Porównaj dwie szkoły — która ma lepsze wyniki?

Która szkoła osiągnęła lepsze wyniki matury 2026 — TECHNIKUM NR 2 W ZAKOPANEM czy TECHNIKUM NR 1 W ZAKOPANEM? Porównaj zdawalność, średnie wyniki z przedmiotów i pozycje w rankingach.

SZKOŁA A (RSPO: 88908)

TECHNIKUM NR 2 W ZAKOPANEM

📍 Zakopane | Zdawalność: 83,6%

SZKOŁA B (RSPO: 91215)

TECHNIKUM NR 1 W ZAKOPANEM

📍 Zakopane | Zdawalność: 91,1%

Przedmiot maturalny Szkoła A Szkoła B
Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina
biologia poziom rozszerzony (M) 11 15,8% Me: 15% · σ: 7,2% · Mo: 10% 2151 4 6 17,8% 🏆 Me: 17% · σ: 3,6% · Mo: 17% 1994 3
geografia poziom rozszerzony (M) 22 17,5% Me: 15% · σ: 9,6% · Mo: 12% 2811 5 17 24,9% 🏆 Me: 22% · σ: 11,4% · Mo: 17% 2264 4
język angielski poziom podstawowy (M) 124 72,4% 🏆 Me: 80% · σ: 21,9% · Mo: 92% 2234 4 56 65,9% Me: 68% · σ: 22,5% · Mo: 55% 2952 6
język angielski poziom rozszerzony (M) 92 57,7% 🏆 Me: 61,5% · σ: 25,4% · Mo: 75% 2621 6 31 48,5% Me: 45% · σ: 23,6% · Mo: 33% 3457 7
język angielski ustny (M) 123 70,4% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 2821 5 56 69,5% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 2935 6
język polski poziom podstawowy (M) 124 54% 🏆 Me: 57% · σ: 15,0% · Mo: 57% 2168 5 56 49,6% Me: 47% · σ: 15,1% · Mo: 43% 2751 6
język polski ustny (M) 123 45,4% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 4209 8 56 50,5% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 3912 6
matematyka poziom podstawowy (M) 124 48,0% Me: 47% · σ: 21,5% · Mo: 48% 2337 6 56 62,4% 🏆 Me: 56% · σ: 18,8% · Mo: 50% 1138 2
matematyka poziom rozszerzony (M) 30 16,9% 🏆 Me: 10% · σ: 19,8% · Mo: 0% 1557 2 26 13,3% Me: 8% · σ: 15,8% · Mo: 2% 1788 3

Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.

Która szkoła wypada lepiej?

TECHNIKUM NR 1 W ZAKOPANEM ma wyższą zdawalność ogólną (91,1% vs 83,6%).

Spośród 9 porównywalnych przedmiotów, TECHNIKUM NR 2 W ZAKOPANEM wypada lepiej w 5, a TECHNIKUM NR 1 W ZAKOPANEM w 4.

Największe różnice

Przedmiot TECHNIKUM NR 2 W ZAKOPANEM TECHNIKUM NR 1 W ZAKOPANEM Różnica
matematyka 48,0% 62,4% 14,5 pkt proc.
język angielski 57,7% 48,5% 9,2 pkt proc.
geografia 17,5% 24,9% 7,5 pkt proc.
język angielski 72,4% 65,9% 6,5 pkt proc.
język polski 45,4% 50,5% 5,1 pkt proc.

Jak odczytać te wyniki?

Zdawalność szkoły B jest wyższa o 7,5 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.

Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „matematyka poziom podstawowy (M)”: szkoła B ma wynik wyższy o 14,5 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 124 osób w szkole A i 56 w szkole B. Grupy wyraźnie różnią się liczebnością, dlatego interpretacja wymaga ostrożności.

Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.

Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.