Porównaj dwie szkoły — która ma lepsze wyniki?

Która szkoła osiągnęła lepsze wyniki matury 2026 — II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. CZESŁAWA MIŁOSZA W JAWORZNIE czy TECHNIKUM ENERGETYCZNE? Porównaj zdawalność, średnie wyniki z przedmiotów i pozycje w rankingach.

SZKOŁA A (RSPO: 89261)

II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. CZESŁAWA MIŁOSZA W JAWORZNIE

📍 Jaworzno | Zdawalność: 99,1%

SZKOŁA B (RSPO: 42879)

TECHNIKUM ENERGETYCZNE

📍 Jaworzno | Zdawalność: 97,7%

Przedmiot maturalny Szkoła A Szkoła B
Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina
język angielski poziom podstawowy (M) 103 90,4% 🏆 Me: 95% · σ: 12,4% · Mo: 97% 488 2 44 81,4% Me: 84% · σ: 16,0% · Mo: 95% 1298 5
język angielski poziom rozszerzony (M) 84 81,1% 🏆 Me: 87% · σ: 15,9% · Mo: 87% 433 2 32 66,8% Me: 71% · σ: 18,6% · Mo: 85% 1661 4
język angielski ustny (M) 103 91,1% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 425 3 44 77,8% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 1877 5
język polski poziom podstawowy (M) 106 82,6% 🏆 Me: 83% · σ: 8,7% · Mo: 78% 9 1 44 52,5% Me: 53% · σ: 11,8% · Mo: 43% 2385 5
język polski ustny (M) 106 88,7% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 135 1 44 81,2% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 566 4
matematyka poziom podstawowy (M) 106 70,9% 🏆 Me: 74% · σ: 21,0% · Mo: 94% 679 2 44 68,2% Me: 71% · σ: 20,5% · Mo: 74% 816 3
matematyka poziom rozszerzony (M) 33 37,6% 🏆 Me: 36% · σ: 22,1% · Mo: 64% 704 3 30 15,6% Me: 8% · σ: 17,4% · Mo: 4% 1635 6

Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.

Która szkoła wypada lepiej?

II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. CZESŁAWA MIŁOSZA W JAWORZNIE ma wyższą zdawalność ogólną (99,1% vs 97,7%).

Spośród 7 porównywalnych przedmiotów, II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. CZESŁAWA MIŁOSZA W JAWORZNIE wypada lepiej w 7, a TECHNIKUM ENERGETYCZNE w 0.

Największe różnice

Przedmiot II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. CZESŁAWA MIŁOSZA W JAWORZNIE TECHNIKUM ENERGETYCZNE Różnica
język polski 82,6% 52,5% 30,0 pkt proc.
matematyka 37,6% 15,6% 22,0 pkt proc.
język angielski 81,1% 66,8% 14,3 pkt proc.
język angielski 91,1% 77,8% 13,3 pkt proc.
język angielski 90,4% 81,4% 9,0 pkt proc.

Jak odczytać te wyniki?

Zdawalność szkoły A jest wyższa o 1,3 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.

Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „język polski poziom podstawowy (M)”: szkoła A ma wynik wyższy o 30,0 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 106 osób w szkole A i 44 w szkole B. Grupy wyraźnie różnią się liczebnością, dlatego interpretacja wymaga ostrożności.

Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.

Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.