Porównaj wyniki matur 2026 w szkołach TECHNIKUM EKONOMICZNO-HANDLOWE i TECHNIKUM POLIGRAFICZNO-ADMINISTRACYJNE — przedmiot po przedmiocie, wraz ze zdawalnością oraz pozycją każdej szkoły w rankingu ogólnopolskim i gminnym.
| Przedmiot maturalny | Szkoła A | Szkoła B | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Zdający | Średnia i statystyki | Miejsce PL | Gmina | Zdający | Średnia i statystyki | Miejsce PL | Gmina | |
| geografia poziom rozszerzony (M) | 82 | 26,3% Me: 22% · σ: 14,3% · Mo: 18% | 2122 | 64 | 30 | 41,1% Me: 33% · σ: 21,5% · Mo: 32% | 982 | 36 |
| historia poziom rozszerzony (M) | 15 | 39% Me: 38% · σ: 19,0% · Mo: 37% | 845 | 33 | 11 | 45,6% Me: 47% · σ: 21,4% · Mo: 65% | 659 | 23 |
| język angielski poziom podstawowy (M) | 219 | 73,3% Me: 80% · σ: 22,1% · Mo: 93% | 2144 | 70 | 143 | 78,7% Me: 85% · σ: 19,5% · Mo: 88% | 1556 | 55 |
| język angielski poziom rozszerzony (M) | 174 | 58,8% Me: 62% · σ: 23,3% · Mo: 48% | 2490 | 69 | 117 | 68,3% Me: 73% · σ: 24,3% · Mo: 67% | 1517 | 49 |
| język angielski ustny (M) | 219 | 70,2% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 2852 | 78 | 142 | 76,4% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 2070 | 61 |
| język polski poziom podstawowy (M) | 220 | 52,5% Me: 53% · σ: 15,0% · Mo: 52% | 2383 | 66 | 146 | 63,7% Me: 63% · σ: 15,9% · Mo: 63% | 990 | 40 |
| język polski poziom rozszerzony (M) | 13 | 39,2% Me: 51% · σ: 30,8% · Mo: 0% | 1160 | 42 | 32 | 53,5% Me: 55,5% · σ: 21,7% · Mo: 51% | 546 | 29 |
| język polski ustny (M) | 220 | 56,7% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 3319 | 69 | 145 | 62,9% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 2537 | 49 |
| matematyka poziom podstawowy (M) | 220 | 50,7% Me: 50% · σ: 17,0% · Mo: 54% | 2075 | 57 | 146 | 51,9% Me: 50% · σ: 20,4% · Mo: 50% | 1968 | 55 |
| matematyka poziom rozszerzony (M) | 11 | 14,4% Me: 2% · σ: 18,3% · Mo: 0% | 1730 | 48 | 18 | 12,6% Me: 10% · σ: 12,4% · Mo: 0% | 1827 | 53 |
| wiedza o społeczeństwie poziom rozszerzony (M19-21) | 5 | 25% Me: 18% · σ: 10,6% · Mo: -% | 76 | 2 | 9 | 23,9% Me: 22% · σ: 12,5% · Mo: -% | 82 | 3 |
Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.
TECHNIKUM EKONOMICZNO-HANDLOWE ma wyższą zdawalność ogólną (93,2% vs 89,7%).
Spośród 11 porównywalnych przedmiotów, TECHNIKUM EKONOMICZNO-HANDLOWE wypada lepiej w 2, a TECHNIKUM POLIGRAFICZNO-ADMINISTRACYJNE w 9.
| Przedmiot | TECHNIKUM EKONOMICZNO-HANDLOWE | TECHNIKUM POLIGRAFICZNO-ADMINISTRACYJNE | Różnica |
|---|---|---|---|
| geografia | 26,3% | 41,1% | 14,8 pkt proc. |
| język polski | 39,2% | 53,5% | 14,3 pkt proc. |
| język polski | 52,5% | 63,7% | 11,1 pkt proc. |
| język angielski | 58,8% | 68,3% | 9,5 pkt proc. |
| historia | 39% | 45,6% | 6,6 pkt proc. |
Zdawalność szkoły A jest wyższa o 3,5 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.
Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „geografia poziom rozszerzony (M)”: szkoła B ma wynik wyższy o 14,8 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 82 osób w szkole A i 30 w szkole B. Grupy wyraźnie różnią się liczebnością, dlatego interpretacja wymaga ostrożności.
Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.
Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.