Porównaj dwie szkoły — która ma lepsze wyniki?

Która szkoła osiągnęła lepsze wyniki matury 2026 — LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE MISTRZOSTWA SPORTOWEGO W ZAKOPANEM czy TECHNIKUM NR 1 W ZAKOPANEM? Porównaj zdawalność, średnie wyniki z przedmiotów i pozycje w rankingach.

SZKOŁA A (RSPO: 88906)

LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE MISTRZOSTWA SPORTOWEGO W ZAKOPANEM

📍 Zakopane | Zdawalność: 92,3%

SZKOŁA B (RSPO: 91215)

TECHNIKUM NR 1 W ZAKOPANEM

📍 Zakopane | Zdawalność: 91,1%

Przedmiot maturalny Szkoła A Szkoła B
Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina
biologia poziom rozszerzony (M) 13 25,6% 🏆 Me: 23% · σ: 16,4% · Mo: 15% 1487 2 6 17,8% Me: 17% · σ: 3,6% · Mo: 17% 1994 3
geografia poziom rozszerzony (M) 30 28,7% 🏆 Me: 25% · σ: 13,4% · Mo: 15% 1858 2 17 24,9% Me: 22% · σ: 11,4% · Mo: 17% 2264 4
język angielski poziom podstawowy (M) 39 69,0% 🏆 Me: 73% · σ: 22,0% · Mo: 73% 2599 5 56 65,9% Me: 68% · σ: 22,5% · Mo: 55% 2952 6
język angielski poziom rozszerzony (M) 25 59,4% 🏆 Me: 63% · σ: 22,0% · Mo: 40% 2418 5 31 48,5% Me: 45% · σ: 23,6% · Mo: 33% 3457 7
język angielski ustny (M) 39 70,8% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 2776 4 56 69,5% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 2935 6
język polski poziom podstawowy (M) 39 65,3% 🏆 Me: 65% · σ: 10,8% · Mo: 60% 814 2 56 49,6% Me: 47% · σ: 15,1% · Mo: 43% 2751 6
język polski ustny (M) 39 55,6% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 3438 5 56 50,5% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 3912 6
matematyka poziom podstawowy (M) 39 54,9% Me: 54% · σ: 19,0% · Mo: 32% 1671 3 56 62,4% 🏆 Me: 56% · σ: 18,8% · Mo: 50% 1138 2

Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.

Która szkoła wypada lepiej?

LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE MISTRZOSTWA SPORTOWEGO W ZAKOPANEM ma wyższą zdawalność ogólną (92,3% vs 91,1%).

Spośród 8 porównywalnych przedmiotów, LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE MISTRZOSTWA SPORTOWEGO W ZAKOPANEM wypada lepiej w 7, a TECHNIKUM NR 1 W ZAKOPANEM w 1.

Największe różnice

Przedmiot LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE MISTRZOSTWA SPORTOWEGO W ZAKOPANEM TECHNIKUM NR 1 W ZAKOPANEM Różnica
język polski 65,3% 49,6% 15,7 pkt proc.
język angielski 59,4% 48,5% 11,0 pkt proc.
biologia 25,6% 17,8% 7,8 pkt proc.
matematyka 54,9% 62,4% 7,5 pkt proc.
język polski 55,6% 50,5% 5,1 pkt proc.
Przedmioty bez opublikowanego średniego wyniku w porównaniu: język polski poziom rozszerzony (M), matematyka poziom rozszerzony (M) .

Jak odczytać te wyniki?

Zdawalność szkoły A jest wyższa o 1,2 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.

Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „język polski poziom podstawowy (M)”: szkoła A ma wynik wyższy o 15,7 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 39 osób w szkole A i 56 w szkole B.

Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.

Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.