Porównaj dwie szkoły — która ma lepsze wyniki?

Porównaj wyniki matur 2026 w szkołach I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. TADEUSZA KOŚCIUSZKI W KRAŚNIKU i TECHNIKUM NR 3 IM. JULIUSZA SŁOWACKIEGO W KRAŚNIKU — przedmiot po przedmiocie, wraz ze zdawalnością oraz pozycją każdej szkoły w rankingu ogólnopolskim i gminnym.

SZKOŁA A (RSPO: 87122)

I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. TADEUSZA KOŚCIUSZKI W KRAŚNIKU

📍 Kraśnik | Zdawalność: 96,2%

SZKOŁA B (RSPO: 72693)

TECHNIKUM NR 3 IM. JULIUSZA SŁOWACKIEGO W KRAŚNIKU

📍 Kraśnik | Zdawalność: 55,8%

Przedmiot maturalny Szkoła A Szkoła B
Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina
fizyka poziom rozszerzony (M) 11 30,5% 🏆 Me: 25% · σ: 20,4% · Mo: -% 578 2 9 5% Me: 5% · σ: 1,9% · Mo: 5% 892 3
geografia poziom rozszerzony (M) 85 39,8% 🏆 Me: 35% · σ: 19,7% · Mo: 25% 1053 3 30 23,2% Me: 17% · σ: 15,9% · Mo: 13% 2426 5
historia poziom rozszerzony (M) 11 53,3% 🏆 Me: 53% · σ: 16,9% · Mo: 53% 444 1 5 15,4% Me: 12% · σ: 10,2% · Mo: 5% 1218 3
język angielski poziom podstawowy (M) 266 78,0% 🏆 Me: 87% · σ: 22,0% · Mo: 93% 1622 3 152 57,6% Me: 62% · σ: 28,2% · Mo: 85% 3709 6
język angielski poziom rozszerzony (M) 197 68,6% 🏆 Me: 75% · σ: 24,0% · Mo: 90% 1494 2 91 44,3% Me: 45% · σ: 25,5% · Mo: 13% 3734 5
język angielski ustny (M) 266 86,1% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 913 1 147 64,3% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 3547 5
język polski poziom podstawowy (M) 266 63,8% 🏆 Me: 63% · σ: 15,9% · Mo: 63% 978 2 152 39,5% Me: 42% · σ: 18,1% · Mo: 37% 3841 4
język polski poziom rozszerzony (M) 53 55,4% 🏆 Me: 60% · σ: 27,7% · Mo: 0% 474 1 9 29,9% Me: 20% · σ: 26,6% · Mo: 0% 1544 3
język polski ustny (M) 266 77,7% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 847 1 149 54,9% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 3494 4
matematyka poziom podstawowy (M) 266 66,6% 🏆 Me: 68% · σ: 21,0% · Mo: 60% 907 3 152 31,6% Me: 30% · σ: 15,9% · Mo: 38% 3818 5
matematyka poziom rozszerzony (M) 75 33,0% 🏆 Me: 30% · σ: 21,3% · Mo: 30% 865 2 27 3,2% Me: 2% · σ: 4,3% · Mo: 0% 2338 5

Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.

Która szkoła wypada lepiej?

I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. TADEUSZA KOŚCIUSZKI W KRAŚNIKU ma wyższą zdawalność ogólną (96,2% vs 55,8%).

Spośród 11 porównywalnych przedmiotów, I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. TADEUSZA KOŚCIUSZKI W KRAŚNIKU wypada lepiej w 11, a TECHNIKUM NR 3 IM. JULIUSZA SŁOWACKIEGO W KRAŚNIKU w 0.

Największe różnice

Przedmiot I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. TADEUSZA KOŚCIUSZKI W KRAŚNIKU TECHNIKUM NR 3 IM. JULIUSZA SŁOWACKIEGO W KRAŚNIKU Różnica
historia 53,3% 15,4% 37,9 pkt proc.
matematyka 66,6% 31,6% 35,0 pkt proc.
matematyka 33,0% 3,2% 29,8 pkt proc.
język polski 55,4% 29,9% 25,5 pkt proc.
fizyka 30,5% 5% 25,5 pkt proc.

Jak odczytać te wyniki?

Zdawalność szkoły A jest wyższa o 40,5 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.

Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „historia poziom rozszerzony (M)”: szkoła A ma wynik wyższy o 37,9 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 11 osób w szkole A i 5 w szkole B. Grupy wyraźnie różnią się liczebnością, dlatego interpretacja wymaga ostrożności.

Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.

Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.