Porównaj wyniki matur 2026 w szkołach UNIWERSYTECKIE LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE i SPOŁECZNE OGÓLNOKSZTAŁCĄCE LICEUM JĘZYKOWE GEM — przedmiot po przedmiocie, wraz ze zdawalnością oraz pozycją każdej szkoły w rankingu ogólnopolskim i gminnym.
| Przedmiot maturalny | Szkoła A | Szkoła B | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Zdający | Średnia i statystyki | Miejsce PL | Gmina | Zdający | Średnia i statystyki | Miejsce PL | Gmina | |
| język angielski poziom podstawowy (M) | 90 | 96,3% Me: 98% · σ: 4,8% · Mo: 98% | 60 | 2 | 8 | 93,2% Me: 95% · σ: 6,4% · Mo: 95% | 254 | 6 |
| język angielski ustny (M) | 89 | 98,4% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 28 | 2 | 8 | 96,6% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 89 | 3 |
| język polski poziom podstawowy (M) | 97 | 78,7% Me: 80% · σ: 11,9% · Mo: 85% | 48 | 1 | 8 | 58,6% Me: 60% · σ: 13,7% · Mo: 38% | 1561 | 13 |
| język polski ustny (M) | 97 | 90,5% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 78 | 1 | 8 | 59,9% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 2944 | 27 |
| matematyka poziom podstawowy (M) | 97 | 94,6% Me: 96% · σ: 6,3% · Mo: 100% | 9 | 1 | 8 | 48,5% Me: 51% · σ: 18,9% · Mo: 64% | 2281 | 22 |
Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.
UNIWERSYTECKIE LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE ma wyższą zdawalność ogólną (100% vs 87,5%).
Spośród 5 porównywalnych przedmiotów, UNIWERSYTECKIE LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE wypada lepiej w 5, a SPOŁECZNE OGÓLNOKSZTAŁCĄCE LICEUM JĘZYKOWE GEM w 0.
| Przedmiot | UNIWERSYTECKIE LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE | SPOŁECZNE OGÓLNOKSZTAŁCĄCE LICEUM JĘZYKOWE GEM | Różnica |
|---|---|---|---|
| matematyka | 94,6% | 48,5% | 46,1 pkt proc. |
| język polski | 90,5% | 59,9% | 30,6 pkt proc. |
| język polski | 78,7% | 58,6% | 20,0 pkt proc. |
| język angielski | 96,3% | 93,2% | 3,0 pkt proc. |
| język angielski | 98,4% | 96,6% | 1,8 pkt proc. |
Zdawalność szkoły A jest wyższa o 12,5 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.
Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „matematyka poziom podstawowy (M)”: szkoła A ma wynik wyższy o 46,1 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 97 osób w szkole A i 8 w szkole B. Grupy wyraźnie różnią się liczebnością, dlatego interpretacja wymaga ostrożności.
Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.
Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.