Porównaj wyniki matur 2026 w szkołach II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE i TECHNIKUM TRANSPORTOWE — przedmiot po przedmiocie, wraz ze zdawalnością oraz pozycją każdej szkoły w rankingu ogólnopolskim i gminnym.
| Przedmiot maturalny | Szkoła A | Szkoła B | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Zdający | Średnia i statystyki | Miejsce PL | Gmina | Zdający | Średnia i statystyki | Miejsce PL | Gmina | |
| geografia poziom rozszerzony (M) | 25 | 46,2% Me: 43% · σ: 16,9% · Mo: 33% | 745 | 2 | 16 | 19,2% Me: 18% · σ: 11,7% · Mo: 18% | 2722 | 7 |
| język angielski poziom podstawowy (M) | 130 | 87,6% Me: 93% · σ: 14,1% · Mo: 97% | 739 | 2 | 25 | 72,0% Me: 83% · σ: 22,8% · Mo: 97% | 2274 | 6 |
| język angielski poziom rozszerzony (M) | 118 | 75,2% Me: 83% · σ: 20,8% · Mo: 90% | 856 | 2 | 21 | 54,9% Me: 52% · σ: 24,6% · Mo: 67% | 2902 | 5 |
| język angielski ustny (M) | 130 | 88,5% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 667 | 2 | 25 | 76,6% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 2043 | 5 |
| język polski poziom podstawowy (M) | 131 | 70,7% Me: 72% · σ: 13,6% · Mo: 68% | 367 | 2 | 26 | 52,4% Me: 52,5% · σ: 14,8% · Mo: 40% | 2397 | 6 |
| język polski poziom rozszerzony (M) | 47 | 66,9% Me: 74% · σ: 22,6% · Mo: 74% | 187 | 1 | 6 | 46,5% Me: 44% · σ: 28,5% · Mo: -% | 834 | 3 |
| język polski ustny (M) | 131 | 71,5% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 1499 | 4 | 26 | 76,8% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 935 | 1 |
| matematyka poziom podstawowy (M) | 131 | 69,1% Me: 68% · σ: 18,8% · Mo: 44% | 767 | 2 | 26 | 43,3% Me: 41% · σ: 17,5% · Mo: 34% | 2843 | 6 |
| matematyka poziom rozszerzony (M) | 38 | 40,1% Me: 44% · σ: 23,3% · Mo: 44% | 625 | 2 | 6 | 1,7% Me: 2% · σ: 1,4% · Mo: 2% | 2393 | 5 |
Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.
II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE ma wyższą zdawalność ogólną (99,2% vs 88,5%).
Spośród 9 porównywalnych przedmiotów, II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE wypada lepiej w 8, a TECHNIKUM TRANSPORTOWE w 1.
| Przedmiot | II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE | TECHNIKUM TRANSPORTOWE | Różnica |
|---|---|---|---|
| matematyka | 40,1% | 1,7% | 38,4 pkt proc. |
| geografia | 46,2% | 19,2% | 27,0 pkt proc. |
| matematyka | 69,1% | 43,3% | 25,8 pkt proc. |
| język polski | 66,9% | 46,5% | 20,4 pkt proc. |
| język angielski | 75,2% | 54,9% | 20,4 pkt proc. |
Zdawalność szkoły A jest wyższa o 10,8 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.
Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „matematyka poziom rozszerzony (M)”: szkoła A ma wynik wyższy o 38,4 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 38 osób w szkole A i 6 w szkole B. Grupy wyraźnie różnią się liczebnością, dlatego interpretacja wymaga ostrożności.
Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.
Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.