Porównaj dwie szkoły — która ma lepsze wyniki?

Która szkoła osiągnęła lepsze wyniki matury 2026 — II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. JANA MATEJKI W SIEMIANOWICACH ŚLĄSKICH czy III LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE W SIEMIANOWICACH ŚLĄSKICH? Porównaj zdawalność, średnie wyniki z przedmiotów i pozycje w rankingach.

SZKOŁA A (RSPO: 86437)

II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. JANA MATEJKI W SIEMIANOWICACH ŚLĄSKICH

📍 Siemianowice Śląskie | Zdawalność: 81,1%

SZKOŁA B (RSPO: 88775)

III LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE W SIEMIANOWICACH ŚLĄSKICH

📍 Siemianowice Śląskie | Zdawalność: 83,6%

Przedmiot maturalny Szkoła A Szkoła B
Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina
biologia poziom rozszerzony (M) 30 26,6% 🏆 Me: 23% · σ: 16,0% · Mo: 13% 1429 2 6 18,2% Me: 15% · σ: 8,4% · Mo: 15% 1967 3
język angielski poziom podstawowy (M) 97 80,0% 🏆 Me: 87% · σ: 18,4% · Mo: 97% 1423 3 55 77,7% Me: 83% · σ: 19,4% · Mo: 83% 1654 4
język angielski poziom rozszerzony (M) 79 68,8% 🏆 Me: 73% · σ: 22,7% · Mo: 80% 1465 3 49 58% Me: 60% · σ: 22,8% · Mo: 37% 2572 5
język angielski ustny (M) 95 70,6% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 2796 6 55 71,3% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 2705 5
język polski poziom podstawowy (M) 97 59,6% 🏆 Me: 58% · σ: 14,2% · Mo: 53% 1425 2 55 53,3% Me: 53% · σ: 15,0% · Mo: 65% 2271 4
język polski poziom rozszerzony (M) 8 57,8% 🏆 Me: 55,5% · σ: 18,2% · Mo: -% 410 1 8 21,9% Me: 21,5% · σ: 13,1% · Mo: 3% 1826 3
język polski ustny (M) 95 61,2% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 2779 5 55 67,8% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 1953 3
matematyka poziom podstawowy (M) 97 42,7% Me: 40% · σ: 19,6% · Mo: 56% 2922 5 55 47,9% 🏆 Me: 44% · σ: 20,1% · Mo: 36% 2340 4
matematyka poziom rozszerzony (M) 5 10,4% Me: 6% · σ: 12,3% · Mo: -% 1953 4 7 23,7% 🏆 Me: 22% · σ: 18,6% · Mo: -% 1211 3

Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.

Która szkoła wypada lepiej?

III LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE W SIEMIANOWICACH ŚLĄSKICH ma wyższą zdawalność ogólną (83,6% vs 81,1%).

Spośród 9 porównywalnych przedmiotów, II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. JANA MATEJKI W SIEMIANOWICACH ŚLĄSKICH wypada lepiej w 5, a III LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE W SIEMIANOWICACH ŚLĄSKICH w 4.

Największe różnice

Przedmiot II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. JANA MATEJKI W SIEMIANOWICACH ŚLĄSKICH III LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE W SIEMIANOWICACH ŚLĄSKICH Różnica
język polski 57,8% 21,9% 35,9 pkt proc.
matematyka 10,4% 23,7% 13,3 pkt proc.
język angielski 68,8% 58% 10,8 pkt proc.
biologia 26,6% 18,2% 8,4 pkt proc.
język polski 61,2% 67,8% 6,6 pkt proc.

Jak odczytać te wyniki?

Zdawalność szkoły B jest wyższa o 2,6 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.

Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „język polski poziom rozszerzony (M)”: szkoła A ma wynik wyższy o 35,9 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 8 osób w szkole A i 8 w szkole B.

Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.

Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.