Która szkoła osiągnęła lepsze wyniki matury 2026 — PAŃSTWOWE LICEUM SZTUK PLASTYCZNYCH IM. JÓZEFA PANKIEWICZA W KATOWICACH czy II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. MARII KONOPNICKIEJ Z ODDZIAŁAMI DWUJĘZYCZNYMI W KATOWICACH? Porównaj zdawalność, średnie wyniki z przedmiotów i pozycje w rankingach.
📍 Katowice | Zdawalność: 92,1%
📍 Katowice | Zdawalność: 100%
| Przedmiot maturalny | Szkoła A | Szkoła B | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Zdający | Średnia i statystyki | Miejsce PL | Gmina | Zdający | Średnia i statystyki | Miejsce PL | Gmina | |
| historia sztuki poziom rozszerzony (M) | 25 | 69,2% Me: 70% · σ: 15,8% · Mo: 75% | 18 | 1 | 6 | 49,8% Me: 50% · σ: 16,3% · Mo: -% | 90 | 2 |
| język angielski poziom podstawowy (M) | 62 | 92,7% Me: 97% · σ: 8,2% · Mo: 98% | 301 | 6 | 244 | 95,3% Me: 97% · σ: 6,1% · Mo: 98% | 122 | 3 |
| język angielski poziom rozszerzony (M) | 57 | 81,1% Me: 87% · σ: 18,3% · Mo: 92% | 429 | 8 | 235 | 87,7% Me: 92% · σ: 11,2% · Mo: 92% | 153 | 4 |
| język angielski ustny (M) | 62 | 92,7% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 314 | 9 | 244 | 94,0% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 229 | 8 |
| język polski poziom podstawowy (M) | 63 | 69,2% Me: 71% · σ: 18,7% · Mo: 68% | 484 | 10 | 258 | 74,9% Me: 77% · σ: 10,8% · Mo: 67% | 144 | 2 |
| język polski poziom rozszerzony (M) | 9 | 44% Me: 51% · σ: 25,2% · Mo: 51% | 939 | 10 | 61 | 54,5% Me: 54% · σ: 19,2% · Mo: 54% | 511 | 5 |
| język polski ustny (M) | 63 | 76,7% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 947 | 9 | 258 | 70,4% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 1638 | 18 |
| matematyka poziom podstawowy (M) | 63 | 54,8% Me: 52% · σ: 22,1% · Mo: 26% | 1679 | 16 | 258 | 84,4% Me: 88% · σ: 12,7% · Mo: 98% | 145 | 3 |
| matematyka poziom rozszerzony (M) | 7 | 22% Me: 24% · σ: 17,3% · Mo: 0% | 1275 | 14 | 103 | 58,6% Me: 62% · σ: 23,0% · Mo: 56% | 160 | 4 |
Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.
II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. MARII KONOPNICKIEJ Z ODDZIAŁAMI DWUJĘZYCZNYMI W KATOWICACH ma wyższą zdawalność ogólną (100% vs 92,1%).
Spośród 9 porównywalnych przedmiotów, PAŃSTWOWE LICEUM SZTUK PLASTYCZNYCH IM. JÓZEFA PANKIEWICZA W KATOWICACH wypada lepiej w 2, a II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. MARII KONOPNICKIEJ Z ODDZIAŁAMI DWUJĘZYCZNYMI W KATOWICACH w 7.
| Przedmiot | PAŃSTWOWE LICEUM SZTUK PLASTYCZNYCH IM. JÓZEFA PANKIEWICZA W KATOWICACH | II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. MARII KONOPNICKIEJ Z ODDZIAŁAMI DWUJĘZYCZNYMI W KATOWICACH | Różnica |
|---|---|---|---|
| matematyka | 22% | 58,6% | 36,6 pkt proc. |
| matematyka | 54,8% | 84,4% | 29,6 pkt proc. |
| historia sztuki | 69,2% | 49,8% | 19,3 pkt proc. |
| język polski | 44% | 54,5% | 10,5 pkt proc. |
| język angielski | 81,1% | 87,7% | 6,6 pkt proc. |
Zdawalność szkoły B jest wyższa o 7,9 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.
Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „matematyka poziom rozszerzony (M)”: szkoła B ma wynik wyższy o 36,6 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 7 osób w szkole A i 103 w szkole B. Grupy wyraźnie różnią się liczebnością, dlatego interpretacja wymaga ostrożności.
Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.
Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.