Która szkoła osiągnęła lepsze wyniki matury 2026 — LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. MIKOŁAJA KOPERNIKA W BRZESKU czy TECHNIKUM IM. BOHATERÓW WESTERPLATTE? Porównaj zdawalność, średnie wyniki z przedmiotów i pozycje w rankingach.
📍 Brzesko | Zdawalność: 86,5%
| Przedmiot maturalny | Szkoła A | Szkoła B | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Zdający | Średnia i statystyki | Miejsce PL | Gmina | Zdający | Średnia i statystyki | Miejsce PL | Gmina | |
| biologia poziom rozszerzony (M) | 82 | 47,2% Me: 48% · σ: 21,4% · Mo: 27% | 576 | 1 | 5 | 24,2% Me: 23% · σ: 8,5% · Mo: -% | 1580 | 2 |
| geografia poziom rozszerzony (M) | 36 | 33,0% Me: 30% · σ: 18,2% · Mo: 8% | 1489 | 2 | 13 | 34,9% Me: 25% · σ: 15,2% · Mo: 25% | 1348 | 1 |
| język angielski poziom podstawowy (M) | 199 | 79,7% Me: 90% · σ: 23,2% · Mo: 97% | 1455 | 1 | 138 | 78,1% Me: 87% · σ: 20,5% · Mo: 93% | 1613 | 2 |
| język angielski poziom rozszerzony (M) | 161 | 69,0% Me: 77% · σ: 25,0% · Mo: 92% | 1444 | 2 | 104 | 66,9% Me: 72,5% · σ: 24,3% · Mo: 87% | 1648 | 3 |
| język angielski ustny (M) | 199 | 80,9% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 1463 | 2 | 138 | 84,4% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 1106 | 1 |
| język polski poziom podstawowy (M) | 200 | 61,1% Me: 62% · σ: 16,2% · Mo: 72% | 1273 | 1 | 138 | 60,5% Me: 60% · σ: 12,1% · Mo: 58% | 1324 | 2 |
| język polski poziom rozszerzony (M) | 54 | 51,8% Me: 57% · σ: 28,5% · Mo: 3% | 615 | 1 | 5 | 26,4% Me: 3% · σ: 32,6% · Mo: 0% | 1674 | 2 |
| język polski ustny (M) | 200 | 67,3% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 2001 | 3 | 138 | 68,2% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 1898 | 2 |
| matematyka poziom podstawowy (M) | 200 | 58,2% Me: 60% · σ: 25,3% · Mo: 66% | 1442 | 2 | 138 | 72,1% Me: 76% · σ: 19,3% · Mo: 90% | 600 | 1 |
| matematyka poziom rozszerzony (M) | 48 | 34,7% Me: 33% · σ: 24,8% · Mo: 14% | 796 | 1 | 83 | 31,2% Me: 30% · σ: 22,6% · Mo: 4% | 925 | 2 |
Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.
TECHNIKUM IM. BOHATERÓW WESTERPLATTE ma wyższą zdawalność ogólną (97,8% vs 86,5%).
Spośród 10 porównywalnych przedmiotów, LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. MIKOŁAJA KOPERNIKA W BRZESKU wypada lepiej w 6, a TECHNIKUM IM. BOHATERÓW WESTERPLATTE w 4.
| Przedmiot | LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. MIKOŁAJA KOPERNIKA W BRZESKU | TECHNIKUM IM. BOHATERÓW WESTERPLATTE | Różnica |
|---|---|---|---|
| język polski | 51,8% | 26,4% | 25,4 pkt proc. |
| biologia | 47,2% | 24,2% | 23,0 pkt proc. |
| matematyka | 58,2% | 72,1% | 14,0 pkt proc. |
| matematyka | 34,7% | 31,2% | 3,5 pkt proc. |
| język angielski | 80,9% | 84,4% | 3,4 pkt proc. |
Zdawalność szkoły B jest wyższa o 11,3 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.
Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „język polski poziom rozszerzony (M)”: szkoła A ma wynik wyższy o 25,4 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 54 osób w szkole A i 5 w szkole B. Grupy wyraźnie różnią się liczebnością, dlatego interpretacja wymaga ostrożności.
Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.
Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.