Porównaj dwie szkoły — która ma lepsze wyniki?

Która szkoła osiągnęła lepsze wyniki matury 2026 — SPOŁECZNE LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE W JAROCINIE czy LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCACE NR 3 W JAROCINIE? Porównaj zdawalność, średnie wyniki z przedmiotów i pozycje w rankingach.

SZKOŁA A (RSPO: 91964)

SPOŁECZNE LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE W JAROCINIE

📍 Jarocin | Zdawalność: 86,4%

SZKOŁA B (RSPO: 46848)

LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCACE NR 3 W JAROCINIE

📍 Jarocin | Zdawalność: 89,0%

Przedmiot maturalny Szkoła A Szkoła B
Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina
biologia poziom rozszerzony (M) 5 24% Me: 23% · σ: 12,7% · Mo: -% 1596 4 22 27,9% 🏆 Me: 21,5% · σ: 17,6% · Mo: 12% 1350 2
geografia poziom rozszerzony (M) 7 43,7% 🏆 Me: 45% · σ: 7,9% · Mo: 45% 858 2 30 22,4% Me: 19% · σ: 10,5% · Mo: 13% 2494 5
język angielski poziom podstawowy (M) 23 81,5% 🏆 Me: 90% · σ: 17,4% · Mo: 97% 1284 3 82 71,5% Me: 72% · σ: 21,9% · Mo: 98% 2329 5
język angielski poziom rozszerzony (M) 20 71,5% 🏆 Me: 84% · σ: 27,5% · Mo: 77% 1184 2 59 57,2% Me: 52% · σ: 26,8% · Mo: 93% 2683 5
język angielski ustny (M) 22 84,4% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 1097 3 82 72,6% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 2554 6
język polski poziom podstawowy (M) 22 64,6% 🏆 Me: 65,5% · σ: 16,6% · Mo: 63% 884 3 82 62,6% Me: 63% · σ: 16,1% · Mo: 58% 1110 4
język polski poziom rozszerzony (M) 8 67% 🏆 Me: 74% · σ: 22,0% · Mo: 74% 182 1 20 44,6% Me: 44,5% · σ: 24,9% · Mo: 0% 912 3
język polski ustny (M) 22 68,4% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 1880 6 82 74,6% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 1150 3
matematyka poziom podstawowy (M) 22 50,5% Me: 50% · σ: 22,4% · Mo: 26% 2102 5 82 54,3% 🏆 Me: 52% · σ: 19,6% · Mo: 52% 1734 3
matematyka poziom rozszerzony (M) 8 17,8% 🏆 Me: 18% · σ: 13,1% · Mo: -% 1501 2 24 9,8% Me: 6% · σ: 9,4% · Mo: 6% 1994 4

Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.

Która szkoła wypada lepiej?

LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCACE NR 3 W JAROCINIE ma wyższą zdawalność ogólną (89,0% vs 86,4%).

Spośród 10 porównywalnych przedmiotów, SPOŁECZNE LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE W JAROCINIE wypada lepiej w 7, a LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCACE NR 3 W JAROCINIE w 3.

Największe różnice

Przedmiot SPOŁECZNE LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE W JAROCINIE LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCACE NR 3 W JAROCINIE Różnica
język polski 67% 44,6% 22,4 pkt proc.
geografia 43,7% 22,4% 21,3 pkt proc.
język angielski 71,5% 57,2% 14,4 pkt proc.
język angielski 84,4% 72,6% 11,8 pkt proc.
język angielski 81,5% 71,5% 10,0 pkt proc.

Jak odczytać te wyniki?

Zdawalność szkoły B jest wyższa o 2,7 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.

Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „język polski poziom rozszerzony (M)”: szkoła A ma wynik wyższy o 22,4 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 8 osób w szkole A i 20 w szkole B. Grupy wyraźnie różnią się liczebnością, dlatego interpretacja wymaga ostrożności.

Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.

Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.