Porównaj dwie szkoły — która ma lepsze wyniki?

Porównaj wyniki matur 2026 w szkołach III LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. SAMUELA BOGUMIŁA LINDEGO W TORUNIU i IV LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. TADEUSZA KOŚCIUSZKI W TORUNIU — przedmiot po przedmiocie, wraz ze zdawalnością oraz pozycją każdej szkoły w rankingu ogólnopolskim i gminnym.

SZKOŁA A (RSPO: 8461)

III LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. SAMUELA BOGUMIŁA LINDEGO W TORUNIU

📍 Toruń | Zdawalność: 100%

SZKOŁA B (RSPO: 84029)

IV LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. TADEUSZA KOŚCIUSZKI W TORUNIU

📍 Toruń | Zdawalność: 100%

Przedmiot maturalny Szkoła A Szkoła B
Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina
biologia poziom rozszerzony (M) 42 35,2% Me: 35% · σ: 14,5% · Mo: 20% 1019 8 31 67,6% 🏆 Me: 68% · σ: 12,0% · Mo: 55% 78 3
chemia poziom rozszerzony (M) 10 23% Me: 16,5% · σ: 18,4% · Mo: 18% 944 8 22 64,2% 🏆 Me: 63% · σ: 16,6% · Mo: 43% 78 2
fizyka poziom rozszerzony (M) 21 32,6% Me: 28% · σ: 20,1% · Mo: 10% 555 6 40 68,6% 🏆 Me: 72,5% · σ: 20,4% · Mo: 67% 53 3
geografia poziom rozszerzony (M) 72 41,8% Me: 40% · σ: 17,0% · Mo: 20% 955 6 39 64,7% 🏆 Me: 68% · σ: 18,9% · Mo: 68% 200 3
historia poziom rozszerzony (M) 14 49,8% Me: 54,5% · σ: 24,4% · Mo: 27% 539 6 5 84% 🏆 Me: 78% · σ: 9,6% · Mo: -% 12 1
historia sztuki poziom rozszerzony (M) 10 41,1% 🏆 Me: 29% · σ: 22,6% · Mo: -% 128 2 6 35,7% Me: 35,5% · σ: 21,9% · Mo: 12% 155 3
język angielski poziom podstawowy (M) 227 89,3% Me: 93% · σ: 11,7% · Mo: 97% 585 8 164 95,1% 🏆 Me: 97% · σ: 5,4% · Mo: 97% 146 4
język angielski poziom rozszerzony (M) 202 79,5% Me: 85% · σ: 18,4% · Mo: 93% 540 8 151 87,8% 🏆 Me: 92% · σ: 11,2% · Mo: 97% 147 4
język angielski ustny (M) 227 86,4% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 872 10 164 91,8% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 373 6
język polski poziom podstawowy (M) 231 67,2% Me: 67% · σ: 13,2% · Mo: 67% 641 7 167 70,7% 🏆 Me: 70% · σ: 11,2% · Mo: 68% 374 4
język polski poziom rozszerzony (M) 32 40,2% Me: 35,5% · σ: 26,7% · Mo: 3% 1108 9 25 49% 🏆 Me: 54% · σ: 24,7% · Mo: 54% 725 6
język polski ustny (M) 231 68,0% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 1931 15 167 81,5% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 533 3
matematyka poziom podstawowy (M) 231 68,6% Me: 70% · σ: 18,4% · Mo: 80% 796 9 167 85,7% 🏆 Me: 90% · σ: 13,6% · Mo: 100% 119 3
matematyka poziom rozszerzony (M) 58 25,4% Me: 24% · σ: 19,1% · Mo: 10% 1135 9 104 56,8% 🏆 Me: 58% · σ: 22,6% · Mo: 66% 196 4
wiedza o społeczeństwie poziom rozszerzony (M22) 26 39,2% Me: 37% · σ: 18,0% · Mo: 38% 580 5 18 68,1% 🏆 Me: 73% · σ: 16,1% · Mo: 52% 122 3

Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.

Która szkoła wypada lepiej?

Obie szkoły mają zbliżoną zdawalność ogólną (100% vs 100%).

Spośród 15 porównywalnych przedmiotów, III LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. SAMUELA BOGUMIŁA LINDEGO W TORUNIU wypada lepiej w 1, a IV LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. TADEUSZA KOŚCIUSZKI W TORUNIU w 14.

Największe różnice

Przedmiot III LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. SAMUELA BOGUMIŁA LINDEGO W TORUNIU IV LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. TADEUSZA KOŚCIUSZKI W TORUNIU Różnica
chemia 23% 64,2% 41,2 pkt proc.
fizyka 32,6% 68,6% 36,0 pkt proc.
historia 49,8% 84% 34,2 pkt proc.
biologia 35,2% 67,6% 32,4 pkt proc.
matematyka 25,4% 56,8% 31,4 pkt proc.

Jak odczytać te wyniki?

Wskaźniki zdawalności obu szkół są niemal identyczne. Nie oznacza to, że uczniowie uzyskali jednakowe wyniki przedmiotowe.

Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „chemia poziom rozszerzony (M)”: szkoła B ma wynik wyższy o 41,2 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 10 osób w szkole A i 22 w szkole B. Grupy wyraźnie różnią się liczebnością, dlatego interpretacja wymaga ostrożności.

Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.

Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.