Porównaj wyniki matur 2026 w szkołach II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. STANISŁAWA WYSPIAŃSKIEGO W BĘDZINIE i III LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. C.K. NORWIDA — przedmiot po przedmiocie, wraz ze zdawalnością oraz pozycją każdej szkoły w rankingu ogólnopolskim i gminnym.
📍 Będzin | Zdawalność: 87,0%
| Przedmiot maturalny | Szkoła A | Szkoła B | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Zdający | Średnia i statystyki | Miejsce PL | Gmina | Zdający | Średnia i statystyki | Miejsce PL | Gmina | |
| biologia poziom rozszerzony (M) | 35 | 29,4% Me: 25% · σ: 17,2% · Mo: 17% | 1278 | 2 | 10 | 20,5% Me: 14% · σ: 11,6% · Mo: 13% | 1789 | 3 |
| geografia poziom rozszerzony (M) | 17 | 35,2% Me: 30% · σ: 17,7% · Mo: 17% | 1326 | 1 | 9 | 33,6% Me: 22% · σ: 23,2% · Mo: 22% | 1452 | 2 |
| język angielski poziom podstawowy (M) | 115 | 78,7% Me: 88% · σ: 23,0% · Mo: 92% | 1552 | 3 | 61 | 80,1% Me: 90% · σ: 18,3% · Mo: 90% | 1417 | 2 |
| język angielski poziom rozszerzony (M) | 81 | 59,6% Me: 63% · σ: 21,8% · Mo: 78% | 2400 | 3 | 50 | 67,1% Me: 76% · σ: 24,2% · Mo: 83% | 1632 | 2 |
| język angielski ustny (M) | 115 | 79,9% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 1604 | 3 | 61 | 81,4% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 1414 | 2 |
| język polski poziom podstawowy (M) | 115 | 56,8% Me: 58% · σ: 15,0% · Mo: 65% | 1819 | 2 | 62 | 64,6% Me: 63% · σ: 16,3% · Mo: 72% | 889 | 1 |
| język polski poziom rozszerzony (M) | 20 | 45,9% Me: 52,5% · σ: 20,7% · Mo: 63% | 865 | 2 | 23 | 55,7% Me: 57% · σ: 19,9% · Mo: 57% | 468 | 1 |
| język polski ustny (M) | 115 | 61,1% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 2784 | 3 | 62 | 62,1% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 2658 | 2 |
| matematyka poziom podstawowy (M) | 115 | 46,0% Me: 44% · σ: 18,3% · Mo: 42% | 2540 | 3 | 62 | 47,1% Me: 44% · σ: 19,9% · Mo: 30% | 2422 | 2 |
| matematyka poziom rozszerzony (M) | 5 | 4,8% Me: 2% · σ: 3,5% · Mo: 2% | 2270 | 3 | 8 | 4,9% Me: 6% · σ: 3,0% · Mo: 6% | 2262 | 2 |
Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.
III LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. C.K. NORWIDA ma wyższą zdawalność ogólną (88,7% vs 87,0%).
Spośród 10 porównywalnych przedmiotów, II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. STANISŁAWA WYSPIAŃSKIEGO W BĘDZINIE wypada lepiej w 2, a III LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. C.K. NORWIDA w 8.
| Przedmiot | II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. STANISŁAWA WYSPIAŃSKIEGO W BĘDZINIE | III LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. C.K. NORWIDA | Różnica |
|---|---|---|---|
| język polski | 45,9% | 55,7% | 9,8 pkt proc. |
| biologia | 29,4% | 20,5% | 8,9 pkt proc. |
| język polski | 56,8% | 64,6% | 7,8 pkt proc. |
| język angielski | 59,6% | 67,1% | 7,4 pkt proc. |
| geografia | 35,2% | 33,6% | 1,7 pkt proc. |
Zdawalność szkoły B jest wyższa o 1,8 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.
Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „język polski poziom rozszerzony (M)”: szkoła B ma wynik wyższy o 9,8 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 20 osób w szkole A i 23 w szkole B.
Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.
Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.