Porównaj dwie szkoły — która ma lepsze wyniki?

Która szkoła osiągnęła lepsze wyniki matury 2026 — XVII LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE czy I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. KAROLA MARCINKOWSKIEGO? Porównaj zdawalność, średnie wyniki z przedmiotów i pozycje w rankingach.

SZKOŁA A (RSPO: 90185)

XVII LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE

📍 Poznań | Zdawalność: 100%

SZKOŁA B (RSPO: 79204)

I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. KAROLA MARCINKOWSKIEGO

📍 Poznań | Zdawalność: 100%

Przedmiot maturalny Szkoła A Szkoła B
Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina
biologia poziom rozszerzony (M) 38 45,4% Me: 42,5% · σ: 16,6% · Mo: 22% 640 27 77 70,5% 🏆 Me: 73% · σ: 14,2% · Mo: 73% 53 4
chemia poziom rozszerzony (M) 25 34,9% Me: 28% · σ: 19,9% · Mo: 20% 658 22 96 66,3% 🏆 Me: 71% · σ: 18,6% · Mo: 73% 61 4
fizyka poziom rozszerzony (M) 14 38,9% Me: 37% · σ: 18,6% · Mo: 27% 448 17 24 76,8% 🏆 Me: 86% · σ: 19,1% · Mo: 58% 14 3
geografia poziom rozszerzony (M) 63 63,8% Me: 63% · σ: 15,6% · Mo: 62% 213 13 31 77,6% 🏆 Me: 82% · σ: 12,9% · Mo: 83% 36 2
historia poziom rozszerzony (M) 19 42,7% Me: 45% · σ: 21,8% · Mo: 37% 743 29 31 71,2% 🏆 Me: 75% · σ: 18,6% · Mo: 67% 84 3
język angielski poziom dwujęzyczny (M) 6 74,7% Me: 79% · σ: 17,3% · Mo: 88% 275 15 7 82,7% 🏆 Me: 87% · σ: 6,9% · Mo: 87% 95 6
język angielski poziom podstawowy (M) 156 93,3% Me: 95% · σ: 6,4% · Mo: 98% 248 17 202 95,7% 🏆 Me: 97% · σ: 4,2% · Mo: 98% 92 8
język angielski poziom rozszerzony (M) 152 83,2% Me: 88% · σ: 14,7% · Mo: 92% 321 20 171 91,4% 🏆 Me: 93% · σ: 7,9% · Mo: 95% 47 4
język angielski ustny (M) 156 88,3% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 689 26 202 96,3% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 101 8
język polski poziom podstawowy (M) 163 68,4% Me: 68% · σ: 12,7% · Mo: 80% 549 30 204 80,4% 🏆 Me: 80% · σ: 9,7% · Mo: 68% 23 4
język polski poziom rozszerzony (M) 37 65,5% Me: 66% · σ: 19,0% · Mo: 49% 207 12 41 84,0% 🏆 Me: 83% · σ: 11,5% · Mo: 83% 13 2
język polski ustny (M) 163 60,2% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 2899 57 204 89,4% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 106 3
matematyka poziom podstawowy (M) 163 71,4% Me: 74% · σ: 16,9% · Mo: 68% 643 21 204 85,1% 🏆 Me: 90% · σ: 13,9% · Mo: 98% 130 9
matematyka poziom rozszerzony (M) 47 33,4% Me: 34% · σ: 20,1% · Mo: 20% 849 25 95 62,0% 🏆 Me: 66% · σ: 21,5% · Mo: 66% 108 8
wiedza o społeczeństwie poziom rozszerzony (M22) 15 74,7% 🏆 Me: 72% · σ: 8,2% · Mo: 70% 54 2 9 73,8% Me: 72% · σ: 16,7% · Mo: -% 63 3

Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.

Która szkoła wypada lepiej?

Obie szkoły mają zbliżoną zdawalność ogólną (100% vs 100%).

Spośród 15 porównywalnych przedmiotów, XVII LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE wypada lepiej w 1, a I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. KAROLA MARCINKOWSKIEGO w 14.

Największe różnice

Przedmiot XVII LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. KAROLA MARCINKOWSKIEGO Różnica
fizyka 38,9% 76,8% 37,8 pkt proc.
chemia 34,9% 66,3% 31,5 pkt proc.
język polski 60,2% 89,4% 29,2 pkt proc.
matematyka 33,4% 62,0% 28,5 pkt proc.
historia 42,7% 71,2% 28,5 pkt proc.

Jak odczytać te wyniki?

Wskaźniki zdawalności obu szkół są niemal identyczne. Nie oznacza to, że uczniowie uzyskali jednakowe wyniki przedmiotowe.

Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „fizyka poziom rozszerzony (M)”: szkoła B ma wynik wyższy o 37,8 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 14 osób w szkole A i 24 w szkole B.

Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.

Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.