Porównaj dwie szkoły — która ma lepsze wyniki?

Która szkoła osiągnęła lepsze wyniki matury 2026 — PUBLICZNE LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE NR II Z ODDZIAŁAMI DWUJĘZYCZNYMI IM. MARII KONOPNICKIEJ W OPOLU czy PUBLICZNE TECHNIKUM NR 2 W OPOLU? Porównaj zdawalność, średnie wyniki z przedmiotów i pozycje w rankingach.

SZKOŁA B (RSPO: 30383)

PUBLICZNE TECHNIKUM NR 2 W OPOLU

📍 Opole | Zdawalność: 86,9%

Przedmiot maturalny Szkoła A Szkoła B
Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina
biologia poziom rozszerzony (M) 88 65,8% 🏆 Me: 67% · σ: 14,8% · Mo: 73% 107 1 25 16,8% Me: 15% · σ: 6,7% · Mo: 12% 2067 12
geografia poziom rozszerzony (M) 47 65,6% 🏆 Me: 67% · σ: 16,2% · Mo: 55% 190 2 18 23,9% Me: 19% · σ: 14,2% · Mo: 15% 2347 13
język angielski poziom podstawowy (M) 196 93,4% 🏆 Me: 97% · σ: 8,3% · Mo: 98% 246 1 92 71,3% Me: 82,5% · σ: 24,1% · Mo: 93% 2349 16
język angielski poziom rozszerzony (M) 176 84,9% 🏆 Me: 90% · σ: 15,6% · Mo: 95% 254 1 76 54,7% Me: 55% · σ: 25,3% · Mo: 90% 2911 18
język angielski ustny (M) 196 94,3% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 202 3 91 72,4% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 2587 22
język niemiecki poziom podstawowy (M) 23 95,4% 🏆 Me: 98% · σ: 6,1% · Mo: 100% 17 1 9 73,7% Me: 90% · σ: 27,0% · Mo: 90% 76 3
język niemiecki ustny (M) 23 97,2% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 7 1 9 65,1% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 94 5
język polski poziom podstawowy (M) 222 70,2% 🏆 Me: 70% · σ: 13,6% · Mo: 67% 406 2 101 51,2% Me: 50% · σ: 15,2% · Mo: 47% 2549 13
język polski poziom rozszerzony (M) 56 69,4% 🏆 Me: 75,5% · σ: 23,8% · Mo: 86% 138 1 10 39,4% Me: 35,5% · σ: 11,7% · Mo: 34% 1144 9
język polski ustny (M) 222 87,6% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 174 2 100 72,4% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 1390 10
matematyka poziom podstawowy (M) 222 83,0% 🏆 Me: 86% · σ: 14,1% · Mo: 96% 170 2 100 51,2% Me: 50% · σ: 17,6% · Mo: 36% 2037 13

Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.

Która szkoła wypada lepiej?

PUBLICZNE LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE NR II Z ODDZIAŁAMI DWUJĘZYCZNYMI IM. MARII KONOPNICKIEJ W OPOLU ma wyższą zdawalność ogólną (100% vs 86,9%).

Spośród 11 porównywalnych przedmiotów, PUBLICZNE LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE NR II Z ODDZIAŁAMI DWUJĘZYCZNYMI IM. MARII KONOPNICKIEJ W OPOLU wypada lepiej w 11, a PUBLICZNE TECHNIKUM NR 2 W OPOLU w 0.

Największe różnice

Przedmiot PUBLICZNE LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE NR II Z ODDZIAŁAMI DWUJĘZYCZNYMI IM. MARII KONOPNICKIEJ W OPOLU PUBLICZNE TECHNIKUM NR 2 W OPOLU Różnica
biologia 65,8% 16,8% 49,0 pkt proc.
geografia 65,6% 23,9% 41,7 pkt proc.
język niemiecki 97,2% 65,1% 32,1 pkt proc.
matematyka 83,0% 51,2% 31,8 pkt proc.
język angielski 84,9% 54,7% 30,1 pkt proc.

Jak odczytać te wyniki?

Zdawalność szkoły A jest wyższa o 13,1 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.

Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „biologia poziom rozszerzony (M)”: szkoła A ma wynik wyższy o 49,0 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 88 osób w szkole A i 25 w szkole B. Grupy wyraźnie różnią się liczebnością, dlatego interpretacja wymaga ostrożności.

Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.

Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.