Która szkoła osiągnęła lepsze wyniki matury 2026 — TECHNIKUM NR 1 czy TECHNIKUM NR 2 W ŻYWCU? Porównaj zdawalność, średnie wyniki z przedmiotów i pozycje w rankingach.
| Przedmiot maturalny | Szkoła A | Szkoła B | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Zdający | Średnia i statystyki | Miejsce PL | Gmina | Zdający | Średnia i statystyki | Miejsce PL | Gmina | |
| biologia poziom rozszerzony (M) | 6 | 21,7% Me: 17% · σ: 16,6% · Mo: 17% | 1722 | 7 | 8 | 25,4% Me: 21,5% · σ: 13,8% · Mo: -% | 1507 | 6 |
| geografia poziom rozszerzony (M) | 15 | 31,7% Me: 25% · σ: 17,0% · Mo: 20% | 1606 | 3 | 6 | 39,7% Me: 41,5% · σ: 15,5% · Mo: -% | 1064 | 2 |
| język angielski poziom podstawowy (M) | 157 | 79,3% Me: 87% · σ: 18,0% · Mo: 93% | 1489 | 3 | 87 | 76,1% Me: 86% · σ: 22,2% · Mo: 92% | 1822 | 5 |
| język angielski poziom rozszerzony (M) | 131 | 62,1% Me: 67% · σ: 25,6% · Mo: 82% | 2126 | 5 | 61 | 67,4% Me: 73% · σ: 22,1% · Mo: 82% | 1595 | 3 |
| język angielski ustny (M) | 157 | 86,3% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 882 | 3 | 87 | 82,6% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 1300 | 4 |
| język polski poziom podstawowy (M) | 157 | 58,4% Me: 58% · σ: 14,0% · Mo: 60% | 1592 | 6 | 88 | 46,3% Me: 45% · σ: 14,3% · Mo: 45% | 3204 | 9 |
| język polski poziom rozszerzony (M) | 10 | 50% Me: 47,5% · σ: 32,9% · Mo: 0% | 685 | 4 | 23 | 38,6% Me: 51% · σ: 32,0% · Mo: 0% | 1195 | 6 |
| język polski ustny (M) | 157 | 78,6% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 767 | 4 | 88 | 76,2% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 993 | 6 |
| matematyka poziom podstawowy (M) | 157 | 70,0% Me: 74% · σ: 19,3% · Mo: 74% | 725 | 1 | 88 | 46,1% Me: 48% · σ: 20,5% · Mo: 54% | 2527 | 9 |
| matematyka poziom rozszerzony (M) | 61 | 34% Me: 32% · σ: 19,8% · Mo: 34% | 823 | 2 | 22 | 3,3% Me: 2% · σ: 3,6% · Mo: 2% | 2333 | 6 |
Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.
TECHNIKUM NR 1 ma wyższą zdawalność ogólną (98,7% vs 85,2%).
Spośród 10 porównywalnych przedmiotów, TECHNIKUM NR 1 wypada lepiej w 7, a TECHNIKUM NR 2 W ŻYWCU w 3.
| Przedmiot | TECHNIKUM NR 1 | TECHNIKUM NR 2 W ŻYWCU | Różnica |
|---|---|---|---|
| matematyka | 34% | 3,3% | 30,7 pkt proc. |
| matematyka | 70,0% | 46,1% | 23,8 pkt proc. |
| język polski | 58,4% | 46,3% | 12,1 pkt proc. |
| język polski | 50% | 38,6% | 11,4 pkt proc. |
| geografia | 31,7% | 39,7% | 7,9 pkt proc. |
Zdawalność szkoły A jest wyższa o 13,5 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.
Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „matematyka poziom rozszerzony (M)”: szkoła A ma wynik wyższy o 30,7 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 61 osób w szkole A i 22 w szkole B. Grupy wyraźnie różnią się liczebnością, dlatego interpretacja wymaga ostrożności.
Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.
Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.