Która szkoła osiągnęła lepsze wyniki matury 2026 — TECHNIKUM IM. BOHATERÓW WESTERPLATTE czy TECHNIKUM IM. JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO? Porównaj zdawalność, średnie wyniki z przedmiotów i pozycje w rankingach.
| Przedmiot maturalny | Szkoła A | Szkoła B | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Zdający | Średnia i statystyki | Miejsce PL | Gmina | Zdający | Średnia i statystyki | Miejsce PL | Gmina | |
| biologia poziom rozszerzony (M) | 5 | 24,2% Me: 23% · σ: 8,5% · Mo: -% | 1580 | 2 | 6 | 20% Me: 22,5% · σ: 7,4% · Mo: 25% | 1830 | 3 |
| geografia poziom rozszerzony (M) | 13 | 34,9% Me: 25% · σ: 15,2% · Mo: 25% | 1348 | 1 | 15 | 27,4% Me: 23% · σ: 10,9% · Mo: 20% | 1996 | 3 |
| informatyka poziom rozszerzony (M) | 16 | 53,5% Me: 53% · σ: 22,9% · Mo: -% | 100 | 1 | 5 | 34,8% Me: 36% · σ: 22,8% · Mo: -% | 321 | 2 |
| język angielski poziom podstawowy (M) | 138 | 78,1% Me: 87% · σ: 20,5% · Mo: 93% | 1613 | 2 | 132 | 70,6% Me: 80% · σ: 25,3% · Mo: 92% | 2435 | 4 |
| język angielski poziom rozszerzony (M) | 104 | 66,9% Me: 72,5% · σ: 24,3% · Mo: 87% | 1648 | 3 | 112 | 52,0% Me: 52% · σ: 26,7% · Mo: 40% | 3184 | 4 |
| język angielski ustny (M) | 138 | 84,4% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 1106 | 1 | 131 | 78,7% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 1771 | 4 |
| język polski poziom podstawowy (M) | 138 | 60,5% Me: 60% · σ: 12,1% · Mo: 58% | 1324 | 2 | 133 | 54,5% Me: 55% · σ: 14,8% · Mo: 37% | 2092 | 3 |
| język polski poziom rozszerzony (M) | 5 | 26,4% Me: 3% · σ: 32,6% · Mo: 0% | 1674 | 2 | 15 | 21,9% Me: 26% · σ: 18,6% · Mo: 0% | 1827 | 3 |
| język polski ustny (M) | 138 | 68,2% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 1898 | 2 | 132 | 60,7% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 2832 | 4 |
| matematyka poziom podstawowy (M) | 138 | 72,1% Me: 76% · σ: 19,3% · Mo: 90% | 600 | 1 | 133 | 52,3% Me: 50% · σ: 19,4% · Mo: 46% | 1921 | 3 |
| matematyka poziom rozszerzony (M) | 83 | 31,2% Me: 30% · σ: 22,6% · Mo: 4% | 925 | 2 | 26 | 15,3% Me: 6% · σ: 23,2% · Mo: 6% | 1666 | 3 |
| wiedza o społeczeństwie poziom rozszerzony (M19-21) | 5 | 15,4% Me: 12% · σ: 9,1% · Mo: 12% | 183 | 1 | 6 | 13,2% Me: 13% · σ: 0,9% · Mo: 13% | 213 | 2 |
Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.
TECHNIKUM IM. BOHATERÓW WESTERPLATTE ma wyższą zdawalność ogólną (97,8% vs 88,6%).
Spośród 12 porównywalnych przedmiotów, TECHNIKUM IM. BOHATERÓW WESTERPLATTE wypada lepiej w 12, a TECHNIKUM IM. JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO w 0.
| Przedmiot | TECHNIKUM IM. BOHATERÓW WESTERPLATTE | TECHNIKUM IM. JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO | Różnica |
|---|---|---|---|
| matematyka | 72,1% | 52,3% | 19,8 pkt proc. |
| informatyka | 53,5% | 34,8% | 18,7 pkt proc. |
| matematyka | 31,2% | 15,3% | 15,9 pkt proc. |
| język angielski | 66,9% | 52,0% | 14,9 pkt proc. |
| geografia | 34,9% | 27,4% | 7,5 pkt proc. |
Zdawalność szkoły A jest wyższa o 9,2 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.
Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „matematyka poziom podstawowy (M)”: szkoła A ma wynik wyższy o 19,8 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 138 osób w szkole A i 133 w szkole B.
Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.
Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.