Porównaj dwie szkoły — która ma lepsze wyniki?

Która szkoła osiągnęła lepsze wyniki matury 2026 — TECHNIKUM NR 6 W OLSZTYNIE czy TECHNIKUM NR 1 IM. STANISŁAWA STASZICA W DZIAŁDOWIE? Porównaj zdawalność, średnie wyniki z przedmiotów i pozycje w rankingach.

SZKOŁA A (RSPO: 88076)

TECHNIKUM NR 6 W OLSZTYNIE

📍 Olsztyn | Zdawalność: 95,5%

SZKOŁA B (RSPO: 57619)

TECHNIKUM NR 1 IM. STANISŁAWA STASZICA W DZIAŁDOWIE

📍 Działdowo | Zdawalność: 93,8%

Przedmiot maturalny Szkoła A Szkoła B
Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina
geografia poziom rozszerzony (M) 29 33,6% 🏆 Me: 32% · σ: 17,4% · Mo: 17% 1448 14 28 28,7% Me: 23% · σ: 19,0% · Mo: 13% 1866 3
informatyka poziom rozszerzony (M) 8 27% Me: 26% · σ: 12,9% · Mo: -% 436 6 10 39% 🏆 Me: 38% · σ: 21,2% · Mo: 38% 269 2
język angielski poziom podstawowy (M) 134 83,1% 🏆 Me: 88% · σ: 17,0% · Mo: 90% 1138 11 64 81,5% Me: 88% · σ: 17,0% · Mo: 88% 1288 3
język angielski poziom rozszerzony (M) 114 73,2% 🏆 Me: 80% · σ: 21,5% · Mo: 87% 1037 8 53 69,7% Me: 75% · σ: 20,4% · Mo: 85% 1371 3
język angielski ustny (M) 134 83,2% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 1237 7 64 77,3% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 1926 3
język polski poziom podstawowy (M) 134 52,6% 🏆 Me: 53% · σ: 13,6% · Mo: 53% 2379 17 64 48,8% Me: 48% · σ: 11,5% · Mo: 38% 2868 3
język polski ustny (M) 134 62,9% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 2558 21 64 64,8% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 2288 4
matematyka poziom podstawowy (M) 134 65,6% 🏆 Me: 66% · σ: 20,6% · Mo: 66% 972 6 64 59,6% Me: 60% · σ: 17,8% · Mo: 70% 1317 4
matematyka poziom rozszerzony (M) 86 17,0% Me: 8% · σ: 19,6% · Mo: 0% 1542 11 6 31% 🏆 Me: 31% · σ: 10,6% · Mo: -% 926 2

Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.

Która szkoła wypada lepiej?

TECHNIKUM NR 6 W OLSZTYNIE ma wyższą zdawalność ogólną (95,5% vs 93,8%).

Spośród 9 porównywalnych przedmiotów, TECHNIKUM NR 6 W OLSZTYNIE wypada lepiej w 6, a TECHNIKUM NR 1 IM. STANISŁAWA STASZICA W DZIAŁDOWIE w 3.

Największe różnice

Przedmiot TECHNIKUM NR 6 W OLSZTYNIE TECHNIKUM NR 1 IM. STANISŁAWA STASZICA W DZIAŁDOWIE Różnica
matematyka 17,0% 31% 14,0 pkt proc.
informatyka 27% 39% 12 pkt proc.
matematyka 65,6% 59,6% 5,9 pkt proc.
język angielski 83,2% 77,3% 5,9 pkt proc.
geografia 33,6% 28,7% 4,9 pkt proc.
Przedmioty bez opublikowanego średniego wyniku w porównaniu: fizyka poziom rozszerzony (M), język polski poziom rozszerzony (M) .

Jak odczytać te wyniki?

Zdawalność szkoły A jest wyższa o 1,8 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.

Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „matematyka poziom rozszerzony (M)”: szkoła B ma wynik wyższy o 14,0 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 86 osób w szkole A i 6 w szkole B. Grupy wyraźnie różnią się liczebnością, dlatego interpretacja wymaga ostrożności.

Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.

Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.