Która szkoła osiągnęła lepsze wyniki matury 2026 — TECHNIKUM NR 1 W ZAKOPANEM czy LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE MISTRZOSTWA SPORTOWEGO W ZAKOPANEM? Porównaj zdawalność, średnie wyniki z przedmiotów i pozycje w rankingach.
📍 Zakopane | Zdawalność: 92,3%
| Przedmiot maturalny | Szkoła A | Szkoła B | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Zdający | Średnia i statystyki | Miejsce PL | Gmina | Zdający | Średnia i statystyki | Miejsce PL | Gmina | |
| biologia poziom rozszerzony (M) | 6 | 17,8% Me: 17% · σ: 3,6% · Mo: 17% | 1994 | 3 | 13 | 25,6% Me: 23% · σ: 16,4% · Mo: 15% | 1487 | 2 |
| geografia poziom rozszerzony (M) | 17 | 24,9% Me: 22% · σ: 11,4% · Mo: 17% | 2264 | 4 | 30 | 28,7% Me: 25% · σ: 13,4% · Mo: 15% | 1858 | 2 |
| język angielski poziom podstawowy (M) | 56 | 65,9% Me: 68% · σ: 22,5% · Mo: 55% | 2952 | 6 | 39 | 69,0% Me: 73% · σ: 22,0% · Mo: 73% | 2599 | 5 |
| język angielski poziom rozszerzony (M) | 31 | 48,5% Me: 45% · σ: 23,6% · Mo: 33% | 3457 | 7 | 25 | 59,4% Me: 63% · σ: 22,0% · Mo: 40% | 2418 | 5 |
| język angielski ustny (M) | 56 | 69,5% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 2935 | 6 | 39 | 70,8% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 2776 | 4 |
| język polski poziom podstawowy (M) | 56 | 49,6% Me: 47% · σ: 15,1% · Mo: 43% | 2751 | 6 | 39 | 65,3% Me: 65% · σ: 10,8% · Mo: 60% | 814 | 2 |
| język polski ustny (M) | 56 | 50,5% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 3912 | 6 | 39 | 55,6% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 3438 | 5 |
| matematyka poziom podstawowy (M) | 56 | 62,4% Me: 56% · σ: 18,8% · Mo: 50% | 1138 | 2 | 39 | 54,9% Me: 54% · σ: 19,0% · Mo: 32% | 1671 | 3 |
Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.
LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE MISTRZOSTWA SPORTOWEGO W ZAKOPANEM ma wyższą zdawalność ogólną (92,3% vs 91,1%).
Spośród 8 porównywalnych przedmiotów, TECHNIKUM NR 1 W ZAKOPANEM wypada lepiej w 1, a LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE MISTRZOSTWA SPORTOWEGO W ZAKOPANEM w 7.
| Przedmiot | TECHNIKUM NR 1 W ZAKOPANEM | LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE MISTRZOSTWA SPORTOWEGO W ZAKOPANEM | Różnica |
|---|---|---|---|
| język polski | 49,6% | 65,3% | 15,7 pkt proc. |
| język angielski | 48,5% | 59,4% | 11,0 pkt proc. |
| biologia | 17,8% | 25,6% | 7,8 pkt proc. |
| matematyka | 62,4% | 54,9% | 7,5 pkt proc. |
| język polski | 50,5% | 55,6% | 5,1 pkt proc. |
Zdawalność szkoły B jest wyższa o 1,2 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.
Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „język polski poziom podstawowy (M)”: szkoła B ma wynik wyższy o 15,7 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 56 osób w szkole A i 39 w szkole B.
Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.
Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.