Porównaj dwie szkoły — która ma lepsze wyniki?

Która szkoła osiągnęła lepsze wyniki matury 2026 — TECHNIKUM NR 1 W ZAMOŚCIU czy TECHNIKUM ZAKŁADU DOSKONALENIA ZAWODOWEGO IM.JANA KILIŃSKIEGO W ZAMOŚCIU? Porównaj zdawalność, średnie wyniki z przedmiotów i pozycje w rankingach.

SZKOŁA A (RSPO: 92442)

TECHNIKUM NR 1 W ZAMOŚCIU

📍 Zamość | Zdawalność: 82,6%

SZKOŁA B (RSPO: 72223)

TECHNIKUM ZAKŁADU DOSKONALENIA ZAWODOWEGO IM.JANA KILIŃSKIEGO W ZAMOŚCIU

📍 Zamość | Zdawalność: 64%

Przedmiot maturalny Szkoła A Szkoła B
Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina
język angielski poziom podstawowy (M) 149 70,2% 🏆 Me: 78% · σ: 24,6% · Mo: 98% 2470 8 18 52,6% Me: 51,5% · σ: 23,0% · Mo: 48% 4038 16
język angielski poziom rozszerzony (M) 87 62,6% 🏆 Me: 70% · σ: 26,0% · Mo: 72% 2082 8 10 33,2% Me: 28,5% · σ: 19,6% · Mo: 15% 4079 18
język angielski ustny (M) 148 80,2% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 1558 9 18 68,9% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 3011 17
język polski poziom podstawowy (M) 149 55,8% 🏆 Me: 57% · σ: 17,5% · Mo: 53% 1934 8 25 39,0% Me: 42% · σ: 13,7% · Mo: 42% 3868 18
język polski ustny (M) 149 82,1% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 488 8 25 79,8% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 671 9
matematyka poziom podstawowy (M) 149 55,2% 🏆 Me: 56% · σ: 21,6% · Mo: 52% 1648 7 25 38% Me: 36% · σ: 19,9% · Mo: 16% 3371 11
matematyka poziom rozszerzony (M) 19 25,5% 🏆 Me: 26% · σ: 20,2% · Mo: 8% 1133 6 5 4% Me: 2% · σ: 5,2% · Mo: 0% 2298 9

Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.

Która szkoła wypada lepiej?

TECHNIKUM NR 1 W ZAMOŚCIU ma wyższą zdawalność ogólną (82,6% vs 64%).

Spośród 7 porównywalnych przedmiotów, TECHNIKUM NR 1 W ZAMOŚCIU wypada lepiej w 7, a TECHNIKUM ZAKŁADU DOSKONALENIA ZAWODOWEGO IM.JANA KILIŃSKIEGO W ZAMOŚCIU w 0.

Największe różnice

Przedmiot TECHNIKUM NR 1 W ZAMOŚCIU TECHNIKUM ZAKŁADU DOSKONALENIA ZAWODOWEGO IM.JANA KILIŃSKIEGO W ZAMOŚCIU Różnica
język angielski 62,6% 33,2% 29,4 pkt proc.
matematyka 25,5% 4% 21,5 pkt proc.
język angielski 70,2% 52,6% 17,6 pkt proc.
matematyka 55,2% 38% 17,2 pkt proc.
język polski 55,8% 39,0% 16,8 pkt proc.

Jak odczytać te wyniki?

Zdawalność szkoły A jest wyższa o 18,6 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.

Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „język angielski poziom rozszerzony (M)”: szkoła A ma wynik wyższy o 29,4 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 87 osób w szkole A i 10 w szkole B. Grupy wyraźnie różnią się liczebnością, dlatego interpretacja wymaga ostrożności.

Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.

Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.