Porównaj dwie szkoły — która ma lepsze wyniki?

Która szkoła osiągnęła lepsze wyniki matury 2026 — TECHNIKUM NR 3 czy TECHNIKUM NR 4? Porównaj zdawalność, średnie wyniki z przedmiotów i pozycje w rankingach.

SZKOŁA A (RSPO: 9843)

TECHNIKUM NR 3

📍 Głogów | Zdawalność: 97,4%

SZKOŁA B (RSPO: 15091)

TECHNIKUM NR 4

📍 Głogów | Zdawalność: 68,1%

Przedmiot maturalny Szkoła A Szkoła B
Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina
geografia poziom rozszerzony (M) 9 37,2% 🏆 Me: 30% · σ: 16,5% · Mo: 30% 1204 4 7 35,1% Me: 32% · σ: 19,1% · Mo: 32% 1334 6
język angielski poziom podstawowy (M) 110 80,8% 🏆 Me: 90% · σ: 20,7% · Mo: 90% 1360 4 88 72,2% Me: 80% · σ: 23,9% · Mo: 88% 2254 6
język angielski poziom rozszerzony (M) 94 68,4% 🏆 Me: 73% · σ: 22,6% · Mo: 95% 1504 4 68 55,4% Me: 55% · σ: 23,9% · Mo: 32% 2849 8
język angielski ustny (M) 110 82,1% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 1356 4 87 78,9% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 1749 5
język polski poziom podstawowy (M) 114 56,4% 🏆 Me: 56% · σ: 14,3% · Mo: 43% 1877 5 96 46,9% Me: 45% · σ: 14,3% · Mo: 30% 3124 7
język polski poziom rozszerzony (M) 5 21,2% 🏆 Me: 20% · σ: 17,0% · Mo: 3% 1844 5 18 17,1% Me: 10% · σ: 20,4% · Mo: 0% 1963 7
język polski ustny (M) 114 75,7% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 1039 3 94 72,6% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 1370 6
matematyka poziom podstawowy (M) 114 64,5% 🏆 Me: 63% · σ: 19,7% · Mo: 52% 1040 3 96 41,0% Me: 38% · σ: 22,4% · Mo: 12% 3076 7
matematyka poziom rozszerzony (M) 73 17,0% 🏆 Me: 12% · σ: 17,3% · Mo: 0% 1543 3 21 7,4% Me: 6% · σ: 8,0% · Mo: 0% 2128 8
wiedza o społeczeństwie poziom rozszerzony (M19-21) 8 31% 🏆 Me: 32% · σ: 12,6% · Mo: 32% 38 1 7 13,7% Me: 12% · σ: 5,9% · Mo: 12% 211 3

Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.

Która szkoła wypada lepiej?

TECHNIKUM NR 3 ma wyższą zdawalność ogólną (97,4% vs 68,1%).

Spośród 10 porównywalnych przedmiotów, TECHNIKUM NR 3 wypada lepiej w 10, a TECHNIKUM NR 4 w 0.

Największe różnice

Przedmiot TECHNIKUM NR 3 TECHNIKUM NR 4 Różnica
matematyka 64,5% 41,0% 23,4 pkt proc.
wiedza o społeczeństwie 31% 13,7% 17,3 pkt proc.
język angielski 68,4% 55,4% 13,0 pkt proc.
matematyka 17,0% 7,4% 9,6 pkt proc.
język polski 56,4% 46,9% 9,4 pkt proc.

Jak odczytać te wyniki?

Zdawalność szkoły A jest wyższa o 29,3 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.

Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „matematyka poziom podstawowy (M)”: szkoła A ma wynik wyższy o 23,4 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 114 osób w szkole A i 96 w szkole B.

Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.

Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.