Porównaj dwie szkoły — która ma lepsze wyniki?

Która szkoła osiągnęła lepsze wyniki matury 2026 — TECHNIKUM ELEKTRONICZNE czy TECHNIKUM ZAWODOWE NR 1? Porównaj zdawalność, średnie wyniki z przedmiotów i pozycje w rankingach.

SZKOŁA A (RSPO: 88827)

TECHNIKUM ELEKTRONICZNE

📍 Koszalin | Zdawalność: 86,4%

SZKOŁA B (RSPO: 88342)

TECHNIKUM ZAWODOWE NR 1

📍 Koszalin | Zdawalność: 89,2%

Przedmiot maturalny Szkoła A Szkoła B
Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina
geografia poziom rozszerzony (M) 10 23,3% Me: 12% · σ: 20,4% · Mo: 10% 2424 9 26 25,6% 🏆 Me: 20% · σ: 16,7% · Mo: 20% 2187 8
język angielski poziom podstawowy (M) 102 81,5% 🏆 Me: 87,5% · σ: 18,4% · Mo: 95% 1280 8 109 74,6% Me: 82% · σ: 22,6% · Mo: 92% 1981 12
język angielski poziom rozszerzony (M) 85 71,4% 🏆 Me: 75% · σ: 18,9% · Mo: 92% 1188 6 76 62,0% Me: 67,5% · σ: 25,6% · Mo: 25% 2143 10
język angielski ustny (M) 102 72,6% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 2556 12 109 74,4% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 2303 10
język polski poziom podstawowy (M) 103 53,3% Me: 55% · σ: 17,0% · Mo: 57% 2270 10 111 55,0% 🏆 Me: 56% · σ: 13,4% · Mo: 57% 2038 9
język polski ustny (M) 103 57,7% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 3216 16 111 70,6% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 1606 8
matematyka poziom podstawowy (M) 103 53,1% 🏆 Me: 50% · σ: 21,5% · Mo: 50% 1848 7 111 50% Me: 48% · σ: 18,2% · Mo: 62% 2142 9
matematyka poziom rozszerzony (M) 49 15,4% Me: 10% · σ: 19,4% · Mo: 0% 1649 7 9 21,1% 🏆 Me: 18% · σ: 16,5% · Mo: 4% 1327 6

Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.

Która szkoła wypada lepiej?

TECHNIKUM ZAWODOWE NR 1 ma wyższą zdawalność ogólną (89,2% vs 86,4%).

Spośród 8 porównywalnych przedmiotów, TECHNIKUM ELEKTRONICZNE wypada lepiej w 3, a TECHNIKUM ZAWODOWE NR 1 w 5.

Największe różnice

Przedmiot TECHNIKUM ELEKTRONICZNE TECHNIKUM ZAWODOWE NR 1 Różnica
język polski 57,7% 70,6% 12,9 pkt proc.
język angielski 71,4% 62,0% 9,5 pkt proc.
język angielski 81,5% 74,6% 6,9 pkt proc.
matematyka 15,4% 21,1% 5,7 pkt proc.
matematyka 53,1% 50% 3,1 pkt proc.
Przedmioty bez opublikowanego średniego wyniku w porównaniu: biologia poziom rozszerzony (M), fizyka poziom rozszerzony (M), język polski poziom rozszerzony (M) .

Jak odczytać te wyniki?

Zdawalność szkoły B jest wyższa o 2,8 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.

Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „język polski ustny (M)”: szkoła B ma wynik wyższy o 12,9 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 103 osób w szkole A i 111 w szkole B.

Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.

Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.