Porównaj dwie szkoły — która ma lepsze wyniki?

Która szkoła osiągnęła lepsze wyniki matury 2026 — III LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. JANA PAWŁA II W ELBLĄGU czy II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE Z ODDZIAŁAMI DWUJĘZYCZNYMI IM. KAZIMIERZA JAGIELLOŃCZYKA W ELBLĄGU? Porównaj zdawalność, średnie wyniki z przedmiotów i pozycje w rankingach.

SZKOŁA A (RSPO: 9771)

III LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. JANA PAWŁA II W ELBLĄGU

📍 Elbląg | Zdawalność: 99,4%

Przedmiot maturalny Szkoła A Szkoła B
Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina
biologia poziom rozszerzony (M) 59 41,9% Me: 38% · σ: 14,2% · Mo: 37% 760 3 52 59,4% 🏆 Me: 59% · σ: 17,9% · Mo: 85% 214 1
chemia poziom rozszerzony (M) 12 46,7% Me: 43% · σ: 17,1% · Mo: 30% 346 3 28 67,1% 🏆 Me: 72% · σ: 19,8% · Mo: 83% 55 1
geografia poziom rozszerzony (M) 29 43,6% Me: 47% · σ: 18,4% · Mo: 47% 869 4 43 55,5% 🏆 Me: 57% · σ: 17,2% · Mo: 45% 424 1
historia poziom rozszerzony (M) 11 32,9% Me: 22% · σ: 22,0% · Mo: -% 990 3 12 46,2% 🏆 Me: 52% · σ: 13,0% · Mo: 35% 645 1
język angielski poziom podstawowy (M) 163 86,7% Me: 92% · σ: 12,6% · Mo: 93% 821 4 203 93,1% 🏆 Me: 95% · σ: 8,1% · Mo: 98% 265 2
język angielski poziom rozszerzony (M) 144 72,6% Me: 77% · σ: 18,6% · Mo: 92% 1084 5 150 83,4% 🏆 Me: 88% · σ: 13,9% · Mo: 97% 312 2
język angielski ustny (M) 162 78,8% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 1752 9 203 90,3% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 504 2
język polski poziom podstawowy (M) 162 58,2% Me: 57% · σ: 10,5% · Mo: 55% 1618 7 205 62,2% 🏆 Me: 62% · σ: 10,9% · Mo: 60% 1149 3
język polski poziom rozszerzony (M) 75 58,1% 🏆 Me: 63% · σ: 18,5% · Mo: 66% 395 2 50 55,8% Me: 54% · σ: 23,5% · Mo: 29% 463 3
język polski ustny (M) 162 85,7% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 260 3 205 90,8% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 71 2
matematyka poziom podstawowy (M) 162 67,7% Me: 68% · σ: 17,2% · Mo: 66% 854 5 205 79,4% 🏆 Me: 82% · σ: 17,0% · Mo: 98% 290 1
matematyka poziom rozszerzony (M) 19 33,5% Me: 34% · σ: 22,1% · Mo: 58% 848 5 105 50,0% 🏆 Me: 50% · σ: 25,4% · Mo: 50% 337 1
wiedza o społeczeństwie poziom rozszerzony (M22) 12 56,3% 🏆 Me: 53% · σ: 18,2% · Mo: -% 284 1 27 50,4% Me: 50% · σ: 20,6% · Mo: 42% 358 2

Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.

Która szkoła wypada lepiej?

II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE Z ODDZIAŁAMI DWUJĘZYCZNYMI IM. KAZIMIERZA JAGIELLOŃCZYKA W ELBLĄGU ma wyższą zdawalność ogólną (99,5% vs 99,4%).

Spośród 13 porównywalnych przedmiotów, III LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. JANA PAWŁA II W ELBLĄGU wypada lepiej w 2, a II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE Z ODDZIAŁAMI DWUJĘZYCZNYMI IM. KAZIMIERZA JAGIELLOŃCZYKA W ELBLĄGU w 11.

Największe różnice

Przedmiot III LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. JANA PAWŁA II W ELBLĄGU II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE Z ODDZIAŁAMI DWUJĘZYCZNYMI IM. KAZIMIERZA JAGIELLOŃCZYKA W ELBLĄGU Różnica
chemia 46,7% 67,1% 20,5 pkt proc.
biologia 41,9% 59,4% 17,5 pkt proc.
matematyka 33,5% 50,0% 16,5 pkt proc.
historia 32,9% 46,2% 13,3 pkt proc.
geografia 43,6% 55,5% 11,9 pkt proc.

Jak odczytać te wyniki?

Zdawalność szkoły B jest wyższa o 0,1 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.

Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „chemia poziom rozszerzony (M)”: szkoła B ma wynik wyższy o 20,5 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 12 osób w szkole A i 28 w szkole B. Grupy wyraźnie różnią się liczebnością, dlatego interpretacja wymaga ostrożności.

Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.

Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.