Która szkoła osiągnęła lepsze wyniki matury 2026 — I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. JANA ŚNIADECKIEGO W SIEMIANOWICACH ŚLĄSKICH czy II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. JANA MATEJKI W SIEMIANOWICACH ŚLĄSKICH? Porównaj zdawalność, średnie wyniki z przedmiotów i pozycje w rankingach.
📍 Siemianowice Śląskie | Zdawalność: 96,8%
📍 Siemianowice Śląskie | Zdawalność: 81,1%
| Przedmiot maturalny | Szkoła A | Szkoła B | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Zdający | Średnia i statystyki | Miejsce PL | Gmina | Zdający | Średnia i statystyki | Miejsce PL | Gmina | |
| biologia poziom rozszerzony (M) | 28 | 38,1% Me: 37% · σ: 16,6% · Mo: 32% | 907 | 1 | 30 | 26,6% Me: 23% · σ: 16,0% · Mo: 13% | 1429 | 2 |
| chemia poziom rozszerzony (M) | 14 | 28,3% Me: 25% · σ: 11,6% · Mo: 23% | 809 | 1 | 10 | 15,9% Me: 9% · σ: 13,7% · Mo: 8% | 1102 | 2 |
| geografia poziom rozszerzony (M) | 14 | 45,4% Me: 41,5% · σ: 19,5% · Mo: 35% | 788 | 1 | 6 | 20,8% Me: 23% · σ: 10,6% · Mo: 32% | 2607 | 2 |
| język angielski poziom podstawowy (M) | 125 | 84,6% Me: 90% · σ: 16,0% · Mo: 93% | 992 | 1 | 97 | 80,0% Me: 87% · σ: 18,4% · Mo: 97% | 1423 | 3 |
| język angielski poziom rozszerzony (M) | 99 | 71,9% Me: 78% · σ: 20,2% · Mo: 80% | 1147 | 1 | 79 | 68,8% Me: 73% · σ: 22,7% · Mo: 80% | 1465 | 3 |
| język angielski ustny (M) | 125 | 84,4% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 1098 | 1 | 95 | 70,6% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 2796 | 6 |
| język polski poziom podstawowy (M) | 126 | 68,7% Me: 68% · σ: 11,8% · Mo: 62% | 522 | 1 | 97 | 59,6% Me: 58% · σ: 14,2% · Mo: 53% | 1425 | 2 |
| język polski poziom rozszerzony (M) | 17 | 39,4% Me: 40% · σ: 24,9% · Mo: 0% | 1143 | 2 | 8 | 57,8% Me: 55,5% · σ: 18,2% · Mo: -% | 410 | 1 |
| język polski ustny (M) | 126 | 77,8% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 834 | 1 | 95 | 61,2% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 2779 | 5 |
| matematyka poziom podstawowy (M) | 126 | 64,5% Me: 65% · σ: 19,3% · Mo: 66% | 1037 | 2 | 97 | 42,7% Me: 40% · σ: 19,6% · Mo: 56% | 2922 | 5 |
| matematyka poziom rozszerzony (M) | 23 | 35,1% Me: 34% · σ: 20,5% · Mo: 16% | 779 | 1 | 5 | 10,4% Me: 6% · σ: 12,3% · Mo: -% | 1953 | 4 |
| wiedza o społeczeństwie poziom rozszerzony (M22) | 12 | 52,2% Me: 55% · σ: 14,7% · Mo: 48% | 340 | 1 | 16 | 33,6% Me: 33% · σ: 13,9% · Mo: 18% | 691 | 2 |
Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.
I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. JANA ŚNIADECKIEGO W SIEMIANOWICACH ŚLĄSKICH ma wyższą zdawalność ogólną (96,8% vs 81,1%).
Spośród 12 porównywalnych przedmiotów, I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. JANA ŚNIADECKIEGO W SIEMIANOWICACH ŚLĄSKICH wypada lepiej w 11, a II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. JANA MATEJKI W SIEMIANOWICACH ŚLĄSKICH w 1.
| Przedmiot | I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. JANA ŚNIADECKIEGO W SIEMIANOWICACH ŚLĄSKICH | II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. JANA MATEJKI W SIEMIANOWICACH ŚLĄSKICH | Różnica |
|---|---|---|---|
| matematyka | 35,1% | 10,4% | 24,7 pkt proc. |
| geografia | 45,4% | 20,8% | 24,5 pkt proc. |
| matematyka | 64,5% | 42,7% | 21,8 pkt proc. |
| wiedza o społeczeństwie | 52,2% | 33,6% | 18,5 pkt proc. |
| język polski | 39,4% | 57,8% | 18,3 pkt proc. |
Zdawalność szkoły A jest wyższa o 15,8 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.
Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „matematyka poziom rozszerzony (M)”: szkoła A ma wynik wyższy o 24,7 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 23 osób w szkole A i 5 w szkole B. Grupy wyraźnie różnią się liczebnością, dlatego interpretacja wymaga ostrożności.
Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.
Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.