Me: 88% · σ: 15,8% · Mo: 92% 404 3 133 84,3% 🏆 Me: 87% · σ: 12,9% · Mo: 87% 275 2
język angielski ustny (M) 93 90,8% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 455 6 153 93,8% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 243 4
język polski poziom podstawowy (M) 95 66,8% Me: 65% · σ: 12,2% · Mo: 62% 680 4 156 75,3% 🏆 Me: 77% · σ: 11,0% · Mo: 72% 123 1
język polski poziom rozszerzony (M) 31 56,5% Me: 54% · σ: 21,3% · Mo: 66% 450 4 53 57,5% 🏆 Me: 60% · σ: 20,1% · Mo: 51% 419 3
język polski ustny (M) 95 83,8% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 386 3 156 89,7% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 96 1
matematyka poziom podstawowy (M) 95 79,4% Me: 86% · σ: 18,4% · Mo: 100% 293 4 156 83,3% 🏆 Me: 86% · σ: 12,3% · Mo: 80% 165 1
matematyka poziom rozszerzony (M) 61 52,5% Me: 56% · σ: 24,8% · Mo: 50% 270 3 60 53,7% 🏆 Me: 56% · σ: 20,8% · Mo: 40% 240 2
wiedza o społeczeństwie poziom rozszerzony (M22) 8 42,5% Me: 37% · σ: 18,7% · Mo: -% 510 5 11 71,3% 🏆 Me: 74% · σ: 15,7% · Mo: 68% 87 1

Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.

Która szkoła wypada lepiej?

PUBLICZNE LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE NR V W OPOLU ma wyższą zdawalność ogólną (100% vs 98,9%).

Spośród 15 porównywalnych przedmiotów, PUBLICZNE LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE NR III Z ODDZIAŁAMI DWUJĘZYCZNYMI IM. MARII SKŁODOWSKIEJ - CURIE W OPOLU wypada lepiej w 3, a PUBLICZNE LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE NR V W OPOLU w 12.

Największe różnice

Przedmiot PUBLICZNE LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE NR III Z ODDZIAŁAMI DWUJĘZYCZNYMI IM. MARII SKŁODOWSKIEJ - CURIE W OPOLU PUBLICZNE LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE NR V W OPOLU Różnica
wiedza o społeczeństwie 42,5% 71,3% 28,8 pkt proc.
historia 37,5% 65,5% 27,9 pkt proc.
chemia 35,6% 60,2% 24,6 pkt proc.
fizyka 61% 39,2% 21,8 pkt proc.
geografia 58% 68,9% 10,9 pkt proc.

Jak odczytać te wyniki?

Zdawalność szkoły B jest wyższa o 1,1 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.

Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „wiedza o społeczeństwie poziom rozszerzony (M22)”: szkoła B ma wynik wyższy o 28,8 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 8 osób w szkole A i 11 w szkole B.

Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.

Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.