Która szkoła osiągnęła lepsze wyniki matury 2026 — OGÓLNOKSZTAŁCĄCA SZKOŁA MUZYCZNA II ST. W ELBLĄGU czy II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE Z ODDZIAŁAMI DWUJĘZYCZNYMI IM. KAZIMIERZA JAGIELLOŃCZYKA W ELBLĄGU? Porównaj zdawalność, średnie wyniki z przedmiotów i pozycje w rankingach.
📍 Elbląg | Zdawalność: 94,1%
📍 Elbląg | Zdawalność: 99,5%
| Przedmiot maturalny | Szkoła A | Szkoła B | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Zdający | Średnia i statystyki | Miejsce PL | Gmina | Zdający | Średnia i statystyki | Miejsce PL | Gmina | |
| język angielski poziom podstawowy (M) | 17 | 86,3% Me: 93% · σ: 16,8% · Mo: 98% | 855 | 5 | 203 | 93,1% Me: 95% · σ: 8,1% · Mo: 98% | 265 | 2 |
| język angielski poziom rozszerzony (M) | 17 | 74,4% Me: 78% · σ: 23,8% · Mo: 72% | 936 | 4 | 150 | 83,4% Me: 88% · σ: 13,9% · Mo: 97% | 312 | 2 |
| język angielski ustny (M) | 17 | 84,8% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 1064 | 4 | 203 | 90,3% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 504 | 2 |
| język polski poziom podstawowy (M) | 17 | 73,3% Me: 75% · σ: 13,5% · Mo: 62% | 204 | 1 | 205 | 62,2% Me: 62% · σ: 10,9% · Mo: 60% | 1149 | 3 |
| język polski poziom rozszerzony (M) | 9 | 77,8% Me: 83% · σ: 18,1% · Mo: 83% | 42 | 1 | 50 | 55,8% Me: 54% · σ: 23,5% · Mo: 29% | 463 | 3 |
| język polski ustny (M) | 17 | 95,3% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 18 | 1 | 205 | 90,8% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 71 | 2 |
| matematyka poziom podstawowy (M) | 17 | 73,8% Me: 78% · σ: 21,3% · Mo: 72% | 506 | 4 | 205 | 79,4% Me: 82% · σ: 17,0% · Mo: 98% | 290 | 1 |
| matematyka poziom rozszerzony (M) | 5 | 37,6% Me: 34% · σ: 29,5% · Mo: -% | 709 | 3 | 105 | 50,0% Me: 50% · σ: 25,4% · Mo: 50% | 337 | 1 |
Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.
II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE Z ODDZIAŁAMI DWUJĘZYCZNYMI IM. KAZIMIERZA JAGIELLOŃCZYKA W ELBLĄGU ma wyższą zdawalność ogólną (99,5% vs 94,1%).
Spośród 8 porównywalnych przedmiotów, OGÓLNOKSZTAŁCĄCA SZKOŁA MUZYCZNA II ST. W ELBLĄGU wypada lepiej w 3, a II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE Z ODDZIAŁAMI DWUJĘZYCZNYMI IM. KAZIMIERZA JAGIELLOŃCZYKA W ELBLĄGU w 5.
| Przedmiot | OGÓLNOKSZTAŁCĄCA SZKOŁA MUZYCZNA II ST. W ELBLĄGU | II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE Z ODDZIAŁAMI DWUJĘZYCZNYMI IM. KAZIMIERZA JAGIELLOŃCZYKA W ELBLĄGU | Różnica |
|---|---|---|---|
| język polski | 77,8% | 55,8% | 22,0 pkt proc. |
| matematyka | 37,6% | 50,0% | 12,4 pkt proc. |
| język polski | 73,3% | 62,2% | 11,1 pkt proc. |
| język angielski | 74,4% | 83,4% | 9,0 pkt proc. |
| język angielski | 86,3% | 93,1% | 6,8 pkt proc. |
Zdawalność szkoły B jest wyższa o 5,4 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.
Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „język polski poziom rozszerzony (M)”: szkoła A ma wynik wyższy o 22,0 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 9 osób w szkole A i 50 w szkole B. Grupy wyraźnie różnią się liczebnością, dlatego interpretacja wymaga ostrożności.
Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.
Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.