Porównaj dwie szkoły — która ma lepsze wyniki?

Porównaj wyniki matur 2026 w szkołach PAŃSTWOWE LICEUM SZTUK PLASTYCZNYCH IM. JÓZEFA PANKIEWICZA W KATOWICACH i IV LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. GENERAŁA STANISŁAWA MACZKA Z ODDZIAŁAMI DWUJĘZYCZNYMI W KATOWICACH — przedmiot po przedmiocie, wraz ze zdawalnością oraz pozycją każdej szkoły w rankingu ogólnopolskim i gminnym.

SZKOŁA A (RSPO: 92744)

PAŃSTWOWE LICEUM SZTUK PLASTYCZNYCH IM. JÓZEFA PANKIEWICZA W KATOWICACH

📍 Katowice | Zdawalność: 92,1%

Przedmiot maturalny Szkoła A Szkoła B
Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina
historia sztuki poziom rozszerzony (M) 25 69,2% 🏆 Me: 70% · σ: 15,8% · Mo: 75% 18 1 5 48,2% Me: 43% · σ: 33,3% · Mo: -% 97 3
język angielski poziom podstawowy (M) 62 92,7% Me: 97% · σ: 8,2% · Mo: 98% 301 6 138 94,6% 🏆 Me: 97% · σ: 4,9% · Mo: 98% 172 4
język angielski poziom rozszerzony (M) 57 81,1% Me: 87% · σ: 18,3% · Mo: 92% 429 8 124 86,5% 🏆 Me: 90% · σ: 12,5% · Mo: 92% 190 5
język angielski ustny (M) 62 92,7% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 314 9 138 96,9% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 82 3
język polski poziom podstawowy (M) 63 69,2% Me: 71% · σ: 18,7% · Mo: 68% 484 10 139 71,8% 🏆 Me: 73% · σ: 11,6% · Mo: 77% 283 4
język polski poziom rozszerzony (M) 9 44% Me: 51% · σ: 25,2% · Mo: 51% 939 10 21 44,6% 🏆 Me: 43% · σ: 21,0% · Mo: 23% 911 9
język polski ustny (M) 63 76,7% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 947 9 139 92,8% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 44 1
matematyka poziom podstawowy (M) 63 54,8% Me: 52% · σ: 22,1% · Mo: 26% 1679 16 139 82,1% 🏆 Me: 84% · σ: 13,2% · Mo: 88% 200 4
matematyka poziom rozszerzony (M) 7 22% Me: 24% · σ: 17,3% · Mo: 0% 1275 14 54 42,6% 🏆 Me: 46% · σ: 17,9% · Mo: 46% 547 7

Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.

Która szkoła wypada lepiej?

IV LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. GENERAŁA STANISŁAWA MACZKA Z ODDZIAŁAMI DWUJĘZYCZNYMI W KATOWICACH ma wyższą zdawalność ogólną (100% vs 92,1%).

Spośród 9 porównywalnych przedmiotów, PAŃSTWOWE LICEUM SZTUK PLASTYCZNYCH IM. JÓZEFA PANKIEWICZA W KATOWICACH wypada lepiej w 1, a IV LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. GENERAŁA STANISŁAWA MACZKA Z ODDZIAŁAMI DWUJĘZYCZNYMI W KATOWICACH w 8.

Największe różnice

Przedmiot PAŃSTWOWE LICEUM SZTUK PLASTYCZNYCH IM. JÓZEFA PANKIEWICZA W KATOWICACH IV LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. GENERAŁA STANISŁAWA MACZKA Z ODDZIAŁAMI DWUJĘZYCZNYMI W KATOWICACH Różnica
matematyka 54,8% 82,1% 27,3 pkt proc.
historia sztuki 69,2% 48,2% 21,0 pkt proc.
matematyka 22% 42,6% 20,6 pkt proc.
język polski 76,7% 92,8% 16,1 pkt proc.
język angielski 81,1% 86,5% 5,3 pkt proc.

Jak odczytać te wyniki?

Zdawalność szkoły B jest wyższa o 7,9 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.

Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „matematyka poziom podstawowy (M)”: szkoła B ma wynik wyższy o 27,3 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 63 osób w szkole A i 139 w szkole B. Grupy wyraźnie różnią się liczebnością, dlatego interpretacja wymaga ostrożności.

Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.

Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.