Porównaj dwie szkoły — która ma lepsze wyniki?

Sprawdź szczegółowe porównanie wyników egzaminu maturalnego 2026: KATOLICKIE LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE STOWARZYSZENIA PRZYJACIÓŁ SZKÓŁ KATOLICKICH W NYSIE vs II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE W NYSIE. Zobacz zdawalność i średnie wyniki z poszczególnych przedmiotów.

SZKOŁA B (RSPO: 105486)

II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE W NYSIE

📍 Nysa | Zdawalność: 96,7%

Przedmiot maturalny Szkoła A Szkoła B
Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina
biologia poziom rozszerzony (M) 7 59,3% 🏆 Me: 58% · σ: 15,7% · Mo: 75% 219 1 39 44,9% Me: 43% · σ: 21,4% · Mo: 23% 659 3
chemia poziom rozszerzony (M) 7 55,6% 🏆 Me: 60% · σ: 24,1% · Mo: -% 179 1 16 39,8% Me: 29,5% · σ: 29,1% · Mo: 12% 523 2
geografia poziom rozszerzony (M) 5 75,2% 🏆 Me: 75% · σ: 8,4% · Mo: -% 55 1 86 37,1% Me: 32,5% · σ: 16,6% · Mo: 32% 1216 3
język angielski poziom podstawowy (M) 21 90,4% 🏆 Me: 95% · σ: 13,1% · Mo: 97% 492 1 179 85,1% Me: 90% · σ: 14,5% · Mo: 92% 944 3
język angielski poziom rozszerzony (M) 18 77,4% 🏆 Me: 85% · σ: 21,0% · Mo: 93% 694 2 154 69,8% Me: 73% · σ: 19,4% · Mo: 72% 1357 5
język angielski ustny (M) 21 91,0% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 434 1 179 81,1% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 1446 4
język polski poziom podstawowy (M) 21 62,8% Me: 60% · σ: 19,5% · Mo: 87% 1086 4 182 63,3% 🏆 Me: 63% · σ: 14,3% · Mo: 72% 1032 3
język polski poziom rozszerzony (M) 6 70% 🏆 Me: 65,5% · σ: 24,5% · Mo: 100% 126 1 54 31,0% Me: 27,5% · σ: 22,3% · Mo: 0% 1501 3
język polski ustny (M) 21 89,2% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 113 1 182 79,2% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 708 4
matematyka poziom podstawowy (M) 21 77,9% 🏆 Me: 82% · σ: 18,3% · Mo: 96% 348 1 182 62,0% Me: 59% · σ: 20,7% · Mo: 48% 1174 3
matematyka poziom rozszerzony (M) 10 45,8% 🏆 Me: 51% · σ: 20,4% · Mo: 32% 445 1 57 28,8% Me: 26% · σ: 23,0% · Mo: 8% 1019 2

Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.

Która szkoła wypada lepiej?

KATOLICKIE LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE STOWARZYSZENIA PRZYJACIÓŁ SZKÓŁ KATOLICKICH W NYSIE ma wyższą zdawalność ogólną (100% vs 96,7%).

Spośród 11 porównywalnych przedmiotów, KATOLICKIE LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE STOWARZYSZENIA PRZYJACIÓŁ SZKÓŁ KATOLICKICH W NYSIE wypada lepiej w 10, a II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE W NYSIE w 1.

Największe różnice

Przedmiot KATOLICKIE LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE STOWARZYSZENIA PRZYJACIÓŁ SZKÓŁ KATOLICKICH W NYSIE II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE W NYSIE Różnica
język polski 70% 31,0% 39,0 pkt proc.
geografia 75,2% 37,1% 38,1 pkt proc.
matematyka 45,8% 28,8% 17,0 pkt proc.
matematyka 77,9% 62,0% 15,9 pkt proc.
chemia 55,6% 39,8% 15,8 pkt proc.

Jak odczytać te wyniki?

Zdawalność szkoły A jest wyższa o 3,3 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.

Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „język polski poziom rozszerzony (M)”: szkoła A ma wynik wyższy o 39,0 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 6 osób w szkole A i 54 w szkole B. Grupy wyraźnie różnią się liczebnością, dlatego interpretacja wymaga ostrożności.

Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.

Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.