Porównaj dwie szkoły — która ma lepsze wyniki?

Sprawdź szczegółowe porównanie wyników egzaminu maturalnego 2026: II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. JANA MATEJKI W SIEMIANOWICACH ŚLĄSKICH vs I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. JANA ŚNIADECKIEGO W SIEMIANOWICACH ŚLĄSKICH. Zobacz zdawalność i średnie wyniki z poszczególnych przedmiotów.

SZKOŁA A (RSPO: 86437)

II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. JANA MATEJKI W SIEMIANOWICACH ŚLĄSKICH

📍 Siemianowice Śląskie | Zdawalność: 81,1%

SZKOŁA B (RSPO: 86436)

I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. JANA ŚNIADECKIEGO W SIEMIANOWICACH ŚLĄSKICH

📍 Siemianowice Śląskie | Zdawalność: 96,8%

Przedmiot maturalny Szkoła A Szkoła B
Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina
biologia poziom rozszerzony (M) 30 26,6% Me: 23% · σ: 16,0% · Mo: 13% 1429 2 28 38,1% 🏆 Me: 37% · σ: 16,6% · Mo: 32% 907 1
chemia poziom rozszerzony (M) 10 15,9% Me: 9% · σ: 13,7% · Mo: 8% 1102 2 14 28,3% 🏆 Me: 25% · σ: 11,6% · Mo: 23% 809 1
geografia poziom rozszerzony (M) 6 20,8% Me: 23% · σ: 10,6% · Mo: 32% 2607 2 14 45,4% 🏆 Me: 41,5% · σ: 19,5% · Mo: 35% 788 1
język angielski poziom podstawowy (M) 97 80,0% Me: 87% · σ: 18,4% · Mo: 97% 1423 3 125 84,6% 🏆 Me: 90% · σ: 16,0% · Mo: 93% 992 1
język angielski poziom rozszerzony (M) 79 68,8% Me: 73% · σ: 22,7% · Mo: 80% 1465 3 99 71,9% 🏆 Me: 78% · σ: 20,2% · Mo: 80% 1147 1
język angielski ustny (M) 95 70,6% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 2796 6 125 84,4% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 1098 1
język polski poziom podstawowy (M) 97 59,6% Me: 58% · σ: 14,2% · Mo: 53% 1425 2 126 68,7% 🏆 Me: 68% · σ: 11,8% · Mo: 62% 522 1
język polski poziom rozszerzony (M) 8 57,8% 🏆 Me: 55,5% · σ: 18,2% · Mo: -% 410 1 17 39,4% Me: 40% · σ: 24,9% · Mo: 0% 1143 2
język polski ustny (M) 95 61,2% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 2779 5 126 77,8% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 834 1
matematyka poziom podstawowy (M) 97 42,7% Me: 40% · σ: 19,6% · Mo: 56% 2922 5 126 64,5% 🏆 Me: 65% · σ: 19,3% · Mo: 66% 1037 2
matematyka poziom rozszerzony (M) 5 10,4% Me: 6% · σ: 12,3% · Mo: -% 1953 4 23 35,1% 🏆 Me: 34% · σ: 20,5% · Mo: 16% 779 1
wiedza o społeczeństwie poziom rozszerzony (M22) 16 33,6% Me: 33% · σ: 13,9% · Mo: 18% 691 2 12 52,2% 🏆 Me: 55% · σ: 14,7% · Mo: 48% 340 1

Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.

Która szkoła wypada lepiej?

I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. JANA ŚNIADECKIEGO W SIEMIANOWICACH ŚLĄSKICH ma wyższą zdawalność ogólną (96,8% vs 81,1%).

Spośród 12 porównywalnych przedmiotów, II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. JANA MATEJKI W SIEMIANOWICACH ŚLĄSKICH wypada lepiej w 1, a I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. JANA ŚNIADECKIEGO W SIEMIANOWICACH ŚLĄSKICH w 11.

Największe różnice

Przedmiot II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. JANA MATEJKI W SIEMIANOWICACH ŚLĄSKICH I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. JANA ŚNIADECKIEGO W SIEMIANOWICACH ŚLĄSKICH Różnica
matematyka 10,4% 35,1% 24,7 pkt proc.
geografia 20,8% 45,4% 24,5 pkt proc.
matematyka 42,7% 64,5% 21,8 pkt proc.
wiedza o społeczeństwie 33,6% 52,2% 18,5 pkt proc.
język polski 57,8% 39,4% 18,3 pkt proc.

Jak odczytać te wyniki?

Zdawalność szkoły B jest wyższa o 15,8 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.

Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „matematyka poziom rozszerzony (M)”: szkoła B ma wynik wyższy o 24,7 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 5 osób w szkole A i 23 w szkole B. Grupy wyraźnie różnią się liczebnością, dlatego interpretacja wymaga ostrożności.

Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.

Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.