Która szkoła osiągnęła lepsze wyniki matury 2026 — TECHNIKUM NR 3 czy TECHNIKUM NR 1? Porównaj zdawalność, średnie wyniki z przedmiotów i pozycje w rankingach.
| Przedmiot maturalny | Szkoła A | Szkoła B | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Zdający | Średnia i statystyki | Miejsce PL | Gmina | Zdający | Średnia i statystyki | Miejsce PL | Gmina | |
| biologia poziom rozszerzony (M) | 5 | 18,8% Me: 12% · σ: 13,3% · Mo: -% | 1922 | 7 | 7 | 15,6% Me: 10% · σ: 12,2% · Mo: 10% | 2163 | 8 |
| geografia poziom rozszerzony (M) | 26 | 34,9% Me: 32,5% · σ: 14,3% · Mo: 33% | 1353 | 6 | 55 | 31,7% Me: 27% · σ: 17,5% · Mo: 17% | 1605 | 9 |
| historia poziom rozszerzony (M) | 5 | 40% Me: 43% · σ: 19,1% · Mo: -% | 813 | 3 | 10 | 34,7% Me: 28,5% · σ: 17,5% · Mo: 25% | 948 | 4 |
| język angielski poziom podstawowy (M) | 181 | 77,7% Me: 85% · σ: 20,2% · Mo: 92% | 1650 | 5 | 86 | 68,1% Me: 77,5% · σ: 25,9% · Mo: 92% | 2717 | 8 |
| język angielski poziom rozszerzony (M) | 139 | 67,9% Me: 73% · σ: 23,1% · Mo: 92% | 1550 | 5 | 73 | 55,0% Me: 58% · σ: 25,6% · Mo: 65% | 2884 | 9 |
| język angielski ustny (M) | 181 | 75,6% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 2169 | 5 | 86 | 67,8% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 3156 | 9 |
| język polski poziom podstawowy (M) | 181 | 57,3% Me: 57% · σ: 13,1% · Mo: 58% | 1739 | 5 | 86 | 52,8% Me: 51% · σ: 18,8% · Mo: 47% | 2349 | 7 |
| język polski poziom rozszerzony (M) | 9 | 34,7% Me: 29% · σ: 24,9% · Mo: -% | 1340 | 3 | 8 | 6,5% Me: 3% · σ: 8,0% · Mo: 3% | 2211 | 8 |
| język polski ustny (M) | 181 | 63,5% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 2470 | 9 | 86 | 64,1% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 2383 | 8 |
| matematyka poziom podstawowy (M) | 181 | 60,8% Me: 60% · σ: 22,2% · Mo: 46% | 1236 | 3 | 86 | 47,2% Me: 46% · σ: 22,1% · Mo: 28% | 2412 | 9 |
| matematyka poziom rozszerzony (M) | 92 | 18,6% Me: 12% · σ: 19,8% · Mo: 4% | 1449 | 4 | 10 | 7,2% Me: 3% · σ: 9,1% · Mo: 0% | 2134 | 6 |
Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.
TECHNIKUM NR 3 ma wyższą zdawalność ogólną (93,9% vs 72,1%).
Spośród 11 porównywalnych przedmiotów, TECHNIKUM NR 3 wypada lepiej w 10, a TECHNIKUM NR 1 w 1.
| Przedmiot | TECHNIKUM NR 3 | TECHNIKUM NR 1 | Różnica |
|---|---|---|---|
| język polski | 34,7% | 6,5% | 28,2 pkt proc. |
| matematyka | 60,8% | 47,2% | 13,6 pkt proc. |
| język angielski | 67,9% | 55,0% | 12,9 pkt proc. |
| matematyka | 18,6% | 7,2% | 11,4 pkt proc. |
| język angielski | 77,7% | 68,1% | 9,7 pkt proc. |
Zdawalność szkoły A jest wyższa o 21,8 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.
Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „język polski poziom rozszerzony (M)”: szkoła A ma wynik wyższy o 28,2 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 9 osób w szkole A i 8 w szkole B.
Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.
Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.