Porównaj dwie szkoły — która ma lepsze wyniki?

Która szkoła osiągnęła lepsze wyniki matury 2026 — TECHNIKUM NR 1 czy TECHNIKUM NR 4 W ŻYWCU? Porównaj zdawalność, średnie wyniki z przedmiotów i pozycje w rankingach.

SZKOŁA A (RSPO: 8877)

TECHNIKUM NR 1

📍 Żywiec | Zdawalność: 98,7%

SZKOŁA B (RSPO: 11298)

TECHNIKUM NR 4 W ŻYWCU

📍 Żywiec | Zdawalność: 88,9%

Przedmiot maturalny Szkoła A Szkoła B
Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina
biologia poziom rozszerzony (M) 6 21,7% Me: 17% · σ: 16,6% · Mo: 17% 1722 7 6 41% 🏆 Me: 38,5% · σ: 23,5% · Mo: -% 789 3
geografia poziom rozszerzony (M) 15 31,7% 🏆 Me: 25% · σ: 17,0% · Mo: 20% 1606 3 40 31,2% Me: 25% · σ: 17,1% · Mo: 18% 1654 4
informatyka poziom rozszerzony (M) 9 38,4% 🏆 Me: 42% · σ: 11,3% · Mo: 44% 280 1 18 19,2% Me: 13% · σ: 21,0% · Mo: 2% 514 2
język angielski poziom podstawowy (M) 157 79,3% 🏆 Me: 87% · σ: 18,0% · Mo: 93% 1489 3 126 77,8% Me: 82% · σ: 18,6% · Mo: 95% 1649 4
język angielski poziom rozszerzony (M) 131 62,1% 🏆 Me: 67% · σ: 25,6% · Mo: 82% 2126 5 79 61,4% Me: 65% · σ: 23,6% · Mo: 28% 2219 6
język angielski ustny (M) 157 86,3% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 882 3 126 77,2% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 1944 5
język polski poziom podstawowy (M) 157 58,4% 🏆 Me: 58% · σ: 14,0% · Mo: 60% 1592 6 126 58,0% Me: 57% · σ: 17,1% · Mo: 55% 1646 7
język polski poziom rozszerzony (M) 10 50% 🏆 Me: 47,5% · σ: 32,9% · Mo: 0% 685 4 7 38,9% Me: 17% · σ: 37,7% · Mo: 3% 1179 5
język polski ustny (M) 157 78,6% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 767 4 126 63,2% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 2505 7
matematyka poziom podstawowy (M) 157 70,0% 🏆 Me: 74% · σ: 19,3% · Mo: 74% 725 1 126 56,1% Me: 58% · σ: 22,1% · Mo: 58% 1588 5
matematyka poziom rozszerzony (M) 61 34% 🏆 Me: 32% · σ: 19,8% · Mo: 34% 823 2 29 18,2% Me: 10% · σ: 20,0% · Mo: 0% 1471 4

Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.

Która szkoła wypada lepiej?

TECHNIKUM NR 1 ma wyższą zdawalność ogólną (98,7% vs 88,9%).

Spośród 11 porównywalnych przedmiotów, TECHNIKUM NR 1 wypada lepiej w 10, a TECHNIKUM NR 4 W ŻYWCU w 1.

Największe różnice

Przedmiot TECHNIKUM NR 1 TECHNIKUM NR 4 W ŻYWCU Różnica
biologia 21,7% 41% 19,3 pkt proc.
informatyka 38,4% 19,2% 19,2 pkt proc.
matematyka 34% 18,2% 15,8 pkt proc.
język polski 78,6% 63,2% 15,4 pkt proc.
matematyka 70,0% 56,1% 13,9 pkt proc.
Przedmioty bez opublikowanego średniego wyniku w porównaniu: chemia poziom rozszerzony (M), fizyka poziom rozszerzony (M) .

Jak odczytać te wyniki?

Zdawalność szkoły A jest wyższa o 9,8 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.

Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „biologia poziom rozszerzony (M)”: szkoła B ma wynik wyższy o 19,3 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 6 osób w szkole A i 6 w szkole B.

Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.

Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.