Porównaj dwie szkoły — która ma lepsze wyniki?

Sprawdź szczegółowe porównanie wyników egzaminu maturalnego 2026: II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. MARII SKŁODOWSKIEJ - CURIE W GORZOWIE WIELKOPOLSKIM W ZESPOLE SZKÓŁ OGÓLNOKSZTAŁCĄCYCH NR 2 vs III LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. WŁADYSŁAWA SZAFERA W GORZOWIE WIELKOPOLSKIM W ZESPOLE SZKÓŁ OGÓLNOKSZTAŁCĄCYCH NR 3. Zobacz zdawalność i średnie wyniki z poszczególnych przedmiotów.

Przedmiot maturalny Szkoła A Szkoła B
Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina
biologia poziom rozszerzony (M) 94 60,6% 🏆 Me: 62,5% · σ: 16,1% · Mo: 63% 193 1 58 32,2% Me: 32% · σ: 14,7% · Mo: 20% 1144 4
chemia poziom rozszerzony (M) 47 64,5% 🏆 Me: 67% · σ: 19,8% · Mo: 78% 74 1 13 23,5% Me: 18% · σ: 17,6% · Mo: 18% 934 4
geografia poziom rozszerzony (M) 45 60,6% 🏆 Me: 65% · σ: 17,3% · Mo: 42% 286 2 56 40,3% Me: 36% · σ: 18,3% · Mo: 50% 1018 4
historia poziom rozszerzony (M) 13 77,2% 🏆 Me: 85% · σ: 21,5% · Mo: 100% 34 1 8 49,4% Me: 53,5% · σ: 12,6% · Mo: -% 553 5
język angielski poziom podstawowy (M) 180 94,9% 🏆 Me: 97% · σ: 4,4% · Mo: 98% 157 1 167 86,9% Me: 92% · σ: 12,1% · Mo: 92% 810 5
język angielski poziom rozszerzony (M) 167 88,0% 🏆 Me: 92% · σ: 11,1% · Mo: 97% 138 1 150 73,9% Me: 79% · σ: 19,5% · Mo: 95% 975 6
język angielski ustny (M) 180 96,6% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 90 1 167 88,0% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 719 6
język polski poziom podstawowy (M) 185 76,6% 🏆 Me: 78% · σ: 12,0% · Mo: 68% 89 1 168 67,0% Me: 68% · σ: 11,7% · Mo: 70% 664 5
język polski poziom rozszerzony (M) 48 64% 🏆 Me: 66% · σ: 22,9% · Mo: 66% 235 3 43 44,7% Me: 49% · σ: 30,5% · Mo: 3% 910 5
język polski ustny (M) 185 86,4% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 223 1 168 68,3% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 1884 10
matematyka poziom podstawowy (M) 185 79,9% 🏆 Me: 84% · σ: 16,5% · Mo: 98% 274 2 168 56,8% Me: 56% · σ: 17,6% · Mo: 46% 1535 6
matematyka poziom rozszerzony (M) 84 49,6% 🏆 Me: 53% · σ: 25,6% · Mo: 44% 345 3 27 18,6% Me: 16% · σ: 13,6% · Mo: 6% 1451 5
wiedza o społeczeństwie poziom rozszerzony (M22) 22 57,9% 🏆 Me: 60% · σ: 19,2% · Mo: 84% 261 2 13 47,4% Me: 48% · σ: 15,0% · Mo: 38% 416 3

Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.

Która szkoła wypada lepiej?

II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. MARII SKŁODOWSKIEJ - CURIE W GORZOWIE WIELKOPOLSKIM W ZESPOLE SZKÓŁ OGÓLNOKSZTAŁCĄCYCH NR 2 ma wyższą zdawalność ogólną (100% vs 99,4%).

Spośród 13 porównywalnych przedmiotów, II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. MARII SKŁODOWSKIEJ - CURIE W GORZOWIE WIELKOPOLSKIM W ZESPOLE SZKÓŁ OGÓLNOKSZTAŁCĄCYCH NR 2 wypada lepiej w 13, a III LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. WŁADYSŁAWA SZAFERA W GORZOWIE WIELKOPOLSKIM W ZESPOLE SZKÓŁ OGÓLNOKSZTAŁCĄCYCH NR 3 w 0.

Największe różnice

Przedmiot II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. MARII SKŁODOWSKIEJ - CURIE W GORZOWIE WIELKOPOLSKIM W ZESPOLE SZKÓŁ OGÓLNOKSZTAŁCĄCYCH NR 2 III LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. WŁADYSŁAWA SZAFERA W GORZOWIE WIELKOPOLSKIM W ZESPOLE SZKÓŁ OGÓLNOKSZTAŁCĄCYCH NR 3 Różnica
chemia 64,5% 23,5% 41,1 pkt proc.
matematyka 49,6% 18,6% 31,0 pkt proc.
biologia 60,6% 32,2% 28,4 pkt proc.
historia 77,2% 49,4% 27,9 pkt proc.
matematyka 79,9% 56,8% 23,1 pkt proc.

Jak odczytać te wyniki?

Zdawalność szkoły A jest wyższa o 0,6 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.

Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „chemia poziom rozszerzony (M)”: szkoła A ma wynik wyższy o 41,1 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 47 osób w szkole A i 13 w szkole B. Grupy wyraźnie różnią się liczebnością, dlatego interpretacja wymaga ostrożności.

Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.

Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.