Porównaj dwie szkoły — która ma lepsze wyniki?

Która szkoła osiągnęła lepsze wyniki matury 2026 — II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. STANISŁAWA WYSPIAŃSKIEGO W BĘDZINIE czy I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. MIKOŁAJA KOPERNIKA W BĘDZINIE? Porównaj zdawalność, średnie wyniki z przedmiotów i pozycje w rankingach.

SZKOŁA A (RSPO: 8509)

II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. STANISŁAWA WYSPIAŃSKIEGO W BĘDZINIE

📍 Będzin | Zdawalność: 87,0%

SZKOŁA B (RSPO: 4148)

I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. MIKOŁAJA KOPERNIKA W BĘDZINIE

📍 Będzin | Zdawalność: 92,1%

Przedmiot maturalny Szkoła A Szkoła B
Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina
biologia poziom rozszerzony (M) 35 29,4% Me: 25% · σ: 17,2% · Mo: 17% 1278 2 57 37,8% 🏆 Me: 36,5% · σ: 22,2% · Mo: 17% 920 1
chemia poziom rozszerzony (M) 20 15,8% Me: 9% · σ: 17,7% · Mo: 2% 1103 2 33 25,0% 🏆 Me: 15% · σ: 22,8% · Mo: 8% 898 1
geografia poziom rozszerzony (M) 17 35,2% 🏆 Me: 30% · σ: 17,7% · Mo: 17% 1326 1 28 32,6% Me: 32,5% · σ: 15,2% · Mo: 18% 1531 3
historia poziom rozszerzony (M) 6 44,8% Me: 59% · σ: 24,9% · Mo: 65% 683 2 11 61,6% 🏆 Me: 65% · σ: 20,5% · Mo: 62% 227 1
język angielski poziom podstawowy (M) 115 78,7% Me: 88% · σ: 23,0% · Mo: 92% 1552 3 164 82,1% 🏆 Me: 90% · σ: 18,9% · Mo: 95% 1232 1
język angielski poziom rozszerzony (M) 81 59,6% Me: 63% · σ: 21,8% · Mo: 78% 2400 3 124 67,5% 🏆 Me: 74% · σ: 22,0% · Mo: 85% 1592 1
język angielski ustny (M) 115 79,9% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 1604 3 164 82,5% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 1312 1
język polski poziom podstawowy (M) 115 56,8% 🏆 Me: 58% · σ: 15,0% · Mo: 65% 1819 2 164 56,5% Me: 55% · σ: 14,9% · Mo: 48% 1868 3
język polski poziom rozszerzony (M) 20 45,9% 🏆 Me: 52,5% · σ: 20,7% · Mo: 63% 865 2 37 33,9% Me: 34% · σ: 25,0% · Mo: 0% 1376 3
język polski ustny (M) 115 61,1% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 2784 3 164 73,6% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 1262 1
matematyka poziom podstawowy (M) 115 46,0% Me: 44% · σ: 18,3% · Mo: 42% 2540 3 164 55,7% 🏆 Me: 54% · σ: 21,6% · Mo: 48% 1614 1
matematyka poziom rozszerzony (M) 5 4,8% Me: 2% · σ: 3,5% · Mo: 2% 2270 3 51 18,4% 🏆 Me: 12% · σ: 18,6% · Mo: 0% 1463 1
wiedza o społeczeństwie poziom rozszerzony (M22) 18 33,1% Me: 30% · σ: 18,4% · Mo: 30% 704 2 8 39,8% 🏆 Me: 32% · σ: 23,8% · Mo: -% 564 1

Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.

Która szkoła wypada lepiej?

I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. MIKOŁAJA KOPERNIKA W BĘDZINIE ma wyższą zdawalność ogólną (92,1% vs 87,0%).

Spośród 13 porównywalnych przedmiotów, II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. STANISŁAWA WYSPIAŃSKIEGO W BĘDZINIE wypada lepiej w 3, a I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. MIKOŁAJA KOPERNIKA W BĘDZINIE w 10.

Największe różnice

Przedmiot II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. STANISŁAWA WYSPIAŃSKIEGO W BĘDZINIE I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. MIKOŁAJA KOPERNIKA W BĘDZINIE Różnica
historia 44,8% 61,6% 16,8 pkt proc.
matematyka 4,8% 18,4% 13,6 pkt proc.
język polski 61,1% 73,6% 12,5 pkt proc.
język polski 45,9% 33,9% 12,0 pkt proc.
matematyka 46,0% 55,7% 9,7 pkt proc.
Przedmioty bez opublikowanego średniego wyniku w porównaniu: język angielski poziom dwujęzyczny (M) .

Jak odczytać te wyniki?

Zdawalność szkoły B jest wyższa o 5,1 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.

Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „historia poziom rozszerzony (M)”: szkoła B ma wynik wyższy o 16,8 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 6 osób w szkole A i 11 w szkole B.

Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.

Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.