Która szkoła osiągnęła lepsze wyniki matury 2026 — TECHNIKUM NR 1 czy NIEPUBLICZNE LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE COGITO W ŻYWCU? Porównaj zdawalność, średnie wyniki z przedmiotów i pozycje w rankingach.
📍 Żywiec | Zdawalność: 100%
| Przedmiot maturalny | Szkoła A | Szkoła B | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Zdający | Średnia i statystyki | Miejsce PL | Gmina | Zdający | Średnia i statystyki | Miejsce PL | Gmina | |
| biologia poziom rozszerzony (M) | 6 | 21,7% Me: 17% · σ: 16,6% · Mo: 17% | 1722 | 7 | 17 | 44,2% Me: 37% · σ: 22,3% · Mo: 20% | 686 | 2 |
| język angielski poziom podstawowy (M) | 157 | 79,3% Me: 87% · σ: 18,0% · Mo: 93% | 1489 | 3 | 53 | 84,9% Me: 93% · σ: 18,9% · Mo: 95% | 954 | 2 |
| język angielski poziom rozszerzony (M) | 131 | 62,1% Me: 67% · σ: 25,6% · Mo: 82% | 2126 | 5 | 42 | 75,4% Me: 79% · σ: 18,0% · Mo: 90% | 837 | 1 |
| język angielski ustny (M) | 157 | 86,3% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 882 | 3 | 53 | 86,7% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 843 | 2 |
| język polski poziom podstawowy (M) | 157 | 58,4% Me: 58% · σ: 14,0% · Mo: 60% | 1592 | 6 | 57 | 65,6% Me: 68% · σ: 18,2% · Mo: 82% | 794 | 1 |
| język polski poziom rozszerzony (M) | 10 | 50% Me: 47,5% · σ: 32,9% · Mo: 0% | 685 | 4 | 15 | 63,7% Me: 66% · σ: 11,2% · Mo: 66% | 245 | 2 |
| język polski ustny (M) | 157 | 78,6% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 767 | 4 | 57 | 84,8% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 332 | 2 |
| matematyka poziom podstawowy (M) | 157 | 70,0% Me: 74% · σ: 19,3% · Mo: 74% | 725 | 1 | 57 | 63,8% Me: 66% · σ: 21,4% · Mo: 66% | 1079 | 3 |
| matematyka poziom rozszerzony (M) | 61 | 34% Me: 32% · σ: 19,8% · Mo: 34% | 823 | 2 | 13 | 28,5% Me: 22% · σ: 23,5% · Mo: 22% | 1027 | 3 |
Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.
NIEPUBLICZNE LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE COGITO W ŻYWCU ma wyższą zdawalność ogólną (100% vs 98,7%).
Spośród 9 porównywalnych przedmiotów, TECHNIKUM NR 1 wypada lepiej w 2, a NIEPUBLICZNE LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE COGITO W ŻYWCU w 7.
| Przedmiot | TECHNIKUM NR 1 | NIEPUBLICZNE LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE COGITO W ŻYWCU | Różnica |
|---|---|---|---|
| biologia | 21,7% | 44,2% | 22,6 pkt proc. |
| język polski | 50% | 63,7% | 13,7 pkt proc. |
| język angielski | 62,1% | 75,4% | 13,3 pkt proc. |
| język polski | 58,4% | 65,6% | 7,2 pkt proc. |
| matematyka | 70,0% | 63,8% | 6,2 pkt proc. |
Zdawalność szkoły B jest wyższa o 1,3 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.
Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „biologia poziom rozszerzony (M)”: szkoła B ma wynik wyższy o 22,6 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 6 osób w szkole A i 17 w szkole B. Grupy wyraźnie różnią się liczebnością, dlatego interpretacja wymaga ostrożności.
Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.
Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.