Która szkoła osiągnęła lepsze wyniki matury 2026 — TECHNIKUM NR 6 IM. MIKOŁAJA KOPERNIKA czy III LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. JANA PAWŁA II? Porównaj zdawalność, średnie wyniki z przedmiotów i pozycje w rankingach.
📍 Ruda Śląska | Zdawalność: 95,3%
| Przedmiot maturalny | Szkoła A | Szkoła B | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Zdający | Średnia i statystyki | Miejsce PL | Gmina | Zdający | Średnia i statystyki | Miejsce PL | Gmina | |
| geografia poziom rozszerzony (M) | 15 | 26,7% Me: 28% · σ: 11,0% · Mo: 17% | 2073 | 5 | 38 | 38,8% Me: 36% · σ: 18,5% · Mo: 33% | 1104 | 2 |
| język angielski poziom podstawowy (M) | 74 | 80,9% Me: 87% · σ: 18,7% · Mo: 93% | 1349 | 3 | 171 | 84,3% Me: 90% · σ: 15,0% · Mo: 92% | 1019 | 2 |
| język angielski poziom rozszerzony (M) | 59 | 67,7% Me: 77% · σ: 25,3% · Mo: 77% | 1569 | 5 | 149 | 69,4% Me: 72% · σ: 19,3% · Mo: 87% | 1399 | 3 |
| język angielski ustny (M) | 73 | 82,2% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 1346 | 2 | 171 | 79,9% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 1606 | 3 |
| język polski poziom podstawowy (M) | 74 | 59,7% Me: 60% · σ: 13,5% · Mo: 53% | 1422 | 4 | 172 | 61,2% Me: 61% · σ: 13,0% · Mo: 60% | 1257 | 3 |
| język polski ustny (M) | 73 | 50,9% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 3883 | 10 | 172 | 60,4% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 2879 | 8 |
| matematyka poziom podstawowy (M) | 74 | 54,4% Me: 50% · σ: 23,9% · Mo: 36% | 1727 | 4 | 172 | 62,3% Me: 63% · σ: 21,7% · Mo: 44% | 1144 | 3 |
| matematyka poziom rozszerzony (M) | 28 | 19% Me: 15% · σ: 19,4% · Mo: 2% | 1429 | 4 | 55 | 30,5% Me: 26% · σ: 23,3% · Mo: 6% | 944 | 3 |
Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.
III LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. JANA PAWŁA II ma wyższą zdawalność ogólną (95,3% vs 87,7%).
Spośród 8 porównywalnych przedmiotów, TECHNIKUM NR 6 IM. MIKOŁAJA KOPERNIKA wypada lepiej w 1, a III LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. JANA PAWŁA II w 7.
| Przedmiot | TECHNIKUM NR 6 IM. MIKOŁAJA KOPERNIKA | III LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. JANA PAWŁA II | Różnica |
|---|---|---|---|
| geografia | 26,7% | 38,8% | 12,1 pkt proc. |
| matematyka | 19% | 30,5% | 11,5 pkt proc. |
| język polski | 50,9% | 60,4% | 9,4 pkt proc. |
| matematyka | 54,4% | 62,3% | 8,0 pkt proc. |
| język angielski | 80,9% | 84,3% | 3,4 pkt proc. |
Zdawalność szkoły B jest wyższa o 7,7 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.
Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „geografia poziom rozszerzony (M)”: szkoła B ma wynik wyższy o 12,1 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 15 osób w szkole A i 38 w szkole B. Grupy wyraźnie różnią się liczebnością, dlatego interpretacja wymaga ostrożności.
Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.
Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.