Porównaj dwie szkoły — która ma lepsze wyniki?

Porównaj wyniki matur 2026 w szkołach KATOLICKIE LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE STOWARZYSZENIA PRZYJACIÓŁ SZKÓŁ KATOLICKICH W NYSIE i I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. JANA III SOBIESKIEGO CAROLINUM W NYSIE — przedmiot po przedmiocie, wraz ze zdawalnością oraz pozycją każdej szkoły w rankingu ogólnopolskim i gminnym.

SZKOŁA B (RSPO: 92505)

I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. JANA III SOBIESKIEGO CAROLINUM W NYSIE

📍 Nysa | Zdawalność: 98,8%

Przedmiot maturalny Szkoła A Szkoła B
Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina
biologia poziom rozszerzony (M) 7 59,3% 🏆 Me: 58% · σ: 15,7% · Mo: 75% 219 1 82 45,1% Me: 42,5% · σ: 20,3% · Mo: 25% 650 2
chemia poziom rozszerzony (M) 7 55,6% 🏆 Me: 60% · σ: 24,1% · Mo: -% 179 1 32 38,8% Me: 36% · σ: 22,6% · Mo: 18% 548 3
geografia poziom rozszerzony (M) 5 75,2% 🏆 Me: 75% · σ: 8,4% · Mo: -% 55 1 69 51,1% Me: 50% · σ: 16,4% · Mo: 73% 571 2
język angielski poziom podstawowy (M) 21 90,4% 🏆 Me: 95% · σ: 13,1% · Mo: 97% 492 1 240 88,0% Me: 93% · σ: 14,2% · Mo: 98% 702 2
język angielski poziom rozszerzony (M) 18 77,4% Me: 85% · σ: 21,0% · Mo: 93% 694 2 204 78,0% 🏆 Me: 83% · σ: 17,4% · Mo: 92% 658 1
język angielski ustny (M) 21 91,0% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 434 1 240 85,4% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 1000 2
język polski poziom podstawowy (M) 21 62,8% Me: 60% · σ: 19,5% · Mo: 87% 1086 4 240 67,5% 🏆 Me: 68% · σ: 13,7% · Mo: 63% 618 1
język polski poziom rozszerzony (M) 6 70% 🏆 Me: 65,5% · σ: 24,5% · Mo: 100% 126 1 84 41,7% Me: 40% · σ: 27,7% · Mo: 0% 1037 2
język polski ustny (M) 21 89,2% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 113 1 240 86,8% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 208 3
matematyka poziom podstawowy (M) 21 77,9% 🏆 Me: 82% · σ: 18,3% · Mo: 96% 348 1 240 66,2% Me: 66% · σ: 19,9% · Mo: 86% 932 2
matematyka poziom rozszerzony (M) 10 45,8% 🏆 Me: 51% · σ: 20,4% · Mo: 32% 445 1 93 28,0% Me: 26% · σ: 20,5% · Mo: 12% 1036 3

Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.

Która szkoła wypada lepiej?

KATOLICKIE LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE STOWARZYSZENIA PRZYJACIÓŁ SZKÓŁ KATOLICKICH W NYSIE ma wyższą zdawalność ogólną (100% vs 98,8%).

Spośród 11 porównywalnych przedmiotów, KATOLICKIE LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE STOWARZYSZENIA PRZYJACIÓŁ SZKÓŁ KATOLICKICH W NYSIE wypada lepiej w 9, a I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. JANA III SOBIESKIEGO CAROLINUM W NYSIE w 2.

Największe różnice

Przedmiot KATOLICKIE LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE STOWARZYSZENIA PRZYJACIÓŁ SZKÓŁ KATOLICKICH W NYSIE I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. JANA III SOBIESKIEGO CAROLINUM W NYSIE Różnica
język polski 70% 41,7% 28,3 pkt proc.
geografia 75,2% 51,1% 24,1 pkt proc.
matematyka 45,8% 28,0% 17,8 pkt proc.
chemia 55,6% 38,8% 16,8 pkt proc.
biologia 59,3% 45,1% 14,2 pkt proc.

Jak odczytać te wyniki?

Zdawalność szkoły A jest wyższa o 1,2 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.

Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „język polski poziom rozszerzony (M)”: szkoła A ma wynik wyższy o 28,3 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 6 osób w szkole A i 84 w szkole B. Grupy wyraźnie różnią się liczebnością, dlatego interpretacja wymaga ostrożności.

Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.

Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.