Porównaj dwie szkoły — która ma lepsze wyniki?

Która szkoła osiągnęła lepsze wyniki matury 2026 — OGÓLNOKSZTAŁCĄCA SZKOŁA MUZYCZNA II STOPNIA W BYTOMIU czy I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM.JANA SMOLENIA? Porównaj zdawalność, średnie wyniki z przedmiotów i pozycje w rankingach.

SZKOŁA A (RSPO: 91985)

OGÓLNOKSZTAŁCĄCA SZKOŁA MUZYCZNA II STOPNIA W BYTOMIU

📍 Bytom | Zdawalność: 100%

SZKOŁA B (RSPO: 23621)

I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM.JANA SMOLENIA

📍 Bytom | Zdawalność: 100%

Przedmiot maturalny Szkoła A Szkoła B
Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina
biologia poziom rozszerzony (M) 13 48,5% Me: 50% · σ: 16,7% · Mo: 30% 519 2 83 48,9% 🏆 Me: 47% · σ: 18,4% · Mo: 22% 510 1
geografia poziom rozszerzony (M) 9 50,7% Me: 42% · σ: 13,3% · Mo: 40% 588 3 29 57,4% 🏆 Me: 57% · σ: 15,2% · Mo: 48% 359 2
język angielski poziom podstawowy (M) 38 88,7% 🏆 Me: 93% · σ: 10,8% · Mo: 97% 641 3 186 88,4% Me: 93% · σ: 13,2% · Mo: 95% 669 4
język angielski poziom rozszerzony (M) 32 71,0% Me: 79% · σ: 20,2% · Mo: 82% 1233 5 145 78,6% 🏆 Me: 83% · σ: 16,8% · Mo: 83% 609 2
język angielski ustny (M) 38 90,9% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 443 1 186 89,3% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 590 2
język polski poziom podstawowy (M) 38 67,7% Me: 69% · σ: 13,2% · Mo: 77% 602 4 187 71,4% 🏆 Me: 72% · σ: 12,8% · Mo: 70% 309 2
język polski ustny (M) 38 68,9% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 1818 3 187 64,0% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 2396 6
matematyka poziom podstawowy (M) 38 69,9% Me: 73% · σ: 20,5% · Mo: 74% 729 3 187 71,6% 🏆 Me: 72% · σ: 19,1% · Mo: 64% 635 1
matematyka poziom rozszerzony (M) 6 40,3% Me: 43% · σ: 15,2% · Mo: 52% 617 2 65 44,0% 🏆 Me: 46% · σ: 26,5% · Mo: 60% 506 1

Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.

Która szkoła wypada lepiej?

Obie szkoły mają zbliżoną zdawalność ogólną (100% vs 100%).

Spośród 9 porównywalnych przedmiotów, OGÓLNOKSZTAŁCĄCA SZKOŁA MUZYCZNA II STOPNIA W BYTOMIU wypada lepiej w 3, a I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM.JANA SMOLENIA w 6.

Największe różnice

Przedmiot OGÓLNOKSZTAŁCĄCA SZKOŁA MUZYCZNA II STOPNIA W BYTOMIU I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM.JANA SMOLENIA Różnica
język angielski 71,0% 78,6% 7,6 pkt proc.
geografia 50,7% 57,4% 6,8 pkt proc.
język polski 68,9% 64,0% 4,9 pkt proc.
język polski 67,7% 71,4% 3,7 pkt proc.
matematyka 40,3% 44,0% 3,6 pkt proc.

Jak odczytać te wyniki?

Wskaźniki zdawalności obu szkół są niemal identyczne. Nie oznacza to, że uczniowie uzyskali jednakowe wyniki przedmiotowe.

Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „język angielski poziom rozszerzony (M)”: szkoła B ma wynik wyższy o 7,6 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 32 osób w szkole A i 145 w szkole B. Grupy wyraźnie różnią się liczebnością, dlatego interpretacja wymaga ostrożności.

Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.

Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.