Która szkoła osiągnęła lepsze wyniki matury 2026 — LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE PRZY ZSE-A W KOLE czy II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE? Porównaj zdawalność, średnie wyniki z przedmiotów i pozycje w rankingach.
| Przedmiot maturalny | Szkoła A | Szkoła B | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Zdający | Średnia i statystyki | Miejsce PL | Gmina | Zdający | Średnia i statystyki | Miejsce PL | Gmina | |
| biologia poziom rozszerzony (M) | 12 | 26,2% Me: 26% · σ: 7,1% · Mo: 20% | 1448 | 2 | 37 | 39,9% Me: 37% · σ: 19,2% · Mo: 30% | 830 | 2 |
| geografia poziom rozszerzony (M) | 15 | 35,7% Me: 28% · σ: 21,1% · Mo: 28% | 1295 | 3 | 25 | 46,2% Me: 43% · σ: 16,9% · Mo: 33% | 745 | 2 |
| język angielski poziom podstawowy (M) | 24 | 63,7% Me: 60% · σ: 20,6% · Mo: 60% | 3172 | 4 | 130 | 87,6% Me: 93% · σ: 14,1% · Mo: 97% | 739 | 2 |
| język angielski poziom rozszerzony (M) | 18 | 47,1% Me: 36,5% · σ: 26,0% · Mo: 32% | 3549 | 4 | 118 | 75,2% Me: 83% · σ: 20,8% · Mo: 90% | 856 | 2 |
| język angielski ustny (M) | 24 | 75,7% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 2157 | 4 | 130 | 88,5% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 667 | 2 |
| język polski poziom podstawowy (M) | 24 | 75,0% Me: 79% · σ: 12,4% · Mo: 73% | 139 | 1 | 131 | 70,7% Me: 72% · σ: 13,6% · Mo: 68% | 367 | 2 |
| język polski ustny (M) | 24 | 68,4% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 1879 | 3 | 131 | 71,5% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 1499 | 4 |
| matematyka poziom podstawowy (M) | 24 | 55,8% Me: 52% · σ: 12,9% · Mo: 46% | 1613 | 3 | 131 | 69,1% Me: 68% · σ: 18,8% · Mo: 44% | 767 | 2 |
Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.
LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE PRZY ZSE-A W KOLE ma wyższą zdawalność ogólną (100% vs 99,2%).
Spośród 8 porównywalnych przedmiotów, LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE PRZY ZSE-A W KOLE wypada lepiej w 1, a II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE w 7.
| Przedmiot | LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE PRZY ZSE-A W KOLE | II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE | Różnica |
|---|---|---|---|
| język angielski | 47,1% | 75,2% | 28,1 pkt proc. |
| język angielski | 63,7% | 87,6% | 23,9 pkt proc. |
| biologia | 26,2% | 39,9% | 13,7 pkt proc. |
| matematyka | 55,8% | 69,1% | 13,4 pkt proc. |
| język angielski | 75,7% | 88,5% | 12,8 pkt proc. |
Zdawalność szkoły A jest wyższa o 0,8 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.
Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „język angielski poziom rozszerzony (M)”: szkoła B ma wynik wyższy o 28,1 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 18 osób w szkole A i 118 w szkole B. Grupy wyraźnie różnią się liczebnością, dlatego interpretacja wymaga ostrożności.
Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.
Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.