Porównaj dwie szkoły — która ma lepsze wyniki?

Porównaj wyniki matur 2026 w szkołach II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE Z ODDZIAŁAMI DWUJĘZYCZNYMI IM. GUSTAWA MORCINKA i IV LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. HERBERTA CLARKA HOOVERA — przedmiot po przedmiocie, wraz ze zdawalnością oraz pozycją każdej szkoły w rankingu ogólnopolskim i gminnym.

SZKOŁA A (RSPO: 87534)

II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE Z ODDZIAŁAMI DWUJĘZYCZNYMI IM. GUSTAWA MORCINKA

📍 Ruda Śląska | Zdawalność: 100%

SZKOŁA B (RSPO: 89411)

IV LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. HERBERTA CLARKA HOOVERA

📍 Ruda Śląska | Zdawalność: 95,3%

Przedmiot maturalny Szkoła A Szkoła B
Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina
biologia poziom rozszerzony (M) 36 30,6% 🏆 Me: 26% · σ: 17,3% · Mo: 15% 1225 2 16 23,4% Me: 17,5% · σ: 12,0% · Mo: 17% 1635 4
geografia poziom rozszerzony (M) 16 40,6% 🏆 Me: 43,5% · σ: 14,9% · Mo: 20% 1010 1 17 34,2% Me: 30% · σ: 13,6% · Mo: 28% 1403 4
język angielski poziom podstawowy (M) 135 87,7% 🏆 Me: 93% · σ: 12,9% · Mo: 97% 730 1 43 69,1% Me: 77% · σ: 25,8% · Mo: 77% 2593 8
język angielski poziom rozszerzony (M) 68 76,7% 🏆 Me: 83% · σ: 19,3% · Mo: 83% 736 1 22 68,7% Me: 67% · σ: 17,5% · Mo: 42% 1478 4
język angielski ustny (M) 135 92,3% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 341 1 40 72,4% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 2577 7
język polski poziom podstawowy (M) 138 67,5% 🏆 Me: 68% · σ: 13,7% · Mo: 67% 617 1 46 56,2% Me: 56% · σ: 16,3% · Mo: 37% 1895 5
język polski poziom rozszerzony (M) 40 57,9% 🏆 Me: 58,5% · σ: 21,9% · Mo: 43% 406 2 6 53% Me: 51,5% · σ: 30,9% · Mo: 89% 567 3
język polski ustny (M) 138 71,3% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 1523 1 43 64,3% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 2359 5
matematyka poziom podstawowy (M) 138 70,9% 🏆 Me: 72% · σ: 17,5% · Mo: 52% 680 1 46 44,6% Me: 44% · σ: 17,5% · Mo: 42% 2701 7
matematyka poziom rozszerzony (M) 51 43,2% 🏆 Me: 42% · σ: 25,9% · Mo: 28% 525 1 6 3,7% Me: 1% · σ: 5,7% · Mo: 0% 2316 5

Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.

Która szkoła wypada lepiej?

II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE Z ODDZIAŁAMI DWUJĘZYCZNYMI IM. GUSTAWA MORCINKA ma wyższą zdawalność ogólną (100% vs 95,3%).

Spośród 10 porównywalnych przedmiotów, II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE Z ODDZIAŁAMI DWUJĘZYCZNYMI IM. GUSTAWA MORCINKA wypada lepiej w 10, a IV LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. HERBERTA CLARKA HOOVERA w 0.

Największe różnice

Przedmiot II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE Z ODDZIAŁAMI DWUJĘZYCZNYMI IM. GUSTAWA MORCINKA IV LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. HERBERTA CLARKA HOOVERA Różnica
matematyka 43,2% 3,7% 39,5 pkt proc.
matematyka 70,9% 44,6% 26,3 pkt proc.
język angielski 92,3% 72,4% 19,8 pkt proc.
język angielski 87,7% 69,1% 18,6 pkt proc.
język polski 67,5% 56,2% 11,4 pkt proc.

Jak odczytać te wyniki?

Zdawalność szkoły A jest wyższa o 4,7 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.

Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „matematyka poziom rozszerzony (M)”: szkoła A ma wynik wyższy o 39,5 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 51 osób w szkole A i 6 w szkole B. Grupy wyraźnie różnią się liczebnością, dlatego interpretacja wymaga ostrożności.

Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.

Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.