Porównaj dwie szkoły — która ma lepsze wyniki?

Która szkoła osiągnęła lepsze wyniki matury 2026 — TECHNIKUM NR 1 W ZESPOLE SZKÓŁ NR 1 IM. MARII SKŁODOWSKIEJ-CURIE W WYSZKOWIE czy TECHNIKUM W ZESPOLE SZKÓŁ NR 3 IM. JANA KOCHANOWSKIEGO W WYSZKOWIE? Porównaj zdawalność, średnie wyniki z przedmiotów i pozycje w rankingach.

SZKOŁA A (RSPO: 83262)

TECHNIKUM NR 1 W ZESPOLE SZKÓŁ NR 1 IM. MARII SKŁODOWSKIEJ-CURIE W WYSZKOWIE

📍 Wyszków | Zdawalność: 83,8%

SZKOŁA B (RSPO: 91728)

TECHNIKUM W ZESPOLE SZKÓŁ NR 3 IM. JANA KOCHANOWSKIEGO W WYSZKOWIE

📍 Wyszków | Zdawalność: 88,4%

Przedmiot maturalny Szkoła A Szkoła B
Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina
geografia poziom rozszerzony (M) 41 27,9% Me: 23% · σ: 17,5% · Mo: 12% 1950 6 20 35,3% 🏆 Me: 33% · σ: 15,5% · Mo: 27% 1318 4
język angielski poziom podstawowy (M) 132 72,4% Me: 80% · σ: 21,8% · Mo: 93% 2232 7 69 75,8% 🏆 Me: 83% · σ: 21,5% · Mo: 93% 1856 6
język angielski poziom rozszerzony (M) 120 47,7% Me: 47% · σ: 26,0% · Mo: 15% 3522 8 59 62,0% 🏆 Me: 65% · σ: 24,4% · Mo: 58% 2133 4
język angielski ustny (M) 131 70,2% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 2850 5 69 73,0% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 2497 4
język polski poziom podstawowy (M) 132 61,4% 🏆 Me: 61% · σ: 15,8% · Mo: 52% 1239 5 69 50,5% Me: 50% · σ: 14,3% · Mo: 48% 2641 10
język polski ustny (M) 131 59,5% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 2999 5 69 69,5% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 1749 4
matematyka poziom podstawowy (M) 132 51,9% Me: 52% · σ: 24,3% · Mo: 54% 1970 7 69 54,7% 🏆 Me: 52% · σ: 19,9% · Mo: 44% 1695 6
matematyka poziom rozszerzony (M) 30 9,7% Me: 2% · σ: 19,5% · Mo: 0% 2000 4 30 10,1% 🏆 Me: 6% · σ: 13,5% · Mo: 0% 1984 3

Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.

Która szkoła wypada lepiej?

TECHNIKUM W ZESPOLE SZKÓŁ NR 3 IM. JANA KOCHANOWSKIEGO W WYSZKOWIE ma wyższą zdawalność ogólną (88,4% vs 83,8%).

Spośród 8 porównywalnych przedmiotów, TECHNIKUM NR 1 W ZESPOLE SZKÓŁ NR 1 IM. MARII SKŁODOWSKIEJ-CURIE W WYSZKOWIE wypada lepiej w 1, a TECHNIKUM W ZESPOLE SZKÓŁ NR 3 IM. JANA KOCHANOWSKIEGO W WYSZKOWIE w 7.

Największe różnice

Przedmiot TECHNIKUM NR 1 W ZESPOLE SZKÓŁ NR 1 IM. MARII SKŁODOWSKIEJ-CURIE W WYSZKOWIE TECHNIKUM W ZESPOLE SZKÓŁ NR 3 IM. JANA KOCHANOWSKIEGO W WYSZKOWIE Różnica
język angielski 47,7% 62,0% 14,3 pkt proc.
język polski 61,4% 50,5% 10,9 pkt proc.
język polski 59,5% 69,5% 10,0 pkt proc.
geografia 27,9% 35,3% 7,4 pkt proc.
język angielski 72,4% 75,8% 3,4 pkt proc.

Jak odczytać te wyniki?

Zdawalność szkoły B jest wyższa o 4,6 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.

Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „język angielski poziom rozszerzony (M)”: szkoła B ma wynik wyższy o 14,3 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 120 osób w szkole A i 59 w szkole B. Grupy wyraźnie różnią się liczebnością, dlatego interpretacja wymaga ostrożności.

Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.

Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.