Porównaj dwie szkoły — która ma lepsze wyniki?

Sprawdź szczegółowe porównanie wyników egzaminu maturalnego 2026: TECHNIKUM ZAWODOWE NR 2 vs II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE. Zobacz zdawalność i średnie wyniki z poszczególnych przedmiotów.

SZKOŁA A (RSPO: 84183)

TECHNIKUM ZAWODOWE NR 2

📍 Kołobrzeg | Zdawalność: 100%

SZKOŁA B (RSPO: 84181)

II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE

📍 Kołobrzeg | Zdawalność: 99,2%

Przedmiot maturalny Szkoła A Szkoła B
Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina
język angielski poziom podstawowy (M) 29 86,6% Me: 90% · σ: 14,2% · Mo: 95% 827 3 130 87,6% 🏆 Me: 93% · σ: 14,1% · Mo: 97% 739 2
język angielski poziom rozszerzony (M) 25 75,6% 🏆 Me: 80% · σ: 15,5% · Mo: 83% 827 1 118 75,2% Me: 83% · σ: 20,8% · Mo: 90% 856 2
język angielski ustny (M) 29 85,9% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 947 3 130 88,5% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 667 2
język polski poziom podstawowy (M) 29 52,6% Me: 57% · σ: 12,7% · Mo: 63% 2371 5 131 70,7% 🏆 Me: 72% · σ: 13,6% · Mo: 68% 367 2
język polski ustny (M) 29 58,0% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 3180 9 131 71,5% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 1499 4
matematyka poziom podstawowy (M) 29 64,1% Me: 68% · σ: 20,5% · Mo: 40% 1066 3 131 69,1% 🏆 Me: 68% · σ: 18,8% · Mo: 44% 767 2
matematyka poziom rozszerzony (M) 17 15,1% Me: 8% · σ: 18,0% · Mo: 2% 1685 4 38 40,1% 🏆 Me: 44% · σ: 23,3% · Mo: 44% 625 2

Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.

Która szkoła wypada lepiej?

TECHNIKUM ZAWODOWE NR 2 ma wyższą zdawalność ogólną (100% vs 99,2%).

Spośród 7 porównywalnych przedmiotów, TECHNIKUM ZAWODOWE NR 2 wypada lepiej w 1, a II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE w 6.

Największe różnice

Przedmiot TECHNIKUM ZAWODOWE NR 2 II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE Różnica
matematyka 15,1% 40,1% 25,0 pkt proc.
język polski 52,6% 70,7% 18,1 pkt proc.
język polski 58,0% 71,5% 13,5 pkt proc.
matematyka 64,1% 69,1% 5,1 pkt proc.
język angielski 85,9% 88,5% 2,6 pkt proc.

Jak odczytać te wyniki?

Zdawalność szkoły A jest wyższa o 0,8 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.

Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „matematyka poziom rozszerzony (M)”: szkoła B ma wynik wyższy o 25,0 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 17 osób w szkole A i 38 w szkole B. Grupy wyraźnie różnią się liczebnością, dlatego interpretacja wymaga ostrożności.

Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.

Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.