Porównaj dwie szkoły — która ma lepsze wyniki?

Która szkoła osiągnęła lepsze wyniki matury 2026 — TECHNIKUM NR 1 IM. PROF. WACŁAWA ŻENCZYKOWSKIEGO W KŁODZKU czy TECHNIKUM NR 4 W ZESPOLE SZKÓŁ GASTRONOMICZNYCH? Porównaj zdawalność, średnie wyniki z przedmiotów i pozycje w rankingach.

SZKOŁA A (RSPO: 92154)

TECHNIKUM NR 1 IM. PROF. WACŁAWA ŻENCZYKOWSKIEGO W KŁODZKU

📍 Kłodzko | Zdawalność: 79,8%

SZKOŁA B (RSPO: 28714)

TECHNIKUM NR 4 W ZESPOLE SZKÓŁ GASTRONOMICZNYCH

📍 Łódź | Zdawalność: 83,9%

Przedmiot maturalny Szkoła A Szkoła B
Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina
biologia poziom rozszerzony (M) 6 15,2% Me: 14% · σ: 5,6% · Mo: -% 2186 4 7 22,7% 🏆 Me: 27% · σ: 6,5% · Mo: 27% 1666 39
geografia poziom rozszerzony (M) 17 24% Me: 23% · σ: 10,1% · Mo: 30% 2341 5 7 28,3% 🏆 Me: 32% · σ: 8,3% · Mo: -% 1907 49
język angielski poziom podstawowy (M) 107 59,7% Me: 63% · σ: 26,4% · Mo: 32% 3547 6 58 71,4% 🏆 Me: 78% · σ: 22,5% · Mo: 75% 2338 60
język angielski poziom rozszerzony (M) 71 45,8% Me: 45% · σ: 25,2% · Mo: 33% 3640 6 31 57,4% 🏆 Me: 63% · σ: 22,3% · Mo: 67% 2649 62
język angielski ustny (M) 103 61,5% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 3782 7 58 73,5% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 2428 61
język polski poziom podstawowy (M) 109 49,6% Me: 50% · σ: 16,4% · Mo: 37% 2752 5 62 56,7% 🏆 Me: 57% · σ: 13,9% · Mo: 67% 1833 42
język polski poziom rozszerzony (M) 5 11% Me: 3% · σ: 12,4% · Mo: 0% 2123 4 7 33,9% 🏆 Me: 31% · σ: 20,0% · Mo: 57% 1378 39
język polski ustny (M) 106 61,8% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 2693 5 62 54,5% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 3539 74
matematyka poziom podstawowy (M) 109 45,4% 🏆 Me: 44% · σ: 18,6% · Mo: 44% 2615 5 62 43,8% Me: 42% · σ: 16,5% · Mo: 36% 2789 60
wiedza o społeczeństwie poziom rozszerzony (M19-21) 6 30,7% 🏆 Me: 20% · σ: 23,4% · Mo: 20% 42 1 5 30,6% Me: 20% · σ: 23,4% · Mo: -% 44 2

Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.

Która szkoła wypada lepiej?

TECHNIKUM NR 4 W ZESPOLE SZKÓŁ GASTRONOMICZNYCH ma wyższą zdawalność ogólną (83,9% vs 79,8%).

Spośród 10 porównywalnych przedmiotów, TECHNIKUM NR 1 IM. PROF. WACŁAWA ŻENCZYKOWSKIEGO W KŁODZKU wypada lepiej w 3, a TECHNIKUM NR 4 W ZESPOLE SZKÓŁ GASTRONOMICZNYCH w 7.

Największe różnice

Przedmiot TECHNIKUM NR 1 IM. PROF. WACŁAWA ŻENCZYKOWSKIEGO W KŁODZKU TECHNIKUM NR 4 W ZESPOLE SZKÓŁ GASTRONOMICZNYCH Różnica
język polski 11% 33,9% 22,9 pkt proc.
język angielski 61,5% 73,5% 11,9 pkt proc.
język angielski 59,7% 71,4% 11,7 pkt proc.
język angielski 45,8% 57,4% 11,7 pkt proc.
biologia 15,2% 22,7% 7,5 pkt proc.
Przedmioty bez opublikowanego średniego wyniku w porównaniu: historia poziom rozszerzony (M), matematyka poziom rozszerzony (M) .

Jak odczytać te wyniki?

Zdawalność szkoły B jest wyższa o 4,1 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.

Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „język polski poziom rozszerzony (M)”: szkoła B ma wynik wyższy o 22,9 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 5 osób w szkole A i 7 w szkole B.

Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.

Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.