Która szkoła osiągnęła lepsze wyniki matury 2026 — III LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. C.K. NORWIDA czy I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. MIKOŁAJA KOPERNIKA W BĘDZINIE? Porównaj zdawalność, średnie wyniki z przedmiotów i pozycje w rankingach.
📍 Będzin | Zdawalność: 92,1%
| Przedmiot maturalny | Szkoła A | Szkoła B | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Zdający | Średnia i statystyki | Miejsce PL | Gmina | Zdający | Średnia i statystyki | Miejsce PL | Gmina | |
| biologia poziom rozszerzony (M) | 10 | 20,5% Me: 14% · σ: 11,6% · Mo: 13% | 1789 | 3 | 57 | 37,8% Me: 36,5% · σ: 22,2% · Mo: 17% | 920 | 1 |
| geografia poziom rozszerzony (M) | 9 | 33,6% Me: 22% · σ: 23,2% · Mo: 22% | 1452 | 2 | 28 | 32,6% Me: 32,5% · σ: 15,2% · Mo: 18% | 1531 | 3 |
| język angielski poziom podstawowy (M) | 61 | 80,1% Me: 90% · σ: 18,3% · Mo: 90% | 1417 | 2 | 164 | 82,1% Me: 90% · σ: 18,9% · Mo: 95% | 1232 | 1 |
| język angielski poziom rozszerzony (M) | 50 | 67,1% Me: 76% · σ: 24,2% · Mo: 83% | 1632 | 2 | 124 | 67,5% Me: 74% · σ: 22,0% · Mo: 85% | 1592 | 1 |
| język angielski ustny (M) | 61 | 81,4% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 1414 | 2 | 164 | 82,5% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 1312 | 1 |
| język polski poziom podstawowy (M) | 62 | 64,6% Me: 63% · σ: 16,3% · Mo: 72% | 889 | 1 | 164 | 56,5% Me: 55% · σ: 14,9% · Mo: 48% | 1868 | 3 |
| język polski poziom rozszerzony (M) | 23 | 55,7% Me: 57% · σ: 19,9% · Mo: 57% | 468 | 1 | 37 | 33,9% Me: 34% · σ: 25,0% · Mo: 0% | 1376 | 3 |
| język polski ustny (M) | 62 | 62,1% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 2658 | 2 | 164 | 73,6% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 1262 | 1 |
| matematyka poziom podstawowy (M) | 62 | 47,1% Me: 44% · σ: 19,9% · Mo: 30% | 2422 | 2 | 164 | 55,7% Me: 54% · σ: 21,6% · Mo: 48% | 1614 | 1 |
| matematyka poziom rozszerzony (M) | 8 | 4,9% Me: 6% · σ: 3,0% · Mo: 6% | 2262 | 2 | 51 | 18,4% Me: 12% · σ: 18,6% · Mo: 0% | 1463 | 1 |
Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.
I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. MIKOŁAJA KOPERNIKA W BĘDZINIE ma wyższą zdawalność ogólną (92,1% vs 88,7%).
Spośród 10 porównywalnych przedmiotów, III LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. C.K. NORWIDA wypada lepiej w 3, a I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. MIKOŁAJA KOPERNIKA W BĘDZINIE w 7.
| Przedmiot | III LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. C.K. NORWIDA | I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. MIKOŁAJA KOPERNIKA W BĘDZINIE | Różnica |
|---|---|---|---|
| język polski | 55,7% | 33,9% | 21,8 pkt proc. |
| biologia | 20,5% | 37,8% | 17,3 pkt proc. |
| matematyka | 4,9% | 18,4% | 13,5 pkt proc. |
| język polski | 62,1% | 73,6% | 11,6 pkt proc. |
| matematyka | 47,1% | 55,7% | 8,7 pkt proc. |
Zdawalność szkoły B jest wyższa o 3,4 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.
Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „język polski poziom rozszerzony (M)”: szkoła A ma wynik wyższy o 21,8 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 23 osób w szkole A i 37 w szkole B.
Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.
Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.