Porównaj dwie szkoły — która ma lepsze wyniki?

Która szkoła osiągnęła lepsze wyniki matury 2026 — IV LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. TADEUSZA KOŚCIUSZKI W TORUNIU czy UNIWERSYTECKIE LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE? Porównaj zdawalność, średnie wyniki z przedmiotów i pozycje w rankingach.

SZKOŁA A (RSPO: 84029)

IV LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. TADEUSZA KOŚCIUSZKI W TORUNIU

📍 Toruń | Zdawalność: 100%

SZKOŁA B (RSPO: 89690)

UNIWERSYTECKIE LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE

📍 Toruń | Zdawalność: 100%

Przedmiot maturalny Szkoła A Szkoła B
Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina
biologia poziom rozszerzony (M) 31 67,6% Me: 68% · σ: 12,0% · Mo: 55% 78 3 41 76% 🏆 Me: 77% · σ: 10,0% · Mo: 83% 19 1
chemia poziom rozszerzony (M) 22 64,2% Me: 63% · σ: 16,6% · Mo: 43% 78 2 47 82,1% 🏆 Me: 85% · σ: 14,3% · Mo: 92% 1 1
fizyka poziom rozszerzony (M) 40 68,6% Me: 72,5% · σ: 20,4% · Mo: 67% 53 3 23 70,0% 🏆 Me: 70% · σ: 18,1% · Mo: 70% 48 2
geografia poziom rozszerzony (M) 39 64,7% Me: 68% · σ: 18,9% · Mo: 68% 200 3 13 85,6% 🏆 Me: 88% · σ: 11,7% · Mo: 90% 6 1
historia poziom rozszerzony (M) 5 84% 🏆 Me: 78% · σ: 9,6% · Mo: -% 12 1 10 74,6% Me: 75% · σ: 20,5% · Mo: 100% 51 2
informatyka poziom rozszerzony (M) 11 57,1% Me: 50% · σ: 22,4% · Mo: 50% 76 3 8 68,8% 🏆 Me: 71% · σ: 21,2% · Mo: -% 24 1
język angielski poziom podstawowy (M) 164 95,1% Me: 97% · σ: 5,4% · Mo: 97% 146 4 90 96,3% 🏆 Me: 98% · σ: 4,8% · Mo: 98% 60 2
język angielski poziom rozszerzony (M) 151 87,8% Me: 92% · σ: 11,2% · Mo: 97% 147 4 73 93,8% 🏆 Me: 97% · σ: 6,6% · Mo: 97% 9 1
język angielski ustny (M) 164 91,8% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 373 6 89 98,4% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 28 2
język polski poziom podstawowy (M) 167 70,7% Me: 70% · σ: 11,2% · Mo: 68% 374 4 97 78,7% 🏆 Me: 80% · σ: 11,9% · Mo: 85% 48 1
język polski poziom rozszerzony (M) 25 49% Me: 54% · σ: 24,7% · Mo: 54% 725 6 17 79,1% 🏆 Me: 83% · σ: 19,4% · Mo: 83% 29 1
język polski ustny (M) 167 81,5% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 533 3 97 90,5% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 78 1
matematyka poziom podstawowy (M) 167 85,7% Me: 90% · σ: 13,6% · Mo: 100% 119 3 97 94,6% 🏆 Me: 96% · σ: 6,3% · Mo: 100% 9 1
matematyka poziom rozszerzony (M) 104 56,8% Me: 58% · σ: 22,6% · Mo: 66% 196 4 59 70,4% 🏆 Me: 74% · σ: 16,7% · Mo: 68% 37 2
wiedza o społeczeństwie poziom rozszerzony (M22) 18 68,1% Me: 73% · σ: 16,1% · Mo: 52% 122 3 5 87,6% 🏆 Me: 92% · σ: 11,5% · Mo: 92% 3 1

Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.

Która szkoła wypada lepiej?

Obie szkoły mają zbliżoną zdawalność ogólną (100% vs 100%).

Spośród 15 porównywalnych przedmiotów, IV LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. TADEUSZA KOŚCIUSZKI W TORUNIU wypada lepiej w 1, a UNIWERSYTECKIE LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE w 14.

Największe różnice

Przedmiot IV LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. TADEUSZA KOŚCIUSZKI W TORUNIU UNIWERSYTECKIE LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE Różnica
język polski 49% 79,1% 30,1 pkt proc.
geografia 64,7% 85,6% 20,9 pkt proc.
wiedza o społeczeństwie 68,1% 87,6% 19,5 pkt proc.
chemia 64,2% 82,1% 17,9 pkt proc.
matematyka 56,8% 70,4% 13,5 pkt proc.

Jak odczytać te wyniki?

Wskaźniki zdawalności obu szkół są niemal identyczne. Nie oznacza to, że uczniowie uzyskali jednakowe wyniki przedmiotowe.

Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „język polski poziom rozszerzony (M)”: szkoła B ma wynik wyższy o 30,1 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 25 osób w szkole A i 17 w szkole B.

Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.

Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.