Która szkoła osiągnęła lepsze wyniki matury 2026 — II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE Z DODATKOWĄ NAUKĄ JĘZYKA BIAŁORUSKIEGO W HAJNÓWCE czy I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. ADAMA MICKIEWICZA W BIAŁYMSTOKU? Porównaj zdawalność, średnie wyniki z przedmiotów i pozycje w rankingach.
📍 Hajnówka | Zdawalność: 94,6%
📍 Białystok | Zdawalność: 100%
| Przedmiot maturalny | Szkoła A | Szkoła B | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Zdający | Średnia i statystyki | Miejsce PL | Gmina | Zdający | Średnia i statystyki | Miejsce PL | Gmina | |
| biologia poziom rozszerzony (M) | 45 | 44,3% Me: 42% · σ: 21,4% · Mo: 42% | 685 | 1 | 88 | 75,1% Me: 78% · σ: 13,0% · Mo: 78% | 25 | 1 |
| chemia poziom rozszerzony (M) | 24 | 45,8% Me: 41,5% · σ: 22,7% · Mo: 37% | 364 | 1 | 63 | 77,6% Me: 82,5% · σ: 19,0% · Mo: 78% | 8 | 1 |
| fizyka poziom rozszerzony (M) | 11 | 42,2% Me: 43% · σ: 22,9% · Mo: -% | 398 | 1 | 30 | 73,5% Me: 77,5% · σ: 15,6% · Mo: 80% | 30 | 2 |
| geografia poziom rozszerzony (M) | 20 | 34,8% Me: 25% · σ: 18,8% · Mo: 22% | 1363 | 1 | 22 | 71,4% Me: 75% · σ: 16,5% · Mo: 75% | 91 | 2 |
| informatyka poziom rozszerzony (M) | 10 | 33% Me: 31% · σ: 14,8% · Mo: 18% | 350 | 1 | 30 | 75,3% Me: 77% · σ: 20,7% · Mo: 96% | 7 | 1 |
| język angielski poziom podstawowy (M) | 100 | 84,2% Me: 90% · σ: 16,4% · Mo: 93% | 1036 | 1 | 194 | 95,8% Me: 97% · σ: 5,2% · Mo: 98% | 85 | 1 |
| język angielski poziom rozszerzony (M) | 84 | 73,0% Me: 78% · σ: 18,6% · Mo: 78% | 1057 | 1 | 143 | 90,6% Me: 93% · σ: 9,8% · Mo: 95% | 67 | 2 |
| język angielski ustny (M) | 100 | 87,5% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 766 | 1 | 194 | 98,7% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 20 | 1 |
| język polski poziom podstawowy (M) | 111 | 55,9% Me: 55% · σ: 15,2% · Mo: 55% | 1926 | 1 | 206 | 75,3% Me: 75% · σ: 13,0% · Mo: 75% | 124 | 2 |
| język polski poziom rozszerzony (M) | 28 | 25,5% Me: 3% · σ: 29,4% · Mo: 3% | 1701 | 1 | 23 | 61,4% Me: 63% · σ: 23,9% · Mo: 63% | 298 | 1 |
| język polski ustny (M) | 111 | 73,4% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 1277 | 1 | 206 | 92,9% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 42 | 2 |
| język rosyjski poziom rozszerzony (M) | 9 | 56,1% Me: 50% · σ: 23,0% · Mo: -% | 97 | 1 | 5 | 97,6% Me: 98% · σ: 1,6% · Mo: 98% | 4 | 2 |
| matematyka poziom podstawowy (M) | 111 | 67,5% Me: 70% · σ: 23,2% · Mo: 94% | 860 | 1 | 206 | 90,2% Me: 96% · σ: 12,8% · Mo: 100% | 48 | 2 |
| matematyka poziom rozszerzony (M) | 46 | 37,9% Me: 32% · σ: 25,6% · Mo: 32% | 696 | 1 | 117 | 72,8% Me: 78% · σ: 20,3% · Mo: 84% | 25 | 1 |
| wiedza o społeczeństwie poziom rozszerzony (M22) | 10 | 27,1% Me: 16% · σ: 23,3% · Mo: 16% | 809 | 1 | 5 | 74,4% Me: 76% · σ: 18,6% · Mo: -% | 58 | 3 |
Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.
I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. ADAMA MICKIEWICZA W BIAŁYMSTOKU ma wyższą zdawalność ogólną (100% vs 94,6%).
Spośród 15 porównywalnych przedmiotów, II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE Z DODATKOWĄ NAUKĄ JĘZYKA BIAŁORUSKIEGO W HAJNÓWCE wypada lepiej w 0, a I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. ADAMA MICKIEWICZA W BIAŁYMSTOKU w 15.
| Przedmiot | II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE Z DODATKOWĄ NAUKĄ JĘZYKA BIAŁORUSKIEGO W HAJNÓWCE | I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. ADAMA MICKIEWICZA W BIAŁYMSTOKU | Różnica |
|---|---|---|---|
| wiedza o społeczeństwie | 27,1% | 74,4% | 47,3 pkt proc. |
| informatyka | 33% | 75,3% | 42,3 pkt proc. |
| język rosyjski | 56,1% | 97,6% | 41,5 pkt proc. |
| geografia | 34,8% | 71,4% | 36,7 pkt proc. |
| język polski | 25,5% | 61,4% | 35,9 pkt proc. |
Zdawalność szkoły B jest wyższa o 5,4 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.
Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „wiedza o społeczeństwie poziom rozszerzony (M22)”: szkoła B ma wynik wyższy o 47,3 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 10 osób w szkole A i 5 w szkole B. Grupy wyraźnie różnią się liczebnością, dlatego interpretacja wymaga ostrożności.
Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.
Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.