Porównaj dwie szkoły — która ma lepsze wyniki?

Porównaj wyniki matur 2026 w szkołach TECHNIKUM NR 8 IM. TADEUSZA HEFTMANA W ZESPOLE SZKÓŁ ELEKTRONICZNYCH I INFORMATYCZNYCH W SOSNOWCU i CENTRUM KSZTAŁCENIA ZAWODOWEGO I USTAWICZNEGO TECHNIKUM NR 6 GRAFIKI, LOGISTYKI I ŚRODOWISKA IM. LEGIONÓW POLSKICH W SOSNOWCU, UL. LEGIONÓW 9 — przedmiot po przedmiocie, wraz ze zdawalnością oraz pozycją każdej szkoły w rankingu ogólnopolskim i gminnym.

Przedmiot maturalny Szkoła A Szkoła B
Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina
język angielski poziom podstawowy (M) 162 85,5% 🏆 Me: 92% · σ: 15,0% · Mo: 95% 910 5 69 78,9% Me: 87% · σ: 19,0% · Mo: 90% 1531 6
język angielski poziom rozszerzony (M) 141 73,2% 🏆 Me: 80% · σ: 21,5% · Mo: 93% 1039 6 43 69,1% Me: 72% · σ: 20,8% · Mo: 72% 1442 8
język angielski ustny (M) 162 82,4% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 1318 4 69 69,5% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 2937 14
język polski poziom podstawowy (M) 162 57,7% Me: 57% · σ: 14,4% · Mo: 50% 1677 9 70 58,7% 🏆 Me: 59% · σ: 16,0% · Mo: 42% 1556 7
język polski ustny (M) 162 82,8% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 438 2 69 58,5% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 3123 14
matematyka poziom podstawowy (M) 162 66,5% 🏆 Me: 66% · σ: 22,5% · Mo: 96% 914 4 69 43,2% Me: 44% · σ: 20,0% · Mo: 52% 2860 12
matematyka poziom rozszerzony (M) 84 30,0% 🏆 Me: 24% · σ: 22,8% · Mo: 0% 968 6 7 13,7% Me: 2% · σ: 15,4% · Mo: 0% 1767 8

Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.

Która szkoła wypada lepiej?

TECHNIKUM NR 8 IM. TADEUSZA HEFTMANA W ZESPOLE SZKÓŁ ELEKTRONICZNYCH I INFORMATYCZNYCH W SOSNOWCU ma wyższą zdawalność ogólną (95,1% vs 75,4%).

Spośród 7 porównywalnych przedmiotów, TECHNIKUM NR 8 IM. TADEUSZA HEFTMANA W ZESPOLE SZKÓŁ ELEKTRONICZNYCH I INFORMATYCZNYCH W SOSNOWCU wypada lepiej w 6, a CENTRUM KSZTAŁCENIA ZAWODOWEGO I USTAWICZNEGO TECHNIKUM NR 6 GRAFIKI, LOGISTYKI I ŚRODOWISKA IM. LEGIONÓW POLSKICH W SOSNOWCU, UL. LEGIONÓW 9 w 1.

Największe różnice

Przedmiot TECHNIKUM NR 8 IM. TADEUSZA HEFTMANA W ZESPOLE SZKÓŁ ELEKTRONICZNYCH I INFORMATYCZNYCH W SOSNOWCU CENTRUM KSZTAŁCENIA ZAWODOWEGO I USTAWICZNEGO TECHNIKUM NR 6 GRAFIKI, LOGISTYKI I ŚRODOWISKA IM. LEGIONÓW POLSKICH W SOSNOWCU, UL. LEGIONÓW 9 Różnica
język polski 82,8% 58,5% 24,3 pkt proc.
matematyka 66,5% 43,2% 23,4 pkt proc.
matematyka 30,0% 13,7% 16,3 pkt proc.
język angielski 82,4% 69,5% 12,9 pkt proc.
język angielski 85,5% 78,9% 6,6 pkt proc.

Jak odczytać te wyniki?

Zdawalność szkoły A jest wyższa o 19,7 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.

Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „język polski ustny (M)”: szkoła A ma wynik wyższy o 24,3 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 162 osób w szkole A i 69 w szkole B. Grupy wyraźnie różnią się liczebnością, dlatego interpretacja wymaga ostrożności.

Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.

Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.