Porównaj dwie szkoły — która ma lepsze wyniki?

Która szkoła osiągnęła lepsze wyniki matury 2026 — II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. MIKOŁAJA REJA W KRAŚNIKU czy TECHNIKUM NR 3 IM. JULIUSZA SŁOWACKIEGO W KRAŚNIKU? Porównaj zdawalność, średnie wyniki z przedmiotów i pozycje w rankingach.

SZKOŁA A (RSPO: 87280)

II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. MIKOŁAJA REJA W KRAŚNIKU

📍 Kraśnik | Zdawalność: 97,1%

SZKOŁA B (RSPO: 72693)

TECHNIKUM NR 3 IM. JULIUSZA SŁOWACKIEGO W KRAŚNIKU

📍 Kraśnik | Zdawalność: 55,8%

Przedmiot maturalny Szkoła A Szkoła B
Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina
fizyka poziom rozszerzony (M) 21 39,8% 🏆 Me: 38% · σ: 18,3% · Mo: 12% 439 1 9 5% Me: 5% · σ: 1,9% · Mo: 5% 892 3
geografia poziom rozszerzony (M) 90 42,7% 🏆 Me: 37,5% · σ: 20,0% · Mo: 32% 910 2 30 23,2% Me: 17% · σ: 15,9% · Mo: 13% 2426 5
historia poziom rozszerzony (M) 8 39,9% 🏆 Me: 43,5% · σ: 17,7% · Mo: 52% 821 2 5 15,4% Me: 12% · σ: 10,2% · Mo: 5% 1218 3
język angielski poziom podstawowy (M) 207 82,8% 🏆 Me: 90% · σ: 18,6% · Mo: 98% 1170 1 152 57,6% Me: 62% · σ: 28,2% · Mo: 85% 3709 6
język angielski poziom rozszerzony (M) 167 71,7% 🏆 Me: 77% · σ: 22,3% · Mo: 92% 1171 1 91 44,3% Me: 45% · σ: 25,5% · Mo: 13% 3734 5
język angielski ustny (M) 207 85,3% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 1015 2 147 64,3% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 3547 5
język polski poziom podstawowy (M) 207 64,6% 🏆 Me: 65% · σ: 14,8% · Mo: 65% 883 1 152 39,5% Me: 42% · σ: 18,1% · Mo: 37% 3841 4
język polski poziom rozszerzony (M) 37 52% 🏆 Me: 60% · σ: 31,5% · Mo: 0% 604 2 9 29,9% Me: 20% · σ: 26,6% · Mo: 0% 1544 3
język polski ustny (M) 207 75,8% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 1028 2 149 54,9% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 3494 4
matematyka poziom podstawowy (M) 207 68,2% 🏆 Me: 70% · σ: 24,1% · Mo: 98% 817 1 152 31,6% Me: 30% · σ: 15,9% · Mo: 38% 3818 5
matematyka poziom rozszerzony (M) 94 39,2% 🏆 Me: 40% · σ: 24,2% · Mo: 40% 652 1 27 3,2% Me: 2% · σ: 4,3% · Mo: 0% 2338 5

Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.

Która szkoła wypada lepiej?

II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. MIKOŁAJA REJA W KRAŚNIKU ma wyższą zdawalność ogólną (97,1% vs 55,8%).

Spośród 11 porównywalnych przedmiotów, II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. MIKOŁAJA REJA W KRAŚNIKU wypada lepiej w 11, a TECHNIKUM NR 3 IM. JULIUSZA SŁOWACKIEGO W KRAŚNIKU w 0.

Największe różnice

Przedmiot II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. MIKOŁAJA REJA W KRAŚNIKU TECHNIKUM NR 3 IM. JULIUSZA SŁOWACKIEGO W KRAŚNIKU Różnica
matematyka 68,2% 31,6% 36,5 pkt proc.
matematyka 39,2% 3,2% 36,0 pkt proc.
fizyka 39,8% 5% 34,8 pkt proc.
język angielski 71,7% 44,3% 27,5 pkt proc.
język polski 64,6% 39,5% 25,2 pkt proc.

Jak odczytać te wyniki?

Zdawalność szkoły A jest wyższa o 41,3 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.

Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „matematyka poziom podstawowy (M)”: szkoła A ma wynik wyższy o 36,5 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 207 osób w szkole A i 152 w szkole B.

Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.

Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.