Porównaj dwie szkoły — która ma lepsze wyniki?

Która szkoła osiągnęła lepsze wyniki matury 2026 — UNIWERSYTECKIE LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE czy III LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. SAMUELA BOGUMIŁA LINDEGO W TORUNIU? Porównaj zdawalność, średnie wyniki z przedmiotów i pozycje w rankingach.

SZKOŁA A (RSPO: 89690)

UNIWERSYTECKIE LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE

📍 Toruń | Zdawalność: 100%

SZKOŁA B (RSPO: 8461)

III LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. SAMUELA BOGUMIŁA LINDEGO W TORUNIU

📍 Toruń | Zdawalność: 100%

Przedmiot maturalny Szkoła A Szkoła B
Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina
biologia poziom rozszerzony (M) 41 76% 🏆 Me: 77% · σ: 10,0% · Mo: 83% 19 1 42 35,2% Me: 35% · σ: 14,5% · Mo: 20% 1019 8
chemia poziom rozszerzony (M) 47 82,1% 🏆 Me: 85% · σ: 14,3% · Mo: 92% 1 1 10 23% Me: 16,5% · σ: 18,4% · Mo: 18% 944 8
fizyka poziom rozszerzony (M) 23 70,0% 🏆 Me: 70% · σ: 18,1% · Mo: 70% 48 2 21 32,6% Me: 28% · σ: 20,1% · Mo: 10% 555 6
geografia poziom rozszerzony (M) 13 85,6% 🏆 Me: 88% · σ: 11,7% · Mo: 90% 6 1 72 41,8% Me: 40% · σ: 17,0% · Mo: 20% 955 6
historia poziom rozszerzony (M) 10 74,6% 🏆 Me: 75% · σ: 20,5% · Mo: 100% 51 2 14 49,8% Me: 54,5% · σ: 24,4% · Mo: 27% 539 6
język angielski poziom dwujęzyczny (M) 6 90,5% 🏆 Me: 91% · σ: 6,0% · Mo: -% 5 1 5 82,2% Me: 82% · σ: 2,9% · Mo: 82% 107 3
język angielski poziom podstawowy (M) 90 96,3% 🏆 Me: 98% · σ: 4,8% · Mo: 98% 60 2 227 89,3% Me: 93% · σ: 11,7% · Mo: 97% 585 8
język angielski poziom rozszerzony (M) 73 93,8% 🏆 Me: 97% · σ: 6,6% · Mo: 97% 9 1 202 79,5% Me: 85% · σ: 18,4% · Mo: 93% 540 8
język angielski ustny (M) 89 98,4% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 28 2 227 86,4% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 872 10
język polski poziom podstawowy (M) 97 78,7% 🏆 Me: 80% · σ: 11,9% · Mo: 85% 48 1 231 67,2% Me: 67% · σ: 13,2% · Mo: 67% 641 7
język polski poziom rozszerzony (M) 17 79,1% 🏆 Me: 83% · σ: 19,4% · Mo: 83% 29 1 32 40,2% Me: 35,5% · σ: 26,7% · Mo: 3% 1108 9
język polski ustny (M) 97 90,5% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 78 1 231 68,0% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 1931 15
matematyka poziom podstawowy (M) 97 94,6% 🏆 Me: 96% · σ: 6,3% · Mo: 100% 9 1 231 68,6% Me: 70% · σ: 18,4% · Mo: 80% 796 9
matematyka poziom rozszerzony (M) 59 70,4% 🏆 Me: 74% · σ: 16,7% · Mo: 68% 37 2 58 25,4% Me: 24% · σ: 19,1% · Mo: 10% 1135 9
wiedza o społeczeństwie poziom rozszerzony (M22) 5 87,6% 🏆 Me: 92% · σ: 11,5% · Mo: 92% 3 1 26 39,2% Me: 37% · σ: 18,0% · Mo: 38% 580 5

Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.

Która szkoła wypada lepiej?

Obie szkoły mają zbliżoną zdawalność ogólną (100% vs 100%).

Spośród 15 porównywalnych przedmiotów, UNIWERSYTECKIE LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE wypada lepiej w 15, a III LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. SAMUELA BOGUMIŁA LINDEGO W TORUNIU w 0.

Największe różnice

Przedmiot UNIWERSYTECKIE LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE III LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. SAMUELA BOGUMIŁA LINDEGO W TORUNIU Różnica
chemia 82,1% 23% 59,1 pkt proc.
wiedza o społeczeństwie 87,6% 39,2% 48,4 pkt proc.
matematyka 70,4% 25,4% 45,0 pkt proc.
geografia 85,6% 41,8% 43,8 pkt proc.
biologia 76% 35,2% 40,8 pkt proc.

Jak odczytać te wyniki?

Wskaźniki zdawalności obu szkół są niemal identyczne. Nie oznacza to, że uczniowie uzyskali jednakowe wyniki przedmiotowe.

Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „chemia poziom rozszerzony (M)”: szkoła A ma wynik wyższy o 59,1 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 47 osób w szkole A i 10 w szkole B. Grupy wyraźnie różnią się liczebnością, dlatego interpretacja wymaga ostrożności.

Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.

Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.