Porównaj dwie szkoły — która ma lepsze wyniki?

Która szkoła osiągnęła lepsze wyniki matury 2026 — I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. TADEUSZA KOŚCIUSZKI W KRAŚNIKU czy III LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. JULIUSZA SŁOWACKIEGO W KRAŚNIKU? Porównaj zdawalność, średnie wyniki z przedmiotów i pozycje w rankingach.

SZKOŁA A (RSPO: 87122)

I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. TADEUSZA KOŚCIUSZKI W KRAŚNIKU

📍 Kraśnik | Zdawalność: 96,2%

SZKOŁA B (RSPO: 72575)

III LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. JULIUSZA SŁOWACKIEGO W KRAŚNIKU

📍 Kraśnik | Zdawalność: 32,8%

Przedmiot maturalny Szkoła A Szkoła B
Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina
biologia poziom rozszerzony (M) 84 46,4% 🏆 Me: 42,5% · σ: 21,1% · Mo: 63% 610 1 22 14,1% Me: 13% · σ: 5,4% · Mo: 10% 2247 3
geografia poziom rozszerzony (M) 85 39,8% 🏆 Me: 35% · σ: 19,7% · Mo: 25% 1053 3 13 12,9% Me: 10% · σ: 9,0% · Mo: 7% 2959 6
język angielski poziom podstawowy (M) 266 78,0% 🏆 Me: 87% · σ: 22,0% · Mo: 93% 1622 3 60 47,3% Me: 40% · σ: 30,5% · Mo: 22% 4256 7
język angielski poziom rozszerzony (M) 197 68,6% 🏆 Me: 75% · σ: 24,0% · Mo: 90% 1494 2 32 42,7% Me: 41,5% · σ: 28,0% · Mo: 10% 3813 6
język angielski ustny (M) 266 86,1% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 913 1 60 50,9% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 4317 7
język polski poziom podstawowy (M) 266 63,8% 🏆 Me: 63% · σ: 15,9% · Mo: 63% 978 2 60 35,4% Me: 37% · σ: 16,8% · Mo: 42% 4098 5
język polski ustny (M) 266 77,7% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 847 1 60 45,8% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 4187 5
matematyka poziom podstawowy (M) 266 66,6% 🏆 Me: 68% · σ: 21,0% · Mo: 60% 907 3 60 22,9% Me: 19% · σ: 13,2% · Mo: 14% 4261 6
matematyka poziom rozszerzony (M) 75 33,0% 🏆 Me: 30% · σ: 21,3% · Mo: 30% 865 2 5 6,8% Me: 2% · σ: 10,7% · Mo: 0% 2160 4
wiedza o społeczeństwie poziom rozszerzony (M22) 17 50,4% 🏆 Me: 62% · σ: 23,5% · Mo: 30% 360 1 17 12,1% Me: 10% · σ: 8,4% · Mo: 6% 993 3

Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.

Która szkoła wypada lepiej?

I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. TADEUSZA KOŚCIUSZKI W KRAŚNIKU ma wyższą zdawalność ogólną (96,2% vs 32,8%).

Spośród 10 porównywalnych przedmiotów, I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. TADEUSZA KOŚCIUSZKI W KRAŚNIKU wypada lepiej w 10, a III LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. JULIUSZA SŁOWACKIEGO W KRAŚNIKU w 0.

Największe różnice

Przedmiot I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. TADEUSZA KOŚCIUSZKI W KRAŚNIKU III LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. JULIUSZA SŁOWACKIEGO W KRAŚNIKU Różnica
matematyka 66,6% 22,9% 43,7 pkt proc.
wiedza o społeczeństwie 50,4% 12,1% 38,2 pkt proc.
język angielski 86,1% 50,9% 35,2 pkt proc.
biologia 46,4% 14,1% 32,3 pkt proc.
język polski 77,7% 45,8% 31,8 pkt proc.

Jak odczytać te wyniki?

Zdawalność szkoły A jest wyższa o 63,5 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.

Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „matematyka poziom podstawowy (M)”: szkoła A ma wynik wyższy o 43,7 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 266 osób w szkole A i 60 w szkole B. Grupy wyraźnie różnią się liczebnością, dlatego interpretacja wymaga ostrożności.

Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.

Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.