Porównaj dwie szkoły — która ma lepsze wyniki?

Porównaj wyniki matur 2026 w szkołach UNIWERSYTECKIE LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE i III LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE Z ODDZ. DWUJĘZYCZNYMI IM. MARYNARKI WOJENNEJ RP — przedmiot po przedmiocie, wraz ze zdawalnością oraz pozycją każdej szkoły w rankingu ogólnopolskim i gminnym.

SZKOŁA A (RSPO: 89690)

UNIWERSYTECKIE LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE

📍 Toruń | Zdawalność: 100%

SZKOŁA B (RSPO: 29583)

III LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE Z ODDZ. DWUJĘZYCZNYMI IM. MARYNARKI WOJENNEJ RP

📍 Gdynia | Zdawalność: 100%

Przedmiot maturalny Szkoła A Szkoła B
Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina
biologia poziom rozszerzony (M) 41 76% 🏆 Me: 77% · σ: 10,0% · Mo: 83% 19 1 37 69,8% Me: 75% · σ: 19,4% · Mo: 82% 56 2
chemia poziom rozszerzony (M) 47 82,1% 🏆 Me: 85% · σ: 14,3% · Mo: 92% 1 1 41 78,6% Me: 82% · σ: 18,7% · Mo: 52% 6 1
fizyka poziom rozszerzony (M) 23 70,0% Me: 70% · σ: 18,1% · Mo: 70% 48 2 45 72,4% 🏆 Me: 75% · σ: 18,8% · Mo: 68% 36 1
geografia poziom rozszerzony (M) 13 85,6% 🏆 Me: 88% · σ: 11,7% · Mo: 90% 6 1 25 79,8% Me: 80% · σ: 8,7% · Mo: 83% 26 1
historia poziom rozszerzony (M) 10 74,6% Me: 75% · σ: 20,5% · Mo: 100% 51 2 16 80,8% 🏆 Me: 86% · σ: 17,4% · Mo: 100% 21 1
informatyka poziom rozszerzony (M) 8 68,8% Me: 71% · σ: 21,2% · Mo: -% 24 1 37 69,4% 🏆 Me: 70% · σ: 24,1% · Mo: 100% 20 1
język angielski poziom dwujęzyczny (M) 6 90,5% 🏆 Me: 91% · σ: 6,0% · Mo: -% 5 1 54 87,0% Me: 88% · σ: 8,1% · Mo: 83% 23 2
język angielski poziom podstawowy (M) 90 96,3% Me: 98% · σ: 4,8% · Mo: 98% 60 2 149 97,0% 🏆 Me: 97% · σ: 2,9% · Mo: 97% 33 1
język angielski poziom rozszerzony (M) 73 93,8% 🏆 Me: 97% · σ: 6,6% · Mo: 97% 9 1 96 93,0% Me: 95% · σ: 7,9% · Mo: 97% 19 1
język angielski ustny (M) 89 98,4% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 28 2 149 97,3% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 64 1
język polski poziom podstawowy (M) 97 78,7% Me: 80% · σ: 11,9% · Mo: 85% 48 1 154 78,8% 🏆 Me: 80% · σ: 12,7% · Mo: 82% 45 1
język polski poziom rozszerzony (M) 17 79,1% 🏆 Me: 83% · σ: 19,4% · Mo: 83% 29 1 24 75,5% Me: 77% · σ: 18,7% · Mo: 100% 56 1
język polski ustny (M) 97 90,5% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 78 1 154 89,9% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 90 1
matematyka poziom podstawowy (M) 97 94,6% 🏆 Me: 96% · σ: 6,3% · Mo: 100% 9 1 154 93,2% Me: 96% · σ: 9,1% · Mo: 100% 20 1
matematyka poziom rozszerzony (M) 59 70,4% Me: 74% · σ: 16,7% · Mo: 68% 37 2 105 73,6% 🏆 Me: 74% · σ: 17,4% · Mo: 72% 20 1

Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.

Która szkoła wypada lepiej?

Obie szkoły mają zbliżoną zdawalność ogólną (100% vs 100%).

Spośród 15 porównywalnych przedmiotów, UNIWERSYTECKIE LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE wypada lepiej w 9, a III LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE Z ODDZ. DWUJĘZYCZNYMI IM. MARYNARKI WOJENNEJ RP w 6.

Największe różnice

Przedmiot UNIWERSYTECKIE LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE III LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE Z ODDZ. DWUJĘZYCZNYMI IM. MARYNARKI WOJENNEJ RP Różnica
biologia 76% 69,8% 6,2 pkt proc.
historia 74,6% 80,8% 6,2 pkt proc.
geografia 85,6% 79,8% 5,8 pkt proc.
język polski 79,1% 75,5% 3,6 pkt proc.
chemia 82,1% 78,6% 3,5 pkt proc.

Jak odczytać te wyniki?

Wskaźniki zdawalności obu szkół są niemal identyczne. Nie oznacza to, że uczniowie uzyskali jednakowe wyniki przedmiotowe.

Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „biologia poziom rozszerzony (M)”: szkoła A ma wynik wyższy o 6,2 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 41 osób w szkole A i 37 w szkole B.

Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.

Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.